Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İstanbul’un Fethinde Manevi Yardım

• Konbuyu başlatan Han
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:36
%C4%B0stanbulun-Fethinde-Manevi.jpg.webp

İstanbul’un fethinde, Ortaasya’dan tayyi mekân ederek Ubeydüllah-ı Ahrar Hazretleri’nin de katılmış bulunduğunu, torunu Hâce Muhammed Kâsım şöyle nakleder:
“Ubeydüllah-i Ahrar Hazretleri, perşembe günü öğleden sonra âniden atının hazırlanmasını emrejti. Atma binip sür’atle Semerkant’tan dışarı çıktı. Talebelerine de:
“Siz burada oturunuz” buyurdu.

Mevlânâ Şeyh adı ile bilinen bir talebesi, kendisini bir müddet takip etti. Ubeydüllah-i Ahrar Hazretlerinin, atının üzerinde bir sağa, bir sola meylinden sonra kaybolduğu haberini verdi. Ubeydüllah-i Ahrar Hazretleri bir müddet sonra döndü. Talebeleri, heyecanla bu ânî yolculuğun hikmetini sordular. O da:
“Türk Sultânı Mehmed Hân’a yardım etmeye gittim. Allah’ın izniyle zafer kazanıldı,” buyurdular.

Oğlu Hâce Abdülhâdî şöyle anlatır:
“İstanbul’a gittiğimde Sultan II. Bâyezîd, babam Ubeydüllah-i Ahrar’ın şe-mâilini şu şekilde târif etti:“Babam Fâtih anlattı: Fethin en şiddetli zamanında Rabbime ilticâ ederek, zamanın kutbunun imdada yetişmesini istedim. Şu şu vasıfta bir beyaz atın üzerinde karşıma geldi:
“Korkma Zafer senindir!..” buyurdu.

O pîre:
“Küffâr askeri çok fazla” dedim.
O da bana cübbesini açarak:
“İçine bak!” dedi.
Hayretle cübbesinin içinde sel gibi akan bir ordu gördüm.
“Bu ordu sana yardıma geldi!..” dedi.

Devam etti:
“Şimdi şu tepenin üzerinden köse tokmakla vur! Ve bütün askerlere hücum emrini ver!..” buyurdu.
Ben de aynen öyle yaptım. O pir de ordusu ile harbe iştirak etti. Feth-i mü-bîn gerçekleşti.”

Hâsılı Fâtih’in, fetih sırasında bütün velîlerin rûhâniyet ve istiânesinden yararlandığı bir vakıadır.

Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)