Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İnsanoğlu'nun 10 Dönüm Noktası

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 4:13

Eqe

10. Mantıklı Düşünme

irrational-rationality.jpg

Çoğu hayvan gibi biz de bunu becerebildik. Şu bitkiyi yediğimizde hastalanır ölürüz, şurdan düşersek ölürüz gibi basit mantıklı çıkarımlar bizi bugünlere getirdi.
9. Taştan Aletler

clovis.jpg

Ahşaptan ve yapraklardan aletler dayanıksız oluyordu. Taştan yapılan aletler hem daha dayanıklı hem de daha gelişmişlerdi. Beynimizi kullanabilmemiz sayesinde hayvanlardan daha iyi aletler yapıp daha çok avlanabildik, bu da yemek depolamaya ve daha fazla hayatta kalmaya yaradı.
8. Ateş

fire-intro-pic.jpg

Ateşi yakmayı becerebilen yeryüzündeki tek canlı olarak atalarımız ateşin ısınmaya yaradığını ve pişirilen yemeklerin daha kolay yendiğini ve daha güvenli olduğunu keşfettiler. Bu da çene ve dişlerimizin azalmasına yol açtığı gibi beynimizin de büyümesine yol açtı. Ateş bulunduktan sonra beyin büyüklüğümüz bir öncekinden yaklaşık 2 kat fazlaydı.
7. Evcilleştirme

animal-domestication-egypti.jpg

Bazı insan toplulukları bazı hayvan ve bitkileri aramak yerine onları etraflarında tutmayı ve yetiştirmeyi becerdiler. Bu daha çok boş zamanın, daha çok düşünmeye ve üretmeye, yazının gelişmesine, kocalık ve aile kavramlarının ortaya çıkmasına ve ticarete olanak tanıdı. Aynı zamanda herkesin avlanmaya gidip yemek toplamaktan vazgeçildiği için herkes tek bir iş yaparak uzmanlaşmayı da sağlamış oldu. Nüfus patlaması da bu dönemde ortaya çıktı. Dolaylı yoldan iyi bir etkisi ise evcilleştirilmiş hayvanlar insanları hasta etti bu da bağışıklık sistemimizin gelişmesini sağladı.
6. Tekerlek

wheel-photo.jpg

Yaklaşık 6000 yıl önce icat edilen tekerlek başlarda yol yetersizliğinden çok az kullanılsa da sonrasında insanlar yollar yapmaya başladılar. Aynı zamanda bu buluş yel ve su değirmenlerinin de icadına yol açtı bu da tarımda harcanan eforun yarıya düşmesini sağladı. Aynı zamanda bu icat başka bir sürü icada da yol açtı hala arabalarda ve uçaklarda bunu kullandığımızı düşünürsek ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar.
5. Matematik

mathematics-1-533x400.jpg

Lisede nefret etsek ve bu bilgiler hayatta ne işime yarıycak diye ukalalık yapsak da şu an olduğumuz yerde olmamızın en önemli sebeplerinden biri matematiktir. Öncelikle ticarette satılan ürünler alınan ürünler için faydalı olsa da matematik daha sonra mühendisliğe giden yolu açacak ve modern bilimin öncüsü olacaktı.
4. Metal İşçiliği

ws_transfer_pic_132221-533x400.jpg

Altın, bakır bronz ve sonrasında demiri manipule etme yeteneği insanoğlu’na daha iyi tarım aletleri, silahlar ve korumalar yapmasına yol açtı. Sonrasında keşfettiğimiz çelik ise şu an dünya’nın her yerinde yapılıp kullanılıyor.
3. Kağıt

2584199642_1ed6107732_o-533x400.jpg

Kağıdın icadı yazının kolaylaşmasına ve herkes tarafından okunabilmesine olanak sağladı. Bu da hiyerogliflerden daha kolay yazıya geçmemizi sağladı. Ayrıca varolan bilgilerin kaydının tutulması bilimde insanları çok çabuk geliştirdi.
2. Matbaa

printing-press-523x400.jpg

Yazı ve kağıt başlı başına önemli buluşlardı ama bu ikisini birleştirip hızlı çoğalmasını sağlayan matbaanın buluşunun yarattığı etkiyi görmezden gelemeyiz. Bilginin herkes tarafından alınmasını sağladı, eğitimin daha düzenli olmasının yolunu açtı. Eğitimin kolaylı ve düzenli bir hale gelmesi insanın ortalama zekasının yükselmesinin sebebidir.
1. Aşı

measles-vaccination_0.jpg

Antik çağlarda kullanımı gözükse dahi aşının ilk düzenli kullanımı 18. yy’dır. En önemli örneği 1977 tarihinde yeryüzünden silinen çiçek hastalığıdır. Aşı sayesinde mikrop bulaşacak kimse bulamamış ve yok olmuştur. Atalarımızın çoğunu öldüren hastalıklar da artık bebekken olduğumuz aşılarla çabuk şekilde atlatılabiliyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)