Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 8:43

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kemik suyu Afrika, Asya ve Orta Doğu mutfaklarında sıklıkla kullanılmaktadır. Geleneksel olarak, bu kültürler kemik suyunu hem sağlığa olan faydaları hem de lezzeti için mutfaklarına dâhil etmişlerdir. Kemik suyu tavuk ya da etin suyuyla değil tavuk ve kırmızı etin kemiklerinin suyuyla hazırlanmaktadır.
Kemik suyu hayvanların kemiklerinin su ile pişirilmesiyle oluşturulmaktadır. Bu kemiklerin içindeki besinler suya salınarak suyu tatlandırmakta ve kıymetli bir hale getirmektedir. Genellikle sığır, kuzu, domuz, kümes hayvanlarının kemikleri ile hazırlanan kemik suyu bazı kültürlerde balıklarla da hazırlanmaktadır.

Kemik suyunun sağlığa faydaları

Kemikleri güçlendirir: Yemekler pişirildiğinde yemeğe dâhil edilen boyun, eklemler, kaburga gibi kemikler sahip olduğu dokuyla yemeğe güzel bir lezzet verir. Jelatin ve kondroitin sülfat gibi ortak yapı taşları vücudun kemikleri tarafından emilmektedir. Böylece vücudun bağ dokusu yenilenmekte ve onarılmaktadır. Kemik suyu kemikleri yenilemek için oldukça yardımcıdır.

Sindirim sistemine iyi gelir: Kemik suyu sindirimi kolay bir yiyecek olarak sindirim sorunlarını tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Sadece tek başına ilaç olmayı başarabilen kemik suyu çorbaları bile vardır. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi sindirim sorunlarını iyileştirmek için kemikli et suları güçlü bir etkiye sahiptir. Suyun içerdiği yüksek jelatin içeriği özellikle sindirim sistemi boyunca oluşmuş yaralar için şifa kabul edilmektedir.

Beyin sağlığını destekler: Kemik suyu merkezi sinir sistemi için iyidir. Doğal olarak beyin için de vazgeçilmezdir. Ayrıca, osteokalsin olarak bilinen kemiklerde üretilen bellek ve ruh iyileştirilmesinde rolü olan bir hormonun, beyin fonksiyonları üzerinde doğrudan etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Stresli ve yorucu işlerde çalışanlar, çocuklar, anneler için kemik suyu son derece idealdir. Unutmayalım ki beyin yağdan oluşmaktadır ve onu yağla beslemekte fayda vardır.

Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletir: Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde tavuk suyu çorbanın ideal olmasının bilimsel bir açıklaması vardır. 2000 yılında yapılan bir çalışmaya göre, mukusu temizlemek ve nefesi açmak için tavuk kemiği suyu faydalı olabilmektedir. Soğuk algınlığı ve gribin belirtilerini azaltmak için etkilidir. Tavuk kemiği suyunun doğal bir kimyasal bronşit ilacı gibi asetilsisteini benzeri amino grup asit sistein içerdiği belirtilmektedir.

İltihaplanmalarla mücadele eder: Yapılan çalışmalar kemik suyunun sistin, histidin ve glisin gibi amino grup asitler içermesi nedeniyle iltihabı ve L-glutamini azaltabildiğini göstermektedir. Özellikle bağırsak iltihabını azaltmada son derece etkilidir. Daha önce belirtildiği gibi, kemik suyu soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebilmektedir. Bunun nedeni kemik suyunun sahip olduğu anti-inflamatuar özelliklere dayanmaktadır.

Kemik sağlığına iyi gelir: Kalsiyum, protein, magnezyum, fosfor, D vitamini, potasyum, çinko, manganez, bakır ve bor kemik oluşum sürecinde gerekli olan kemik sağlığı için vazgeçilmez besin değerleridir. Kemik suyu sebzeler ve etle bir araya geldiğinde tüm bunlara ek olarak A vitamini, K vitamini, C vitamini ve B vitamini takviyesi yapmaktadır. Kemik suyu mineral ve vitaminler için oldukça iyi bir kaynaktır.
Bağırsak sağlığını destekler: Kemik suyu jelatin ve kolajen ile doludur. Bu nedenle, bağırsağı yatıştırmakta ve sızan bağırsağın (bağırsak geçirgenliği) iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Antibiyotikler, rafine şeker ve un, kafein, alkol ve kızarmış yiyecekler bağırsaklara zarar verebilmektedir. Kemik suyunda bulunan mineral matrisi ise özel proteinler içermektedir. Böylece bağırsak duvarlarındaki hasarı tamir etmektedir.

Depresyonla mücadele eder: Kemik suyu beyindeki iltihabı azaltarak DEHB ( dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu), depresyon, otizm ve demans belirtileri azaltabilmektedir. Birçok kişi günün stresiyle başa çıkmak için zengin kemik suyunun faydalarından yararlanmaktadır. Ruh halini geliştirmek için kemik suyu çorbalar birebirdir.

Eklem ağrılarını giderir: Kemik suyunun eklem ağrılarına iyi geldiği yıllardır bilinmektedir. İçerdiği glukozamin sayesinde yardımcı olan kemik suyu, hapların aksine ağrıları sağlıklı ve huzurlu bir şekilde iyi etmektedir. Ayrıca bir dizi başka faydalarıyla da destek olur. Kemik suyunun kondroitin sülfat sayesinde osteoartrit hastalığını önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Kemik suyu sahip olduğu yüksek mineral konsantrasyonu ile süper yiyecekler listesine girmiştir. Özellikle, kemik iliği bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Eğer hastaysanız tavuk kemiği çorbası geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Yapılan bazı araştırmalara göre, kemik suyu bağışıklık sistemi hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Vücudu temizler: Kemik suyu amino grup asitleri içermesi nedeniyle detoksifikasyon sürecinde büyük bir rol oynamaktadır. Kemik suyu genel sağlığı iyileştirerek ömrü uzatmaya yardımcı olmaktadır. Karaciğere toksinleri atması için glisin ve prolin ile destek olmaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olur: Kemik suyu hem yüksek besin değerlerine sahiptir hem de karbonhidrat açısından düşüktür. Bu nedenle, sağlıklı bir seçim haline gelmektedir. Kemik suyu içeren yemekler bol miktarda vitamin ve mineral takviyesi yaparak hem vücudu temizlemekte hem de kilo vermeye destek olmaktadır.

