Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Joe KUBERT, (1926- )

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

img021.jpg

10 Aralık 1926 tarihinde Brooklyn, New York'da doğan Joe Kubert, sadece on iki yaşındayken MLJ Publications adlı yayın kuruluşunda mürekkepleme yapmak üzere işe başlamış, çekirdekten yetişmiş profesyonel bir çizgiromancıdır.

Joe Kubert, 1942 yılında Cat Comics dergisinde ilk çizgiromanı Volton'u hazırlamıştır. Bu ilk öyküsündeki çizgileri dahi oldukça verimli bir yeteneğe işaret edecek kadar estetizm yüklüdür. Üstelik kendisi çizmiş, mürekkeplemiş ve öyküsünü de yazmıştır. 1950'lerle birlikte St.John Publishing Co.'nun editörü olarak çalışmaya başlamış; Tor, Mighty Mouse ve çok sayıda kısa çizgiroman öyküsü yaratmış ve çizmiştir. 1965-1967 yılları arası kendisine ait Tales of the Green Berets'i hazırlamış; Chicago Tribune için bir günlük bant yetiştirmiş ve stilini diğerlerinden ayıran önemli detaylara imza atmaya başlamıştır. Ancak devam eden Vietnam Savaşına karşı olması nedeniyle gerek çizerler arasında, gerekse ilgili kamuoyunda hoş karşılanmamış ve dışlanmıştır. Savaş karşıtı duygu ve düşüncelere sahip olmasına rağmen, ABD tarihinin en başarılı savaş çizgiroman başlığı olan Sgt.Rock için muhteşem görsel katkılar sağlamıştır. 1967'den 1976 yılına değin DC Comics bünyesinde yayın yöneticiliği, yeni karakter yaratıcılığı ve çizgiromanla ilgili diğer pek çok çalışmanın arasında Tarzan'ın yeniden çizgiromana uyarlanmasına çizgileriyle destek vermiştir. 1976 yılında New Jersey'de Joe Kubert School of Cartoon and Graphics adı altında son dönemde Amerikan çizerleri için eğitim veren bir çizgiroman ve grafik sanatlar okulu açmıştır. Burada illüstrasyon, senaristlik, çizerlik ve teknikleri hakkında dersler verilmektedir. Yarattığı kahramanlardan biri olan Abraham Stone, bilhassa Avrupa piyasasında çok tutulmuştur. Bu sayede çok yönlü sanatçı XXI. yüzyıla girilirken İtalyan Sergio Bonelli Editore'ye ait bir western kahramanı olan Tex/Teks için bir macera hazırlamıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Fineas Anime,Manga,Çizgi Roman 0 151

Benzer konular