Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Jean GIRAUD (Moebius)

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

18 Mart 1938 tarihinde Paris yakınlarındaki Fontenay-sous-Bois semtinde doğan Jean Giraud ya da dünyaca bilinen takma adıyla Moebius, henüz ilkokula başlamadan gördüğü tüm çizgiroman karakterlerini kopyalayacak kadar yoğun bir ilgiye sahipti. Ancak gittiği okul, mobilya ve dekorasyon zanaatlarıyla ilgili eğitim veren bir uygulamalı sanatlar teknik okulu olmuştur.

Jean Giraud, 1954 yılında, okuluna devam ederken ilk çizgiromanı olan ve bir western öyküsünün anlatıldığı Les Aventures de Franck et Jéremie'yi Marijac adlı editörü için hazırlamıştır. Aynı yıl tanıştığı ve kendisi gibi bir çizgiroman hayranı olan Jean-Claude Mezieres onu Katoliklere yönelik yayınlar çıkaran bir yayıncıyla tanıştırmıştır. Burada realistik ve didaktik metinlere sayısız illüstrasyon çizen Jean Giraud, iki yıl sonra askere gitmiş ve Fransız ordusunun yayınları arasında çıkan 5/5 için çalışmalarına devam etmiştir.

izgiromanAnsiklopedisi243A.jpg


ABD'de Caliber Co. tarafından yayınlanan Moebius Comics'in bir sayısının kapağı.

1960 yılından itibaren dönemin ünlü başlığı Jerry Spring'i çizen Jijé'nin asistanlığına ulaşmayı başaran Jean Giraud, burada çizgiroman sanatının profesyonel inceliklerini öğrenmiştir. Ertesi yıl eski arkadaşı Mezieres ile birlikte Studio Hachette'in çizer kadrosuna dahil olmuştur. 1963 yılında Jean-Michel Charlier'ın müthiş senaryo kabiliyetini sergilediği Fort Novajo adlı yaratımıyla kendisine ait ilk çizgiromanını hazırlamıştır. Fort Novajo başlığı daha sonradan haftalık Pilote dergisinde Lieutenant Blueberry adını alacak ve Jean Giraud'un adını Fransa dışına taşıyacaktır.

bberry1qy9.jpg

Jean Giraud, Lieutenant Blueberry başlığı dışında da çizgiromanlar hazırlamış ve bunları Moebius takma adıyla değerlendirmiştir. Felsefik ve satirik içeriğe sahip bu çizgiromanları Hara-Kiri, Charlie, L'Echo des Savanes ve Métal Hurlant'da yayınlanmış ve yaptığı bilimkurgu illüstrasyonları da Editions Opta tarafından kullanılmıştır. Bu çalışmalarından sonra 'Çizgiromanın Prensi' olarak anılmaya başlayan Jean Giraud, dokuzuncu sanatın hemen tüm otoriteleri tarafından en iyi Avrupalı çizgiromancı kabul edilmektedir. 1964'den sonra kendisine kesin bir başarı sağlayan Lieutenant Blueberry başlığını bir süre sonra ardıllarına bırakmasını takiben 1975' de Arzach adlı, çizgiromanda artistik çizim açısından devrim yaratan muhteşem çalışmalara yönelmiştir. 1980'lerde önce Jodorovvsky ile birlikte John Difoofu, ardından da yine Jean-Michel Charlier ile beraber Missisippi River'ı çizmiştir.

arzac.jpg

ABD'deki en girişimci yayıncılardan biri ve Moebius hayranı olan Stan Lee'nin Silver Surfer için bir macera çizme teklifini kabul ederek ses getiren bir çizgiromana daha imza atmıştır.

Jean Giraud'un Türkiye'de yayınlanan ilk çalışması bir Lieutenant Blueberry macerasıdır ve Hey Amigo adlı derginin 1971 tarihli ilk sayısında çıkmıştır. Bu tarihten sonra görülen maceraları ise Kara Murat, Milliyet Çocuk, Hürriyet Çocuk dergilerinde basılmıştır. 2002 yılında Incal adlı çalışması da İthaki Yayınları'ndan çıkmış
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)