Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İshal Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Katılım
9 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,751
Puanları
113
Yaş
30
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

İshal Yapan Yiyecekler Nelerdir?
4573


Gıda zehirlenmesi, enfeksiyonlar, sindirimle ilgili rahatsızlıklar, alerjiler ve kullanılan bazı ilaçlar ishale neden olabilmektedir. Yiyeceklerden dolayı oluşan ishalde esas neden sindirim sistemindeki hassasiyettir. Laktoz intoleransı adı verilen sindirim sistemi sorunu tüketilen bazı yiyeceklerin ishale yol açmasına neden olmaktadır. Vücudun o yiyeceğe gösterdiği tepki ile bu sorunun şiddeti doğru orantılı olmaktadır. İshal yapan yiyecekler nelerdir sorusuna cevaplar sunacağımız bu yazı sayesinde bu yiyeceklerin aşırı tüketiminden uzak durabilirsiniz.
Yiyeceklerden kaynaklı oluşan ishal vücutta vitamin ve mineral eksikliğine neden olacaktır. Mide krampları, mide bulantısı, sık tuvalete çıkma ve şişkinlik hissi ishal durumunda en sık görülen belirtilerdir. Bu belirtiler birkaç gün boyunca devam ettiğinde can sıkıcı bir hal almakla birlikte, sorunun giderilememesi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.
İshal Yapan Yiyecekler Listesi
4574


Son yıllarda diyet etiketleri ile az yağlı ya da yağsız şeklinde satışa sunulan ürünlerde bulunan yapay yağlar ishale neden olabilmektedir. Yapay yağların mideden sindirilmeden geçmesi bağırsak sorunlarına yol açmaktadır. Bu durumun neticesinde de ishal görülmektedir.
4575


Acı Biber
Acı biberde bulunan capcaicin isimli madde metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Özellikle aşırı tüketimden sonra acı biberin ishale neden olduğu görülür. Hakiki acı biber tüketimi sonrası metabolizma ve bağırsakların çok fazla çalışarak ishalle karşı karşıya kaldığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

4576


Kafein
İdrar söktürücü özelliği bulunan kafein tüketildikten bir süre sonra bağırsak hareketlerini hızlandırarak ishale yol açabilmektedir. Kafein aynı zamanda bağırsak kasılmalarına ve vücudun su kaybetmesine de neden olabilmektedir.
4577


Yoğurt
En sağlıklı besinlerden birisi olan yoğurt hazır üretilen ve doğal olmayan market ürünleri arasından seçildiğinde ishale neden olabiliyor. Özellikle laktoz intoleransı sorunu olanlar için ishal yapan besinler arasında yoğurt ilk sıralarda yer almaktadır.

4578


Kiraz
Lifli yapısı sayesinde bağırsak ve sindirim sistemini düzenleyerek daha hızlı çalışmasını sağlayan kiraz ishale neden olabilen yiyeceklerdendir. Her ne kadar vitamin ve mineral oranı yüksek olsa da lifli olmasından dolayı ishale yol açabilmektedir.

4579


Alkol
Kalın bağırsakta su emilimini önleyen alkol dışkının yumuşamasına neden olmaktadır. Fazla tüketildiğinde midede tahrişe de neden olan alkol ishal yapabilmektedir.
İshal yapan yiyecekler özellikle fazla tüketildiğinde birkaç saat içerisinde etkisini göstermektedir. Bu besinlerin gereğinden fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir.​
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)