Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Katılım
9 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,751
Puanları
113
Yaş
30
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Kahve Çeşitleri..


5056


Klasik Kahvelerin Dışında Deneyebileceğiniz Farklı Kahveler Var!
Sabah uyanamayanların antibiyotiği, tutkunlarının merak konusu olan kahve çeşitlerini artık hemen herkes biliyor. Kafeinsiz güne başlayamayanlar olarak, fırsatını bulduğumuz an kahve çekirdeklerinin arasında buluveriyoruz kendimizi.

Bu kahve sevgisi bizi onun hakkında var olan her şeyi öğrenmeye itiyor. Klasik kahve çeşitlerinin yanında pek adı sanı duyulmamış, bilinmeyen kahve çeşitlerini de araştırmaya yöneliyoruz.

Şimdi sizlere klasik kahvelerin dışında, ufkunuzu ve bilgi seviyenizi nirvanalara taşıyabilecek bir yazı okutacağız. Yine de okumak isteyenlere klasik kahve çeşitlerinden kısaca bahsedelim.

5057


Klasik Kahve Çeşitleri
Klasik dediğimiz kahvelerin hepsi kahve makinasıyla hazırlanıyor ve hepsi espresso bazlıdır. Herkesçe bilinen bu kahveleri bir de bizden dinleyin istedik. Bir de demleme ve damlama yöntemleri ile yapılan kahve çeşitleri var.

Espresso
Neredeyse tüm kahvelerin oluşum aşamasının ilk zinciridir espresso. İnce öğütülmüş kahvenin belli basınç ve sıcaklıkta suyla süzülmesyle elde edilir. İtalyanların vazgeçilmezi olan espresso en popüler kahve çeşitlerindendir.

Americano
Espresso bazlı kahvelerin başında geliyor sevgili Amercano. Bir shor espressonun üzerine sıcak su eklenerek yapılır. Hatta ilginç de bir hikayesi de vardır. İkinci Dünya Savaşı’nda Avrupa Kıta’sında bulunan Amerikalılar, espresso gibi sert bir kahveyi içemeyince içine su eklemişler. Buna şahit olan İtalyanlar, ortaya çıkan bu ürüne Americano demişler.

Lungo
Üç shot espresso ve üzerine eklenen su ile elde edilen bir kahve çeşididir. Espresso türleri arasından en az tercih edilen kahve diyebiliriz.

Ristretto
Tek shot espressonun ağır geldiği bünyelere ithafen hazırlanan bir kahvemiz. Ristretto yarım shot espresso ile hazırlanıyor.

Cappucino
Espresso bazlı kahve çeşitlerinden en çok tercih edilen kahveler arasında yer alıyor cappucino. Espresso, sıcak süt ve su karışımından elde edilir. Sütün krema haline getirilmesi bu kahvede önemli bir püf noktadır.

Latte
Hakkında bilgi sahibi olan olmayan herkesin ağzından duyabilirsiniz ‘Ben bir latte alayım’ diye… Çünkü özellikle ülkemizde en çok tüketilen ve en popüler kahvelerlistesindedir kendisi. Tek shot espresso üzerine eklenen bol sütle yapılır.

Cortado
Daha hafif sevenlere özel olan cortado, yarım shot espressoya eklenen süt ile yapılır. Böylece kahvenin acılığı ve asiditesi de azalmış olur.

Flat White
Bu kahve çeşidi için iki ülke rekabet ediyor! (Yeni Zelanda – Avustralya) İki shot espresso üzerine tamamen pürüzsüz hale getirilmiş süt ile hazırlanan Flat White’ın sevenleri çok.

Macchiato
Tek shot espressonun içine yoğunaştırılmış süt konulunca ortaya bu kahve çıkıyor. İtalyanca macchiato lekeli, benek benek demektir. Bilen bilir.

Bilinmeyen Kahve Çeşitleri
Bilinmeyen kahve çeşitleri derken, bizim şu an icat ettiğimiz ve kimsenin bilmediği kahve çeşitlerinden bahsetmeyeceğiz. Bahsedeceğimiz bu kahveler alışkın olmadığımız ve belki hiç duymadığımız yöntemlerle ve malzemelerle hazırlanıyor.

5058


Alkol + Kahve = Mutluluk
Kahvenin içine alkol katılarak hazırlanan kahve çeşitleri bazılarının favorisi. Damak tadınız nedir bilmem ama sıradışı kahveleri mutlaka denemelisiniz.

Irish Coffee
Fitre kahvenin üzerine eklenen İrlanda viskisi ile hazırlanan bir kahvedir.

Gaelic Coffee
Bu da yine filtre kahvenin içine İskoç viskisi konularak hazırlanır.

Keoke Coffee
Kahlua, kakao ve brendi ile karıştırılarak hazırlanan bir çeşit filtre kahvedir. Üzerine çırpılmış krema eklenir.

Russian Coffee
Ruslar alkol kültürlerini, kahveye de yansıtmakta hiç çekinmemişler. Filtre kahveye vodkayı eklemişler hemen…

5059


Etnisitesi Yüksek Kahve Çeşitleri
Klasik kahvelerin dışında, her kültürün insanı, kahveye kendilerinden bir şeyler katmaya çalışmışlar. Genelde yerel birer lezzet olarak kalan bu kahve çeşitlerini hemen size sunuyoruz. Güzellikler saklı kalmasın…

Kopi Joss
Endonezya’da değişik bir yöntemle yapılan Kopi Joss, buradaki insanlar için geleneksel bir anlam taşıyor. Kahveyi su ile karıştırdıktan sonra içerisine köz atıyorlar. Zaten kahvenin bu özel adı da, atılan közün çıkardığı sesten geliyor.

Ca phe sua da
Vietnam’a özgü bir tat olan bu kahvenin içinde süt ve buz var. Kahve sürü karıştırıp buzun üzerine dökülüyor. Vietnam’da bulunan özel filtrelerde süzülerek servis ediliyor.

Egg Coffee
Yine Vietnam’da bir kahveden bahsediyorum sıkı durun. Yumurta sarısı, şeker ve yoğun süt ile hazırlanan bu kahveyi içmek ister miydiniz?

Yuanyang
Hadi biraz Uzak Doğu’ya gidelim. Hong Kong’da yapılan bu kahvenin içine ayrıca çay da karıştırılıyor. İkisi bir arada!
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)