Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kanser Tedasisinde Altarnatif Tedavi Yaklaşımları

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 6:07

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

MEME KANSERİNDE ALTERNATİF TEDAVİ YAKLAŞIMLARI
Dr. Murat BAŞ(R.Onkolojisi Uzmanı)
Cilt tümörleri hariç tutulursa, Meme kanseri, kadınlarda görülen en yaygın tümördür. Nadiren erkeklerde görülürse de, 30 yaş üzerindeki her kadının korkulu rüyasıdır. Maalesef son yıllarda meme kanseri, artık daha genç yaşlarda görülmeye başlamıştır.

Meme kanseri açısından riskli olan gruplar: Yaş, ailesinde kanser(özellikle meme kanseri) olanlar, sigara içimi, alkol, daha önce radyasyona maruz kalanlar(göğüs bölgesinde), menapoza girmiş kadınlar, şişmanlık sayılabilir. Ama en önemlisi kadınlık hormonu olan “östrogen”nin, yaşamdaki seviyesinin seyridir. Kan östrogen seviyesi yüksek olanlarda tümörün nüksü, tedaviye direnç(yanıtsızlık) ve ölüm olasılığı daha yüksektir. Tümör dokusunda östrogen reseptörü pozitif(+) tespit edilenlerde, tedaviye yanıt oranı daha yüksektir.

Meme kanseri, tümörün evresine göre tedavi edilir. Ancak, tıbbı otoriteler ve onkologlarca, meme kanserinin standart bir tedavi mütabakatı sağlanamamıştır. Klasik tıbbi tedavilerde ekol farklılıkları vardır. Sadece cerrahide bile, tümör tespit edilmişken, “meme koruyucu” yaklaşımdan, kanser oluşmamış ama, kanser oluşma riski olan memenin tümüyle alınmasına kadar farklılıklar içeren yaklaşımlar mevcuttur.

Meme kanserinin klasik tıbbi tedavisi mutlaka “multidisipliner” yani farklı branşların birlikte tedavi planlaması yapması şeklinde olmalıdır. Hangi tedavinin hangi sırada yapılacağına birlikte karar verilmelidir. Her ne kadar bilimsel “metaanaliz” adı verilen çalışmalarda, meme kanserli hastaların sağ kalımında (yaşam süresi) tedavi edilemeyenlerle kıyaslandığında, herhangi bir fark tespit edilememiş ise de, bazı meme kanserli hastalarda klasik tıbbi tedavilerin doğru planlanarak uygulanmasından yanayım.

Klasik tıbbi tedavilere ilave olarak, alternatif tedaviler “mutlaka klasik tedavilerden önce başlamalı” ve klasik tedavilerle eş zamanlı olarak sürdürülmelidir.

MEME KANSERİNDE ALTERNATİF TEDAVİ METODLARI
A) Ozon terapi(oksijen tedavisi)
B) Fitoterapi(Bitkisel Tedavi)
C) Natürel(Doğal) Tedaviler
D) Vitamin-Mineral ve Preparatlar


FAYDALI VİTAMİN VE MİNERALLER
1. Coenzyme 910(120 mg/gün) / 3 kez-gün
2. Calcium-glucaate (500-1000 mg/gün) / 3 kez-gün
3. Vitamin A (25.000 ıu/day)
4. Vitamin E (800 ıu/day)
5. Vitamin C (250-5000 2 kez-gün)
6. Selenium (200-400 microgram/day)
7. Bromelain 500 mg

FAYDALI BİTKİLER
1. Astragalus; P53 cevabıyla kanser yayılımını durdurur.
2. Maitake;Tümör gelişimini yavaşlatır, immün sistemi sitümile eder.
3. Milkthistle(Silymarin);Kanser hücreleri üzerindeki östrogen reseptörlerini bağlar.
4. Mistletoe(Loranthus yada Mulberry);İmmün sistemin baskılanmasını engelleyerek kemoterapiye destek olarak kullanılır.
5. Quercetin;Çok ilaçlı tedaviye dirençli meme kanserli hastalarda, kanser hücrelerinin ölümünü hızlandırır.
6. Resveratrol(Siyah üzüm şurubu);Tümör gelişimine neden olan hücresel mekanizmaları durdurur.
7. Soy isoflavone;Kanser hücrelerindeki östrogen’i bloke eder, p21 genini aktive eder.
8. St. John’s Worth(Sarı Kantaron);Kanser hücrelerinin komşu dokulara yayılımını engeller.
9. Turmeric(Curcumin Tablet):p53 genini aktive eder, kanseri aktive eden diğer genleri ise baskılar.
10. Vitex;Meme kanseri hücrelerinin gelişimini inhibe edebilir.
11. Alnoni;Bağışıklık sistemini güçlendirir, kemo ve radyoterapinin etkilerini azaltır.

