Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İlginç Amaçlar İçin Kullanılan 13 Noktalama İşareti

  • Konbuyu başlatan Han
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 4:05

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
genel
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,515
Tepkime puanı
6,876
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Bugüne kadar hemen hemen her noktalama işaretini gördüğünüzü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! İşte farklı amaçlar için kullanılan, daha önce hiç görmediğiniz 13 noktalama işareti...​


Birbirinden Tuhaf Amaçlar İçin Kullanılan Daha Önce Hiç Görmediğiniz 13 Noktalama İşareti


Eminiz ki pek çoğunuz, bugüne kadar hemen hemen her noktalama işaretiyle bir kez de olsa karşılaştığınızı düşünüyorsunuzdur. Ancak birazdan düşünceleriniz oldukça değişecek! 😊 Bu işaretler dilimizde, hatta genel olarak dünyada, pek de fazla kullanılmasa da kesinlikle öğrenmeye değer! Kim bilir, belki bir gün siz de bu noktalama işaretlerini kullanmak istersiniz. 😊 İşte oldukça farklı amaçlara sahip olan, birbirinden tuhaf noktalama işaretleri…

1. Interrobang​

Screen-Shot-2021-01-11-at-23.12.56-674x675.jpg

Ünlem ve soru işaretinin bir birleşimi olan interrobang, tam olarak şu anlama geliyor: ?! 😊 1962 yılında Martin Speckter tarafından icat edilen bu noktalama işaretinin neden yaygınlaşmadığını anlamak pek de güç değil. Ne kadar zor yazıldığına bakar mısınız? 😪

2. Retorik soru işareti​

Screen-Shot-2021-01-11-at-23.13.04-674x675.jpg

16. yüzyılda Henry Denham tarafından kullanılan bu noktalama işareti, retorik soru işareti olarak biliniyor. Ve elbette retorik soruların sonuna konuyor.

3. İroni işareti​

Screen-Shot-2021-01-11-at-23.13.13-674x675.jpg

Britanyalı filozof John Wilkins’in fikri olan bu ironi işareti, tahmin edebileceğiniz üzere ironik cümlelerin sonuna konuyor. Tabii ironi işaretinin yıllar içerisinde farklı formlar kazandığını da söylemeden geçmeyelim.

4. Aşk noktası​

Screen-Shot-2021-01-11-at-23.13.17-674x675.jpg

İki adet simetrik soru işaretinden oluşan bu noktalama işareti, aşk noktası olarak biliniyor. Sevgi ve bağlılık bildiren cümlelerin sonuna konuyor.

5. Övgü noktası​

noktalama işaretleri

Övgü ve iyi dilekler bildiren bu noktalama işaretiyle devam edelim! Örneğin bu işareti “Seni gördüğüme çok sevindim” cümlesinden sonra kullanabilirsiniz.

6. Kesinlik noktası​

noktalama işaretleri

İfade ettiğiniz şeye karşı sarsılmaz bir inancınız olduğunu mu göstermek istiyorsunuz? O zaman sizi noktalama işaretleri arasında en ilginç işaretlerden biri olan kesinlik noktasıyla tanıştıralım! 😊

7. Şüphe noktası​

noktalama işaretleri

Z ve soru işaretinin karışımı gibi gözüken şüphe noktası için yukarıda bahsettiğimiz kesinlik noktasının tam tersi diyebiliriz. Anlayacağınız şüpheci bir yaklaşım içeriyor.

8. Otorite noktası​

noktalama işaretleri

Bir konuda otorite olduğunuzu mu düşünüyorsunuz ya da önerilerinizin ciddiye alınması gerektiğine mi inanıyorsunuz? O zaman otorite noktası tam size göre!

9. SarcMarc​

noktalama işaretleri

Douglas Sak tarafından yaratılan bu noktalama işareti, sarkastik cümeleleri noktalamak için kullanılıyor. 2010 yılında hayatımıza giren bu tuhaf işaretin, bir de kendine ait bir reklamı bulunuyor! 😊

10. İğneleyici söz noktası​

noktalama işaretleri

Tıpkı SarcMarc gibi bir işleve sahip olan iğneleyici söz noktası, Choz Cunningham tarafından 2007 yılında yaratılmıştı. SarcMarc’a göre iyi yanı ise çok daha kolay bir şekilde yazılabiliyor olması.

11. Üç yıldız işareti​

noktalama işaretleri

Üçgen şeklini alan bu yıldızlar, referansı olmayan önemli bir uzunluğu belirtiyor. Yani tam olarak ne için kullanılacağına biz de pek emin değiliz. 🤨

12. ve 13. olarak da virgüllü ünlem ve virgüllü soru işareti​

noktalama işaretleri

Huffington Post’a göre bu noktalama işaretleri Leonard Storch, Ernst van Haagen ve Sigmund Silber tarafından yaratılmış. Amaçlarını kısaca açıklamamız gerekirse cümlelere biraz daha duygu ve samimiyet kattıklarını söyleyebiliriz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular