Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kerem ile Aslı

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:23

Eqe

Kerem ile Aslı
İsfahan padişahının veziri bir Ermeni keşişidir.Padişahın da vezirin de çocukları olmaz.Bir gün şehre gelen bir derviş,padişaha bir fidan verir.Fidan has bahçeye dikilir.Ağaç oolur.Bir elma verir.Bu elmayı padişahla vezir paylaşırlar.Padişahın bir oğlu olur,adını Kerem koyarlar.Vezirin bir kızı olur,adını Aslı koyarlar.
Fidanı veren derbiş,doğacak çocukların birbirleriyle evlenmelerini öğütlemiştir.Çocuklar büyürler.Ama papaz,dini duyguları nedeniyle bu evlenmeyi hoş görmez.Bir gece kızını alıp şehirden kaçar.
Çılgına dönen Kerem,yollara düşer.Bütün Anadoluyu dolaşır.Yolda rfastladığı insanaihayvana,dağa,taşa saz çalarak şiir okur ve Aslı'yı sorar.Birkaç kez sevgilisini bulur.Hasretliler gizlice buluşup dertlerşirler ama her seferşnde durumu öğrenen papaz Aslı'yı kaçırır.
Son olarak papazı Halep'te bulur.Kerem'den hoşlanan Halep palaşı,papaz üzerine baskı yaparak Kerem ve Aslı'nın evlenmelerini sağlar.Ama keşiş yine hainliğini yapar.Aslı'ya büyülü bir gömlek giydirir.Kerem,gömleğin düğmelerini çözmeye çalışır.Çözülen düğme,öbür düme çözülürken kendiliğinden iliklenir.Kerem,derinden bir "Aaaah!" çeker.Ağızdan ah yerine alev çıkar ve Aşık yanar,kül olur.Aslı,Kerem'in külleri dağılmasın diye saçını engel yapar.Külün içinde kalan bir kıvılcım Aslıyı da yakar.Sevgililerin külleri birbirine karışır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)