Erkeklerde üremeyi artırır: Osteokalsin, kemik hücrelerinde üretilen bir hormondur. Bu pankreasın yanı sıra erkeklerde üreme sistemi üzerinde düzenleyici bir etkisi vardır. İnsülin salgılanmasını ve erkeklik hormonu olan testosteronu arttırmaktadır. Sonuç olarak, kemik suyu erkeklerde üremeyi artırmaktadır.

Kadınlarda doğurganlığı artırır: Kemik suyu kadın üreme sağlığı çok için iyidir. Jelatin bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Gerektiğinde üremeyi düzenleyen, östrojen üzerinde dengeleyici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Rahim kasılmaları magnezyum ve kalsiyum ile düzenlenir ve bunlar ağrılı adet kramplarını engeller.

Uykusuzluğa iyi gelir: Kemik suyu içmek dinlendirici bir etki göstererek uyku düzenini desteklemektedir. Bilim tarafından da desteklenen bu durum, kemik suyunun içerdiği yüksek glisin ile bağlantılıdır. Glisin takviyesi uykusuzluğu gidermek için faydalıdır. Ayrıca amino grup asitler uykuyu kolaylaştırmak için beyni rahatlatmakta, vücut ısısını düşürmekte ve kas aktivitesini devre dışı bırakmaktadır.

Cildi güzelleştirir: Kemik suyu kolajen yapı taşları ile yüklüdür, bu nedenle kemik suyu içmek cilt hücrelerindeki kolajen üretimini desteklemektedir. Kemik suyu içten dışa doğru cildi güçlendirmekte ve güzelleştirmektedir.

Cilt hastalıklarını tedavi eder: Kemik suyu glisin ve diğer anti-inflamatuar besinler açısından çok zengin olduğu için sedef veya egzama gibi cilt hastalıklarıyla mücadele etmektedir. Birçok açıdan cilde destek olan kemik suyu, cilt hastalıklarının tedavisi için de zorunlu bir hale gelmiştir.

Tırnak ve saç sağlığına iyi gelir: Kemik suyunda bulunan jelatin, tırnakların daha güçlü ve daha güzel olmasını desteklemektedir. Bu durum kadınlar tarafından yüzyıllardır bilinen ve kullanılan bir yöntemdir. Aynı zamanda, saçın daha az kırılgan olmasını sağlamakta ve parlaklığı artırmaya yardımcı olmaktadır.

İlikli kemik suyunun faydaları

Kemik iliği (hayvan canlı iken), kan hücrelere oksijen taşımaya, kan yapımına ve bağışıklık sistemine yardımcı olmaktadır. Tam pişmiş olduğunda, kemik iliğinin yumuşak ve hafif bir tadı vardır. Genellikle lezzeti pişmiş sebzeler, otlar ve baharatlara karışmaktadır. Bu inanılmaz vitamin ve mineral ile dolu olan yemeğin sağlığa birçok faydası vardır.

Kemikler formu kolajen protein ile doludur. Kolajen aynı zamanda tendonlar, bağlar ve bağ dokusunda bulunmaktadır. Kemik sağlığı için faydalı olan başka bir protein olarak adlandırılan jelatin ise pişme sırasında yemeğe karışmaktadır.

Jelatinin kendine has başka avantajları da vardır. Kilo vermeye yardımcı olan bu protein aynı zamanda beyin fonksiyonu, sindirim, eklem ağrısı, kemik sağlığı, uyku, iştah bastırma gibi başka faydalara da sahiptir.

Haşlandığı zaman jelatin eklem iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Temel omega-3 yağ asitleri, vitaminler, mineraller (kalsiyum, demir, fosfor, çinko, selenyum, magnezyum, manganez) açısından inanılmaz bir kaynaktır.

İltihapla savaşarak sağlıklı bir sindirim sistemi için yardımcı olmaktadır.
Kemik iliği suyu içmek keto gribi (ketojenik diyet hastalığı) belirtilerini azaltabilmektedir.

Kemik suyunun zararları

Kemik suyu fazla pişirildiği zaman glutamik asidi ortaya çıkartabilmektedir. Glutamik asit ve glutamat insan beyni tarafından düzenlenmektedir. Eğer beyinde bir sorun varsa, yüksek miktardaki glutamik asit nöbetleri tetikleyebilmektedir. Ayrıca migren baş ağrısı, dramatik ruh hali, tikler gibi nörolojik durumlara yol açabilmektedir.

Hamilelik: Hamileliğin ilk haftalarında gıdaları almak zor olabilmektedir. Kemik suyu ise bu dönem için yatıştırıcı ve yoğun bir besindir. Sindirimi çok kolaydır ve genellikle çok hızlı bir şekilde mide yatıştırır.

Tavsiyeler
Her zaman organik ot ile beslenen hayvanların kemiklerini satın almaya özen gösterin.
Kemik suyunu haftada 2 ya da 3 kez bir bardak olarak tüketmek yararlarından faydalanmak için yeterli olacaktır.
Eğer soğuk algınlığı veya grip ile mücadele ediyorsanız, daha kemik suyu tüketmek için doktor tavsiyesi almakta fayda vardır.

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)