Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Korkularından korkmamayı öğrenmek

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:48

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Korkuların vardır belki! Hayata dair, kendine dair, ailene dair, çocuğuna dair, eşine dair, arkadaşlarına dair, komşularına dair... Belki de hırsların vardır, ne dersin? Kariyerin için, maddi durumun için ya da sadece hırslı olmak için... Ya da seni mutsuz eden bir şeyler de olabilir. Hadi ama seni rahatsız eden bir şeyleri bulmaya çalışıyorum işte! Çünkü benim derdim senin iyi olman! Kim olduğunu, ne yaptığını bilmiyorum ama sadece iyi olman için bir kaç şey anlatmak istiyorum.

Hep derler, hayat kısa diye! Gerçekten de öyle! Günler uzun, seneler kısa... Farkında mısın bilmem ama şu kısacık hayatta korkuların, hırsların ve seni rahatsız eden o her neyselerin yüzünden "daha iyi" olabilecekken hep bir yerlere takılıp kalıyorsun. Tam gaz gidecekken beynin sinyallerini veriyor: " Dur, sen zayıfsın, sen güçsüzsün, tek başına yapamazsın, tek olmasan da yapamazsın, çünkü sen yapamazsın..." İşte bu! Bahsetmek istediğim şey beynimizin bize oynadığı ve korkularımızı ve endişelerimizi yönlendirdiği gerçeği.

Bense buna katlanamıyorum. Beyin senin ama bazen onu yönlendirmede zorluk yaşayabiliyorsun, yaşayabiliyoruz! Neden? Bu soruya cevap bulmak çok zor. Çünkü bu nedenin altında onlarca alt neden olabilir. En önemlisi bu alt nedenler gerçek nedenler olmayabilir.

O halde ne yapsak, ne etsek de beynimizin bize " bazen" oynadığı oyunları kontrol edip, "Bu böyle değil" diyebilsek.

Çok düşündüm ve şu önerileri keyifle sunabilirim: Hepsi tecrübeyle sabittir...

1. Kendinizi dinlemek için özel zamanlar ayırın. Bu haftanın belirli bir günü olabilir, belirli bir ayda olabilir, ayın son günü ya da ilk günü olabilir. Güzel bir müzik açın, çok az ışık olsun. Koltuğunuza keyifle yaslanın ve buraya dikkat "hiç bir şeyi bilinçli olarak düşünmeye çalışmayın" . Bırakın aklınızdan ne geçiyorsa geçsin. Sadece geçsin... Dağılsın, toplansın, hiç müdahale etmeyin. Bu ne işe mi yaracak? Bilgisayarda geri dönüşüm kutusu ne işe yarıyorsa o işe... Beynin kapasitesini boş yere dolduran her şeyi silip resetleyecek. Böylece beyninizde asıl olması gereken düşüncelere yeni yerler açılacak.

2. Yazın... Her şeyinizi yazın. Hedefler, Hayaller ve Hatıralar başlığı ile kullanacağınız bir defter almak çok saçma gelebilir ama inanın bu da çok işe yarıyor. Neden mi? Her gün yazdıkça aklınıza yeni düşünceleri getirebilmek için zaman kazanıyor olacaksınız. Kalıcılığı böyle sağlayacaksınız.

3. Gözden geçirin... Nereden başladınız, nereye gideceksiniz? Rota belli ise bu kararlılık getirecektir. Öyle olunca da beyniniz size sağlam oyunlar oynayamayacaktır.

Bana "Hadi ordan " da diyebilirsiniz, "Ya acaba mı "da olabilir tepkiniz, "Valla olur "da diyebilirsiniz. Ama kaybedecek hiç bir şeyiniz yok. Sadece "adım atamaya başlamak için bir adım atmanızdır" isteğim.

Bana güvenebilirsiniz!

Not: Belki de bu yazdıklarım sizi korkutmuştur, beyniniz yine yapıyor işte! İzin vermeyin!
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)