Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İNTERNET HIRSIZLARINA KARŞI 5 ÖNEMLİ BİLGİ

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

shutterstock_356278754.jpg


Her gün insanlar bankacılık yapmak, otel rezervasyonları yapmak, yeni bir araba almak için alışveriş yapmak ya da onlar için önemli olan sayısız diğer faaliyetlere katılmak için internet üzerinden sanal bir seyahate çıkıyorlar.

O kadar rutin ki, gerçek bir yolculukta olduğu gibi sanal yolculuklarda kendinizi korumak konusunda dikkatli olmanız gerektiğini unutmak kolaydır.

“Hacker'lar kimliğinizi çalmak için yeni fikirler hayal etme konusunda yaratıcılar, bu nedenle kendinizi ve verilerinizi korumak için harekete geçtiyseniz bile uyanık olmanız önemlidir,” diyor küçük işletmelerle çalışan bir BT danışmanı Chris Hoose .

Hoose, kimliğinizi korumak için atabileceğiniz birkaç adımı içeriyor:


Bir şifre yöneticisi kullanın
Parolalarla ilgili bir sorun, insanların genellikle hatırlaması kolay, ama aynı zamanda hacklemesi kolay basit olanları kullanmasıdır. Bir şifre yöneticisi, çevrimiçi hesaplarınızın her biri için benzersiz, uzun ve karmaşık şifreleri saklayabileceğiniz ve ihtiyaç duyduğunuzda bunlara erişebileceğiniz şifreli bir veritabanı sunar. Hoose, “Bir şifre yöneticisi ile, kesilmesi zor olan daha iyi şifreleriniz olabilir ve onları ezberlemeniz gerekmez” diyor.

Çevrimiçi etkinliklerinizi bir VPN ile yapın
Çevrimiçi taramanızın kimlik hırsızlarının size geri dönmesine neden olacağından endişe ediyor musunuz? Hoose, bir çözümün size geçici bir IP adresi veren ve gerçek IP adresinizi bağlandığınız her web sitesinden veya e-postadan gizleyen sanal bir özel ağ (VPN) olduğunu söylüyor. “Ayrıca ziyaret ettiğiniz sitelerin fiziksel konumunuzu öğrenmesini de önler” diyor. “Kullanmak istediğinizde bağlanmayı hatırlamanız gerekiyor.” Bir VPN genellikle yılda yaklaşık 40 ila 50 dolar tutuyor, diyor.

Sosyal medyada dikkatli olun
Çoğu insan aile haberlerini yakalamak, kolej arkadaşlarıyla bağlantı kurmak veya belki de yeni bir köpek yavrusu fotoğraflarını paylaşmak için düzenli olarak sosyal medyada check-in yaptırmaktadır. Ne yazık ki, siber hırsızlar arka planda gizleniyor. Hoose, “Sosyal medya platformlarının kişisel bilgileriniz ve kişilerinizle ilgili bilgiler için mükemmel bir kaynak olduğunu biliyorlar, bu da kimlik hırsızlığını onlar için daha kolay hale getiriyor” diyor.

Sosyal medyada güvende kalmak için, zaten tehlikeye girip girmediğinizi kontrol etmenizi önerir; şifre kullanımından kaçının; güvenlik ayarlarınızı düzenli olarak güncelleyin; ve bağlantılarınızı sınırlandırın, çünkü sahip olduğunuz sayıda sahtekar veya güvenli bir hesabın size kötü amaçlı bir bağlantı göndermesi için potansiyel daha fazladır.


Kredi raporunuzda sekmeleri saklayın
Kimsenin sizin adınıza borç almadığından ve bu süreçte kredinize zarar verdiğinden emin olmanın bir yolu, üç ana kuruluşun herhangi birinden tam bir kredi raporu istemektir: Equifax, TransUnion ve Experian. Herhangi birinden ücretsiz bir kopyayı sitesi üzerinden alabilirsiniz . Ayrıca, ön onayını aldığınızı belirten tüm bu kredi teklifleri için posta listesinden çıkma zamanı gelebilir. Hoose, "Bu teklifler kimlik hırsızları için altın madeni" dedi. adresini ziyaret ederek önceden onaylanmış kredi tekliflerinden vazgeçebilirsiniz .

Anti-virüs / kötü amaçlı yazılım yazılımı yüklediğinizden emin olun
Hoose, bilgisayarınızda kimlik hırsızlığına karşı ilk ve en iyi savunma hattınızın virüsten koruma yazılımı ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı olarak kaldığını söylüyor. Birini seçerken, çoğu şirketin sunduğu deneme süresinden yararlanılmasını önerir. “Bu şekilde onları deneyebilir ve hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar verebilirsiniz” diyor.

Hoose, “Ne kadar çok insan kimlik hırsızlarını kandırmaya çalışırsa, o hırsızlar da yöntemlerinde daha karmaşık görünüyor” dedi. “Ancak dikkatli ve özenli davranarak güvende kalabilir ve çevrimiçi zamanınızın tadını çıkarabilirsiniz.”
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)