BİR MEME KANSERLİ İÇİN SAKINCALI BİTKİLER
1. Cordyceps
2. Dan shen
3. Fennel
4. Licorice
1. Peoni

FAYDALI BİTKİSEL KARIŞIMLAR
1) GLA(Sibirya Sedir Yağı) (Sibirya ormanlarında yetişen sedir çamlarından elde edilir, GLA oranı en yüksek bitkisel karışımdır, içinde A E C vitamini, selenium ve çinko minerali vardır. Meme kanserinde en yaygın kullanılan tamoksifen’in etkinliğini arttırır.
2) Cinnamon twig ve poria pill (geleneksel bir çin bitkisel karışımı olup overler üzerinden etkisini göstererek kandaki östrogen miktarını azaltır.)
3) Dong Quai ve Peony Powder (geleneksel bir çin karşımı olup östrogen üretimini azaltması etkisinden faydalanılır, geniş bir kullanım alanı vardır. Tamokisfen’in etkisini arttırır.)
4) Essiac ve Hoxsey (Kanser hücrelerinin aktivasyonunu azaltan uzun süreli kullanılan bir Amerikan karışımıdır, kemoterapiye bağlı yan etkileri özellikle lökosit(beyaz hücre) eksikliğinde bütün kan hücrelerinin üretimini uyararak yardımcı olur.
5) Two-Cured Decoction (Geleneksel bir çin bitkisel karışımıdır, meme kanserli hücrelerde östrogen seviyesini azaltır, geleneksel kullanımında kanser hücrelerinin akciğere yayılımını durdurduğu düşünülmektedir. Ateşli durumlarda bu bileşik asla kullanılmamalıdır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
1) Vücuttaki yağ dokusunun azaltılması bunun için egzersiz yapılmalı ve beslenmedeki yağın azaltılmasına dikkat edilmelidir. Bunun içinde mümkünse kırmızı et, tereyağı ve margarinli yiyeceklerden kaçınmalıdır. Özellikle menapoza girmiş kadınların dikkat etmesi gerekir. Kanserden korunmak için Omega 3 yağ asidi mutlaka alınmalıdır. Mümkünse beyaz et özellikle balık yenmelidir. Zeytinyağı kontrollü bir biçimde yenilebilir.
Vejetaryen bir beslenmeye geçilmelidir. Mevsimlik sebze ve meyvelerin yenilmesine tufanda-sera sebze ve meyvelerden ise kaçınmaya azami dikkat gösterilmelidir. Beta-carotene içeren sebzeler ve meyveler yenilmelidir. (Meme kanserli kadınların kanında beta-carotene seviyelerinin düşük olduğu görülmüştür.) En etkili ve en güvenilir beta-carotene seviyelerinin sağlanması koyu yeşil sarı ya da turuncu sebzelerin günlük alınmasıyla mümkündür. Brokoli mutlaka yenmelidir. Brokoli, sulphoraphane içerir, bu madde karsinojenik toksinleri elimine etmeye yardımcı olur günlük olarak alınmalıdır meme kanseri hücrelerin gelişimini uyaran ve östrogen bağlayan bir etki gösterir. Kızarmış ve kömürde pişmiş yiyeceklerden kaçınmalıdır. Tatlı ve hormon içeren maddelerin kullanımı asgari seviyeye düşürülmelidir. Çünkü insülin hormonunun yükselmesine neden olan yüksek kan şekeri seviyesi meme kanseri hücrelerinin gelişimini hızlandırır. Doğal şekerler az miktarda da olsa yenilebilir.
3) Vitamin D’nin meme kanserli hücreleri, normal sağlıklı hücrelere dönüşümüne yardım ettiğine dair kanıtlar mevcuttur. Bu nedenle bir miktar güneşe maruz kalmak faydalı olacaktır. Hazır vitamin depreparatlarının hiçbir faydası yoktur.
4) Vitamin C, A ve E’nin ilave olarak alınması faydalı olabilir. Lifli yiyecekler yenmelidir. Lifler bağırsak hareketlerini hızlandırır, kabızlığa engel olarak toksinlerin emilimini azaltır. Normal beslenme diyetinde soğan ve sarımsak mutlaka olmalıdır. Günde en az 2.5-3 lt sıvı alınmalıdır. Gazlı ve asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Gevşeme teknikleri(meditasyon, masaj, çok sıcak olmayan banyolar, ozon sauna) fayda sağlayacaktır.
5) Sigara ve diğer toksik maddelerin alımından kaçınılmalıdır, demir içeren bileşiklerin alımından uzak durulmalıdır, çünkü demir tümör gelişimini hızlandırabilir. Folik asidin hiçbir faydalı etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ancak alkol alanlarda folik asit eklenebilir.

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Mia Alternatif Tıp 0 282

Benzer konular