Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Kültür Şoku Nedir?

Kültür Şoku, , Kültür Şokunun Nedenleri, Kültür Şokunu Atlatmanın Yolları


Kültür Şoku, , Kültür Şokunun Nedenleri, Kültür Şokunu Atlatmanın Yolları

Kültür şoku, yabancı kültürle karşılaşan fertlerin, yeni kültüre uyum sağlamakta yaşadığı güçlükler, bunalımlar ve bunlara dönük gösterdikleri tepkilerdir. Kişi veya grupların karşılaşmış oldukları yeni bir kültür karşısında yaşadıkları ve kendisini sıkıntı, bunalım vb. Biçimlerde gösteren uyum güçlüklerine kültür şoku denir.

İnsanlar en basit yer değişiminde, hatta ev değiştirdiklerinde bile alışma döneminde güçlük çeker. Ülke değiştirdiğinizde, sosyal hayatınız değiştiğinde ve kültürel boyutta farklılıklar yaşadığınızda sıkıntılar çekmeniz kaçınılmazdır. Kültürel farklılıklar aşırı derecede fazlaysa kültür şoku etkisi de aynı oranda artmaktadır.

Kültürel şokun yaşanmasındaki en büyük neden esasında insanların yeni bir ülkede yaşama talebine rağmen içten içe kendi kültürlerini terk etmek istememesidir. Kişinin geçmiş tecrübeleri, duygusal durumu ve kişisel fonksiyonları kültür şokunda belirleyici etkenlerdir.

KÜLTÜR ŞOKU NEDİR?

Yeni bir ülkede hemen her şey farklı olacaktır. Kullanılan dil ilk sırada olmak üzere, eğitim sistemi, değer yargıları, yaşam koşulları, iklim, sosyal düzen, ulaşım sistemi, yemek alışkanlıkları, arkadaşlık, komşuluk veya kültürel özellikler gibi toplumsal davranış biçimleri ilk aşamada hissedebileceğiniz farklılıklar olacaktır.

Yeni bir ülkeye gittiğinizde ilk günlerde huzursuz, endişeli ve karamsar olmanız normal kabul edebilir. Ancak bu olumsuz durumun devamlı hale gelmesi ya da günden güne çoğalması problemleri kronik hale getirerek yaşamınızı zorlaştırabilir. İşte bu zorlaşma durumuna, kültür şoku denir.

Kültür Şoku, yaşam yeri değişiminde sıkça görülmektedir.


Kültür Şoku, yaşam yeri değişiminde sıkça görülmektedir.

Kültür Şokunun Nedenleri Nelerdir?

1. Dil Farklılıkları
Gittiğiniz ülkenin en temel dili ya da yaygın olarak kullanılacak olan dili ile alakalı yeterli bilgiye sahip değilseniz alışma sürecinizde ciddi güçlük çekebilirsiniz. Aynı dili konuşmamaktan kaynaklen temeln iletişim problemleri kültür şokunun en önemli nedenlerinden birisidir.

2. Sosyal Yaşam
Her ülkenin kültürüne ait olan sosyal yaşamı, adetleri ve gelenekleri bulunur. Ülke değiştirdiğiniz zaman çok ayrı bir sosyal yaşam ve buna bağlı yaşam tarzları ile karşılaşmanız mümkün. Sosyal yaşamda karşılaşacağınız engeller ve güçlüklar kültür şokuna neden olabilmektedir.

3. Yeme-İçme Alışkanlıkları
En temel ihtiyaç duyduğumuz yemek ve gıda alımı diğer bir ülkeye gittiğinizde en çok zorlen temelbileceğiniz konulardan biri.

Türkiye’de sulu yemek, zeytinyağlı yemekler ve ya da et ağırlıklı besleniyor olabilirsiniz ancak gittiğiniz ülkenin yemek alışkanlıkları buna uymayabilir. Yemek konusunda yaşayacağınız güçlüklar kültür şokunun en öncelikli nedenlerinden birisidir.

4. Dinsel Farklılıklar
Dinsel inançlar ülkeden ülkeye hatta aynı ülkenin içinde bölgesel olarak bile değişiklikler göstermektedir. Dinsel inancınızdan değişik bir ülkeye gitmek ve dünya görüşü farklı insanlarla yaşamak sizi ilk başta biraz zorlayabilir.

5. Temel Kültürel Farklılıklar
Sen temelt, müzik, sahne sen temeltları ve görsel sen temeltlarda anlayış farklılıkları size kısa süreli de olsa kültür şoku yaşatabilir. Ancak mobil teknoloji ve internetin yaygınlaşması kültürel farklılıkları minimize ettiğinden dolayı kültürler arası iletişim de kolaylaşmıştır.

Kültür Şoku

Kültür Şoku

Kültür Şokunu Atlatmanın Yolları Nelerdir?

Kültür şokunu atlatmak için yapılması gerekenler, şöyle sıralanabilir:

Öncelikle yeni bir ülkede ve yeni bir kültürün içinde yaşamaya başladığınızda bir süre sıkıntı yaşayabileceğinizi kabullenmelisinizdir. Sıkıntı yaşayabileceğinizi kabullenmenin yanında, bu durumun geçici olduğunu da asla unutmamalısınızdır.

Yeni bir ülkeye gitmeden ve yeni bir kültürel ortama girmeden önce o ülkenin ve kültürel yapının örf, adet ve geleneklerini araştırmalısınızdır. Zira size kendi kültürel çevreniz içinde oldukça normal görünecek olan bir hareket ya da söylem, gittiğiniz ülkede ve içerisine girdiğiniz yeni kültürde hoş karşılanmayabilir.

Gittiğiniz ülkede ya da içerisine girdiğiniz yeni kültürel ortamda, insanlarla iletişim kurmaktan çekinmemeli, topluma ve yeni kültüre dair anlamadığınız şeyleri muhakkak o kültürün içinde yaşamakta olan bireylere sormalısınızdır.

Unutmamalısınız ki yeni bir kültüre uyum sürecinizde en büyük düşmanınız ön yargılarınız olacaktır. Ön yargılarınızı bir kenara bırakmalı ve olaylara objektif olarak bakmaya çalışmalısınızdır.

Sorun yaşamakta olduğunuzda, sıkıntınızı çözebilecek veya en azından size yol gösterebilecek yerlere başvurmaktan çekinmemelisinizdir. Örneğin gittiğiniz okulda öğrenci işleri teknik servisi ve öğrenci danışmanlığı servisiyle yaşamakta olduğunuz sıkıntıları paylaşmaktan geri durmamalısınızdır.

Kültür şoku yaşamanız halinde duygularınızda “Bu durumu tek ben yaşıyorum” hissi sizde uyanabilecektir; fakat emin olunuz ki pek çok kişi de sizinle aynı kaygıları paylaşmaktadır. Dolayısıyla, yalnız olmadığınızı bilmelisinizdir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular