Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İnsanların size nasıl davranacaklarını,onlara siz öğretirsiniz.

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,454
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

İnsanların size nasıl davranacaklarını,onlara siz öğretirsiniz

İş ya da sosyal yaşamınızda çevrenizdekilerin size karşı olan davranışları bazen rahatsız edici olabilir.

Bazı insanlar diğer insanlar tarafından maddi veya manevi anlamda kullanılmaktan son derece şikayet ederler.

Uzmanlar,bu kişilere genellikle şunu söyler.

''İnsanların size nasıl davranacaklarını,onlara siz öğretirsiniz.''

Hayır diyebilmek güçlü bir beceridir ve içinde kendimize karşı kocaman bir evet barındırır.Ancak hayır diyebilmek için bazı duygulara ve bunun getirdiği bazı davranışlara sahip olmak gerekir.

Hayır cevabını korkusuzca verebilmek için sahip olmamız gereken duygular çok önemlidir.Hayır diyebilmek için öncelikle kendimizi bir çok konuda onaylamamız ve kendimize evet diyebilmemiz şarttır.

Yüksek bir özgüven,kendinizi yeterince sevebilmek,kendinize değer verebilmek,yeterli bir özsaygı ile karşımızda kim olursa olsun hayır demek kolaylaşır.

Bunlara nasıl sahip olacağız,bu kadar kolay değil diyenler mutlaka vardır aranızda.

Eğer bu duygularla hayatınız boyunca hiç buluşmadıysanız elbette hayır’a giden yol sizler için uzun ve meşakkatli olabilir.Ancak ne yapıp edip bu duygularla kendinizi buluşturmanız şarttır.Bu konuda kişisel gelişim desteği alabilir,konularla ilgili seminerlere,eğitimlere katılabilirsiniz.

İletişimin % 7’si sözcüklerle sağlanır.
Geri kalan % 55’i beden dili, % 38’i ise mimiklerimizle karşımızdakine aktarırız.
Bu da demek oluyor ki,aslında bizler iletişimi konuşarak değil,davranışlarımızla sağlıyoruz.

Ibsen’in dediği gibi, “Binlerce kelime,tek hareketin bırakacağı izi bırakamaz.â€

Bu yüzden konuşmak yerine,davranışlarımızla hayır cevabını karşımızdakine net olarak verebiliriz.

Sizinle birlikte olmak ve sizinle zaman geçirmek istemeyen insanlara karşı,açıklama yapmaktan, kendinizi anlatmaktan hemen vazgeçin ve bir daha bu gibi insanların yanında olmak huyunuzdan vazgeçin.

Hoşunuza gitmeyen davranışlar karşısında karşınızdaki kim olursa olsun hemen uyarıda bulunun. (Kaba davranışlar,yalancılık,dedikodu v.s.) Eğer tekrar ediyorsa anında sert tepkiler vermekten asla çekinmeyin.

Sömürü genellikle aile içinde olur.Aile fertlerinden biri kendi sorumluluklarını sizin üzerinize yıkıyor ve siz de üstleniyorsanız,bu davranışı zamanında ona siz öğretmişsiniz demektir.Ama davranışlarınızla onun bu eylemlerine son verebilirsiniz.Bu konuda katı olmakta,yaptırımlarda bulunmaktan çekinmeyin.

Sözcüklerinize dikkat edin çünkü karşınızdaki insan bunu kullanabilir. “Benim aklım o kadarını anlamazâ€, “ Ben önemli değilim,sen önemlisin†v.s. gibi cümleler kurmaktan kesinlikle vazgeçin.

Göreviniz olmadığı halde yaptığınız ancak yapmaktan nefret ettiğiniz şeyleri yapmaktan hemen vazgeçin.Göreviniz olmadığı halde yaptıklarınızı bıraktığınızda,karşınızdaki insanlar sizi “suçlu†hissettirmeye çalışabilirler.Buna asla izin vermeyin.

Yeni davranışlarınızı yazacağınız bir ajandanız olsun ve düzenli olarak tüm yeni davranış modellerinizi ajandanıza yazın.

Sizi sömürenlere sık sık ve zevkle hayır deyin.Hayır,dünyanın en iyi öğreten kelimelerinden biridir. Kesin ve net olarak söylediğiniz her hayır’da, kendinize evet dediğinizi unutmayın.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)