Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İNSANIN HAM MADDESİ 'ACI'

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Jean-Paul Sartre, insanın hayatı boyunca kendisini ve tüm değerleri, anlamları, gerçeği, adaleti ve dinleri icat ettiğini söyledi; öyleyse, erkeğin özü onun varlığının bir parçası.

Hayatta durmayı bulur, çünkü hayatın sonsuz olduğuna inanır. Etik seçimlerini ve eylemlerinin karasal varlığının ötesine uzandığını düşünüyor. Ancak, Sartre'den uzak durur, bu inançlar kendi kendine hizmet eden yanılsamalardır ve bu yüzden onun değer sistemi yapay bir yapıdır.

6085

Sartre'ın çağdaşı olan Viktor Frankl, Viyana Logoterapi Okulu'nun temellerinden biri olan Auschwitz'den kurtulan bir insan, acı çekerek ve yaşayarak kendini ve yaşamın anlamını keşfetme yeteneğine sahip olduğunu belirtti.
Anlam arzusu, yaşama nedenini bulmasını sağlar. Sigmund Freud, adamın zevk için doğuştan gelen bir özlem duyduğunu söyledi. Alfred Adler, özlemin üstünlük ve güç için olduğunu söyledi.

İnsan, kendisini aldatmak için bu anlamı icat etmez; o sadece keşfediyor, çünkü zaten orada. İnsanın hayatının asıl anlamı, onun içinde değil, onun dışındaki dünyada bulunmasıdır. Bu, kendini tanımanın dünyayı tanımak için gerekli olduğu inancına karşı çıkıyor.
Logooterapi, insanın pan-determinizm tarafından kendisine uygulanan tüm koşulları aşma yeteneğine sahip, kendi kendini belirleyen bir varlık olduğunu söylüyor. Onun hakkındaki tahminlerini, yükselişine, dini yönelimlerine ve sosyo-kültürel şartlanmasına dayanan pan-determinizm ile karşı karşıya bırakarak, nihayet kendini aşar. Kendisini aşıncaya kadar kendini gerçekleştirir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)