Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kadınlar İçin En Tehlikeli 10 Yer

Muzik

kadina-siddet-misir-758x399.jpg


Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde kadına şiddet ciddi bir sorun. Ancak aşağıda listelenen 10 ülkede kadına şiddetin ötesinde, sadece “kadın” olmak bile başlı başına ciddi bir tehlike. Taciz, tecavüz, asitle saldırı, çocuk yaşta fuhuşa ve evliliğe zorlanma ve insan ticareti gibi ciddi tehlikeler bu ülkelerde yaşayan kadınlar için her an karşı karşıya kalabilecekleri türden tehlikeler.
1. Kolombiya
kadinlar-icin-en-tehlikeli-ulkeler-kolombiya.jpg


Kolombiya kadınlara saldırı istatistiklerinde en üstlerde yer alıyor. Dünya genelinde asit saldırısının en yaygın olduğu ülke burası. Ülkedeki yargı sisteminin işlevsizliği nedeniyle birçok saldırgan komik cezalarla kurtuluyor ve bir süre sonra elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam ediyor.
2. Afganistan
kadinlar-icin-en-tehlikeli-ulkeler-afganistan.jpg

Afganistan’da kadın hakları öylesine yerlerdeki istatistikler göz korkutucu. Afganistan’daki kadınların %87’si okuma yazma dahi bilmiyor ve %80’i 15-18 yaş aralığında küçük yaşta evlendirilmiş.
kadinlar-icin-en-tehlikeli-ulkeler.jpg

Afganistan’da kadına şiddet öyle yüksek oranlardaki, şiddet uygulanan he 100.000 kadından 400’ü hayatını kaybediyor.
3. Hindistan
kadinlar-icin-en-tehlikeli-ulkeler-hindistan.jpg

Dünyanın kalabalık nüfuslarından birine sahip olan Hindistan kadınlar için gayet tehlikeli. Çete tecavüzleri, ülkede yaygın bir gerçek. Geçtiğimiz 30 yıl içerisinde Hindistan’da tam 50 milyon kadına yönelik suç işlenmiş…
4. Somali
somali-kad%C4%B1na-%C5%9Fiddet.jpg

Somali kadınlar yönelik şiddette yasa boşluğunun yoğun olarak bulunduğu bir diğer ülke. Çocuk evlilikleri oldukça yaygın ve genç kızlar hiçbir dini dayanağı olmadığı halde hurafelerle kadın sünnetine zorlanmaktalar.
5. Demokratik Kongo Cumhuriyeti
kongo-kad%C4%B1n-haklari.jpg

Kongo istatistiklere göre kadına şiddet ve tecavüz vakalarında dünya lideri. Ülkede günde ortalama 1150 kadın tecavüze uğruyor ve bu yılda 420 bin kadının tecavüze uğradığı anlamına geliyor!
6. Pakistan
pakistan-kad%C4%B1n-haklar%C4%B1.jpg

Asitle yüz yakma, taşlayarak öldürme gibi insanlık dışı cezalandırma yöntemlerinin yaygın olduğu Pakistan’da kadınların neredeyse hemen hepsi 18 yaşından önce evlendiriliyor. Şiddet gören kadının evi terketmesi namus meselesi olarak görüldüğünden, bu kadınlar ya asit saldırına uğruyor ya da öldürülüyor…


7. Kenya
kenya-kadina-siddet.jpg

Kenya’da kadınlar üretime eşit oranda katılsalar dahi erkeklerle aynı oranda gelir elde etmeleri kültüre aykırı görülüyor. Kadınlar erkeklerden aşağıda kabul edildiği için, eğitim olanaklarından faydalanma konusunda erkeklere daima öncelik tanınıyor.
8. Brezilya
brezilya-kadina-siddet.jpg

Brezilya’da her 15 saniyede(!) bir kadın cinsel saldırıya uğruyor ve her iki saatte bir kadın öldürülüyor. Farklı güzellikleriyle bilinen Brezilya’nın bu yönü az bilinse de, ülke kadına yönelik suçlar bakımından dünyanın en tehlikeli ülkelerinden birisi. Ülkede kürtaj yasak olduğundan tecavüze uğrayan kadınların kürtaj hakkı bulunmuyor.
9. Mısır
kadina-siddet-misir.jpg

Mısır’da kadınlara yönelik cinsel taciz vakaları o kadar yaygın ki, turistler dahi bu durumdan etkileniyor. Bu durum özellikle gençler arasında yaygın. Evlilik, boşanma, velayet gibi konularda doğan anlaşmazlıklarda kadınlar toplumsal düzeyde daima haksız taraf olarak görülme eğilimde ve fazla seslerinin çıkması istenmemekte.
10. Meksika
meksika-kadin-haklari.jpg


Meksika’da 2011-2012 yılları arasında 4000 kadın hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu. İnsan ticareti ve uyuşturucu kartellerinin cirit attığı ülkede her yıl onbinlerce kadın yasal sistem tarafından yeterince korunmadıklarından tecavüz ve şiddet kurbanı oluyor.

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular