Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Karadul Örümceği

Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
46
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

KaraDuL Örümceği

En tehlikeli örümcek türlerinden birisi olan karadulun zehri, insan vücuduna ne yapar?
Yaşadığımız gezegende bizim türümüzden olmayan, sayamacağımız kadar çok canlı bulunmaktadır. Bu canlıların tüm Dünya'ya yayıldığı düşünülürse, tamamen kendimize ait olmasını istediğimiz evlerimizde bile davetsiz misafirleri görmemizin son derece normal olduğunu anlayabiliriz. Muhtemelen bir sineğin veya kelebeğin evinizde bulunmasını, hiçbir zararları olmadığı için o kadar dert etmezsiniz. Fakat eğer ölümcül zehirli, korkunç bir böcekten bahsediyorsak, o zaman düşünceleriniz değişebilir.

Bu haberimizde yaşayan en tehlikeli örümcek türlerinden birisini, karadulu işledik. Zehirli olduğunu belirten parlak, ve simsiyah bir gövdeye sahip olan bu örümcekler, gövdelerinin üzerinde bulunan kırmızı üçgen şekillerinden (kum saatine de benzetilebilir) tanınabilirler. İnsanları sokabilme kabiliyetine sahip olan bu canlıların zehrinin vücudumuza ne yapabileceğini sizlerle paylaştık.
İlk 15 Dakika
15. dakikaya kadar hiçbir şey hissetmezsiniz ancak bu noktandan sonra karadulun zehri sinirleri ele geçirmeye başlar ve bölgesel kramplar yaşanır.
1 Saat Sonra
Şiddetli kas spazmı yaşamaya başlarsınız. Bu spazmlar genelde ilk olarak kalçada, sırtta ve omuzlarda bulunan kaslarda görülür. Karadul zehri, sinir sisteminde bulunan tüm nörotransmitterlerin bırakılmasına neden olur. Böylece istemeden de olsa, acıyı/ağrıyı iletebilecek daha fazla haberciye sahip olursunuz.
1 - 3 Saat
Acı ve ağrı hissi giderek artar. Sinir sisteminin bazı fonksiyonları bozulur ve artan acıyla birlikte karın kaslarınız bükülmez şekilde sertleşir. Karadul zehrinin içerisinde bulunan ve zehrin çok daha etkili olmasını sağlayan alpha-latrotoxin isimli madde, zehrin bileşenini daha güçlü kılmaya başlar. Güçlenen zehir sinir uçlarını felç bırakır veya yok eder.
3 - 12 Saat
2Cutee.jpg

Zehirden kurtulmaya çalışan vücut, terlemenin sürekli olarak devam etmesi için deriyi normalinden daha da nemli bir hale getirir. Bu sırada nefes almakta zorlanırsınız, nabzınız yavaşlar, sayıklamalar görülür, acı ve ağrı hissi artar. Eğer sokulan kişi hamile bir kadınsa doğum sancıları yaşayabilir. Acı ve ağrıların artmasıyla birlikte ağrı kesici almak isteyebilirsiniz fakat bu zehir akciğerleri etkiler ve eğer ağrı kesici alırsanız, ölümcül sonuçları olabilir. Zehire karşı koyabilecek olan tek şey, atların vücutlarında bulunan bir çeşit proteindir. Bu proteini almak sizi iyileştirebilir ancak son derece tehlikelidir. Ölümle de sonuçlanabilen bu tedavi, her zaman son çare olarak kullanılır.
12 - 24 Saat
Zehrin etkileri yavaş yavaş geçmeye başlar. Çoğu kişi 3-5 gün içerisinde zehirden tamamen kurtulur. Yine de zehrin neden olduğu kas ağrıları ve halsizlik haftalar, hatta aylar boyunca devam edebilir.
Diğer Bilgiler
Sadece dişi karadullar insanı sokabilirler ve enjekte ettikleri zehir, çıngıraklı yılan zehrinden tam 15 kat daha güçlüdür. Isırış oldukça acısızdır ve belki hissetmezsiniz bile. Karadullar neredeyse her bölgede yaşayabilir. Sadece tehdit edildiği zaman veya yumurtalarını korurken saldırır. Karadul zehri insan vücudunu çok kötü bir şekilde etkiler ama sağlıklı olan yetişkinlerin çoğu, bu zehirin etkilerinden sağ kurtulabilir.
 
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
833
Tepkime puanı
911
Puanları
93
Yaş
33
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Çıngıraklı yılan zehirinden daha etkili olduğu söyleniyor.Karşılaşmamak dileğiyle..
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)