Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

KOMANÇİ

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Belçikalı çizer Hermann, ustası Jean Giraud (Moebius)'un asistanlığında yeterince 'pişip' kendi çizgiromanlarını üretmeye başlamak için ondan ayrıldığı 1969 yılında Comanche/Komançi ile ortaya çıktı. Sanatçının Komançi'de vurguladğı ve seçtiği en önemli özellik, çok kısa bir sürede ustasının etkisinden kurtulmasının göstergesine örnek olan temaydı. Komançi, Giraud'un hazırladığı Lieutenant Blueberry gibi klasik bir western değildir. O, Vahşi Batı atmosferinin gerçek yüzüyle karşı karşıya kalan bir kahramandır.

Wyoming'de kocası ölmüş bir Komançi kadınının yönettiği Triple Six çiftiiğinde geçen olaylarda, çiftlik kahyası olan Red Dust başroldedir. Kızıl saçları ve cesaretiyle çiftlik sahibesinin takdirini kazanan bu İrlandalı ile patroniçesi arasında sınırlı da olsa duygusal bir ilişki yaşanmaktadır. Ancak bu duygusallığın platonik bir aşkla sınırlanmasının tek nedeni, Komançi çizgiromanının daha çok gençlerin okuduğu bir dergide yayınlanıyor olmasıdır. Bu potansiyel handikapa rağmen Komançi'de geçen olaylar oldukça renkli ve westerne değişik lezzetler katan bir havada gelişmiştir. Hayvan çiftliğinde Clem, Toby, Ten Gallons ve Tache De Lune gibi görev yapan diğer yan karakterlerle güçlü bir karakterizasyona ulaşılmıştır. Üstelik ünlü senarist Greg de bütün karakterleri çok başarılı ve yoğun bir psikoloji içinde işlemiştir. 1982 yılında Hermann'ın Tintin bünyesinde solo çalışmalar yapma kararıyla başlığı bıraktığında on tane Komançi macerasına imza atmıştır. Bu tarihten sonra yeniden gündeme gelmeyen Komançi çizgiromanı, on üç yıla sığan bu on macerasıyla çizgiroman tarihine geçmiştir.

izgiromanAnsiklopedisi351.jpg


1 Mayıs 1981'de Tercüman Çocuk'un 18. sayısında yayınlanan Komançi sayfası.
Comanche çizgiromanı ilk olarak 1974 yılında Haldun Simavi'nin sahibi olduğu Veb Ofset A.Ş. tarafından Komançi adıyla yayınlanan kısa ömürlü haftalık bir dergide boy göstermiştir. Bu ilk görünüşünün ardından Tercüman Çocuk dergisinde Ağustos 1980 tarihinde yayınlanan 176. sayısıyla yeniden Türkçe konuşmaya başlamıştir. Toplam olarak altı macerası bu dergide yayınlandıktan sonra, başlık 1983 yılında haftalık Hürriyet Çocuk'ta yeniden görülmüştür. 1980'lerin sonuna doğru Bulvar Gazetesi tarafından çocuklara yönelik verilen iki sayılık bir ilave olan Tatil Kitabı'nda bir adet macerası yayınlanmıştır.

izgiromanAnsiklopedisi352.jpg


Komançi'nin kendi başlığını taşıyan tek dergisinin kapağı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)