Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İkna etmek için doğru kelimeyi bulmalısınız

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:13

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

İkna etmek için doğru kelimeyi bulmalısınız

1. Öncelikle iyi bir dinleyici olmalısınız. Karşınızdakinin ne isteyip istemediğini, ne düşündüğünü bilmek de fayda var.

2. Fikrinizin kabul görmesini istiyorsanız, bir şey anlatırken karşınızdakini de konuya ortak edebilirsiniz. Arada sırada onaylama alın ki, tepkisine göre konuşmanıza yön verebilesiniz.

3. Belirsizliklere yer vermeyin. Kesin konuşun ki anlattığınızdan emin olduğunuz anlaşılsın. Böylece karşınızdakinin, sizi can kulağıyla dinlemesini sağlarsınız.

4. Karmaşaya yer vermeyin. Anlattığınız şeyi en az sayıda sözcük kullanarak ve yalın anlatın ki, boş yere kafa karıştırmayın. Cümlelerinizi uzun tutmanız, karşınızdakinin, anlatmaya çalıştığınız noktadan uzaklaşmasını sağlar.

5. Sesinizin tonlamasına ve vurgularınıza dikkat edin. Doğru tonlamayı ve vurguyu, doğru yerde kullanırsanız, karşınızdakinin dikkatini kendi üzerinizde toplamış olursunuz ve sizden kopmasına engel olursunuz.

6. Konuşurken negatif önermelere yer vermeyin. Pozitif olun. Hani şu bardağın yarısının dolu ya da boş olması gibi... Doluyu kullanın.

7. Konuşmanızın aralarına, ikna etmeye çalıştığınız konuya paralel olarak, daha önce yaşanmış örnekler serpiştirirseniz, karşı tarafta ilgi uyandırırsınız.

8. Argo kullanmamaya özen gösterin.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)