Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Japonlar Bunuda yaptı!

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Geçen Bin Yılın Dahisinin Robotu Yapıldı Japonlar Leonardo da Vinci’ye Hayat Verdi

Ardında birçok eser ve çözülmeyi bekleyen sırlar bırakan, dünyanın en büyük sanatçılarından Leonardo da Vinci, G20 Zirvesi’nde “Robot” olarak katılımcıları selamladı! Japonların bir diğer robot projesi ise Albert Einstein olacak.

6250


Ressam, mühendis, mucit, müzisyen, heykeltıraş, botanikçi, anatomist… Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen, 67 yıllık hayatına muhteşem eserler sığdıran bir dahi: Leonardo da Vinci. 1452-1519 yılları arasında yaşayan Leonardo da Vinci, geçen bin yılın dahisi olarak gelecek yüzyıllara ilham verdi; ardından pek çok eser ve çözülmeye bekleyen sırlar bıraktı.

Ölümünün Üzerinden 500 Yıl Geçmesine Rağmen Hala Geleceğe Işık Tutan Bir Bilim İnsanı: Leonardo da Vinci
Da Vinci’nin hayatı boyunca yaklaşık 6 bin adet icat, icat geliştirme ile tablo eskizi yaptığı ve bunların çok az bir kısmını hayata geçirdiği de bilinmekte. Ölümünün üzerinden 500 yıl geçmesine rağmen dönemine ve geleceğe ışık tutan ünlü sanatçının, şimdi de Japon bilim insanları tarafından robotu geliştirildi. Osaka Üniversitesi Fujikin şirketiyle işbirliği yaptı; İtalyan sanatçı ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin robotunu üretti. Da Vinci’nin robotu, Japonya’nın ev sahipliğinde Osaka’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’nde de görücüye çıktı.

Leonardo da Vinci’nin robotu; İngilizce, Japonca ve İtalyanca konuşabiliyor.
Fujikin Pazarlama Müdürü Kouichi Nakamura, Leonardo da Vinci’nin bilimsel çalışmalarının günümüze ışık tuttuğunu söylerken ilkokul öğrencilerine bilimi sevdirmek, onlara Da Vinci’nin çalışmalarını kendi ağzından basit şekilde anlatmak amacıyla robotu ürettiklerini açıkladı. “Böylece öğrencilerin eğlenerek ve heyecan duyarak bilimi öğrenmelerini sağlarken, aynı zamanda geleceğin bilim insanlarını da eğitiyoruz” diyen Fujikin Pazarlama Müdürü Kouichi Nakamura, ilkokul öğrencilerinin yalnızca kitap okuyarak bilimi tam anlayamayacağını vurguladı. Öğrencilerin robota ilgilerinin sevindirici olduğunu; robotun İngilizce, Japonca ve İtalyanca konuşabildiğini de sözlerine ekledi.

Yeni Robot Projesi Albert Einstein Olacak
Leonardo da Vinci’nin robotunun Osaka Üniversitesi ile üretildiğini anlatan Nakamura, milletlerin tarihi kişiliklerini robotlaştırma yönünde bir çalışmaları olduğunu da belirtti. Bir sonraki robot projeleri ise Albert Einstein’ın robotu…

Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci olan büyük usta; Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezarfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı… En tanınmış yapıtları Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği.
Yüksek Rönesans’ın en önemli temsilcilerinden Leonardo Da Vinci’yi çoğu kişi ünlü Mona Lisa adlı çalışmasıyla tanısa da kendisi yaşadığı dönemin ötesinde, buluşlara imza atan bir mucitti. Birçok projesini, fırsatçı işadamları ve çağın teknolojisinin yetersizliği nedeniyle hayata geçiremedi ama buluşlarına dair çizimler ve diagramlar onun not defterleriyle bugüne kadar geldi. Öyle ki bugün Japonların robotunu yaptığı Leonardo da Vinci, dünya çapında önemli buluşlara imza atmış bir bilim insanı. Yaptığı çizimler dönemin teknolojisine göre çok ileriydi. Hatta bu çizimlerin birçoğunu da günümüzde yeni yeni kullanılmaya başlanan makinelerde de görmek mümkün.“İnsan Benzeri Bir Makine” Yaptı
Yüzyıllar önce çizdiği modern makinelerin atası olan çizimlerden de görüyoruz ki “makine insan” (robot) da Leonardo da Vinci’nin en çarpıcı tasarımlarından biri. İnsanın anatomik yapısından hareketle, onun mekanik bir karşılığını çizmiş ve insanın organlarını hareket ettirişini, mekanik parçalarla gerçekleştirmeye çalışmıştı. Sinirler ve kasların işlevini ise bu tasarımda halatlar ve zincirler üstleniyordu. Yani halat ve makara sistemi vasıtasıyla hareket eden insan benzeri bir makineye (günümüzün robotu) imza atmıştı.

Leonardo da Vinci’nin çizimlerinde bir diğer dikkat çeken tasarım da zırhlı araç. Bir bakıma günümüz tanklarının atası. Büyük dahi, kabuğu konik biçimde ve ayakları yerine tekerlekleri olan kaplumbağa benzeri bir araç tasarlamıştı. Askeri amaçlı kullanımı öngörülen aracın dışı zırh kaplıydı, yanlarındaki namlulardan da düşmana ateş açılmaktaydı.
Araç nasıl hareket ediyordu? Aracı hareket ettiren dört adet çark dişli olup kranklar aracılığıyla dönen dört tane fener pinyonunun meydana getirdiği hareket iletme mekanizmasına geçince hareket ediyordu.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)