Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Kültürlenme Nedir?

Kültürlenme


Kültürlenme, değişik kültürlere sahip kimselerin bir araya gelerek birbirlerini etkilemesi neticesinde ortaya çıkan yeni kültürel bileşime denir.

Kültürlenme daha geniş anlamı ile ise farklı kültürel yapılardan gelen kişilerin diğer bir kültürel alana gelmeleri durumunda veya geldikleri yerde yeni bir uyarlanma ihtiyacıyla karşılaştıklarında, ne içerisine girdikleri kültürde bulunan ne de ait oldukları kültürde var olan yeni bir öge yaratmaları, yeni bir bireşime varmaları durumudur.

Bir kültürlenme örneği olarak kentleri saran gecekondular gösterilebilir. Kentlerde görmüş olduğumuz gecekondular, ne kırsal bölgelerdeki mesken tipine ne de kentlerin bildik mesken tipine benzemektedir. Dolayısıyla köyden kente gelenler, bir kültürlenme şeklinde, burada bulunan yeni barınma ihtiyaçlarına yönelik yeni bir konut formu meydana getirmişlerdir.

Arabesk müzik de değişik bir kültürlenme örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu müzik şekli ne daha önceki alışılmış müzik alışkanlıklarına ne de alışıldık kent müziğine uyan bir tarzda, modernleşme sürecinde yeni bir kentsel müzik türü olarak ortaya çıkmıştır.

Başka türden kültürlenme örnekleri de vardır.

Kültürel yayılma yolu ile başka kültürlere giren yeni ögeler, o kültürler tarafından dönüştürülerek yeni biçimler almışlar ve geldikleri yerdeki biçimlerinden farklılaşmışlardır.

Örneğin çay kültürü, kültürel yayılma yolu ile Güneydoğu Asya’dan dünyaveyağılmıştır. Ancak başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sanki Türk kültürünün ayrılmaz bir parçasıymış görüntüsü kazanmış olan çay ince belli bardaklarda ve kahvaltıdan başlayarak günün her saatinde tüketilen bir içecek olarak, gerek sunulma gerekse tüketilme şekliyle köken aldığı yerden bir hayli farklılaşmış bir kültürel biçime dönüşmüştür.

-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular