Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA HERŞEY

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Ağaçlar Ve İklim Değişikliğinde Rolleri Hakkında Bilmeniz Gereken Bir Şey Var

Eğer karbondioksit seviyesi yükselirse, ağaçların büyümesini arttırmanın harika olacağı konusundaki yorgun argümanı duymuş olabilirsiniz. Bu doğru - bir ölçüde. Ama kaçırmamamız gereken çok önemli bir ayrıntı var.

Karbon gübreleme etkisi olarak bilinenler sayesinde ağaçlar da dahil olmak üzere bitkiler daha hızlı büyüyor , ancak geçmişteki çalışmalar bu fenomenin yalnızca geçici olabileceğini öne sürdü.
Yeni bir çalışma şimdi karbon gübrelemesinin potansiyel sınırlarını ortaya çıkardı - özellikle bitkilerin bir devrilme noktasına ulaşma ihtimalinin olup olmadığı: artık artan bitki büyümesi anlamına gelen CO2'nin artmasını bekleyemediğimiz zaman.
Toprak sistemi bilimcisi Rob Jackson , Newsweek'e , "Son üç veya dört yılda, genel olarak ormanlar ve karasal sistemler, havaya salınan fosil yakıt emisyonlarının neredeyse dörtte birini emmiştir ."
“Bu kazancın büyük bir kısmı karbondioksit gübrelemesi (bitki besin maddesi olarak karbondioksit) nedeniyle oldu. Bu ilave büyüme devam edecek mi?”

6476

Araştırmacılar, küçük bir alanda - otlaklardan, çalılıklardan ve ekim alanlarından orman sistemlerine kadar her şeyde karbon dioksit seviyelerini yükseltmeye odaklanan 138 eski deneye baktılar.
Analizleri, ne kadar toprak besin maddesi ve iklimsel faktörlerin bitkilerin ekstra karbondioksit absorbe etme kabiliyetini etkileyebileceğinin bir ölçüsüne ulaşmak için bir dizi istatistiksel yöntem, makine öğrenmesi, bilgisayar modellemesi ve uydu verilerini içeriyordu.

Bu önemlidir, çünkü bitkiler büyümeleri için sadece karbondioksit kullanmazlar. Ayrıca, özellikle fosfor ve azot gibi diğer faktörlere ve temel besin maddelerine de ihtiyaç duyarlar.
Araştırmacılar, “CO2 gübrelemesinin gücü öncelikle küresel bitki örtüsünün ~% 65'indeki azot ve küresel bitki örtüsünün ~% 25'indeki fosfordan kaynaklanmaktadır” diye açıklıyor .
“Yaklaşımımız, 2100 tarafından beklenen CO2 seviyelerinin bitki biyokütlesini potansiyel olarak mevcut değerlerin yüzde 12 üzerinde artırabileceğini gösteriyor.
Bir şekilde, bu iyi haber olabilir. Bu karbondioksiti emmek için gereken ani kapasite, ağaçların şaşırtıcı karbon tutma kabiliyetini iyi kullanmak için en azından yüzyılın sonuna kadar biraz zamanımız olduğu anlamına geliyor.
Ancak, 2100'den sonra ormanların bu karbondioksit emme özelliğini koruyacakları belli değil.
Bulgular bize sahip olduğumuz ormanlara ve bitkilere bakmak için daha fazla neden veriyor ve ağaçları daha sonra değil, daha sonra temizlenmiş alanlara yeniden dikiyor .
Stanford Üniversitesi'nden çevre bilimci César Terrer , “Gezegendeki en büyük biyokütle rezervleri olan bozulmamış tropik ormanlarda ayrım gözetmeyen günlüklere tanık olduk” “Küresel ısınmayı sınırlandırmak için son derece önemli bir aracı kaybediyoruz.”

Bununla birlikte, atmosferde hala fazla miktarda karbondioksit bulunmaktadır, gezegeni ısıtır ve buzulları eritir . Bitkilerin bizim için tüm işleri yapmasını bekleyemeyiz. Değişiklikleri uygulamak için politika yapıcılara baskı uygulamamız ve kendi çevresel ayak izimizi düşürmemiz gerekecek - özellikle de karbondioksit salınımı söz konusu olduğunda.
Ancak, şimdilik ağaçların sırtımızı döndüğünü bilmek faydalı olacaktır.
Jackson , "Ağaç dikmek veya restore etmek bankaya para koymak gibidir" dedi. "Karbondioksitten ekstra büyüme, dengemize sağladığımız ilgidir."
Yalnız ağaçlar bizi kurtaramazken, şu anda iklim değişikliğinin en kötü etkilerini kısa vadede sınırlamak için savaşımızda çok önemli olabilirler.
Terrer , “Fosil yakıtları toprakta tutmak, daha fazla ısınmayı sınırlamanın en iyi yoludur” diyor .
"Ancak ormansızlaşmayı durdurmak ve ormanları daha fazla büyümek için korumak, bir sonraki en iyi çözümümüzdür."
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)