Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hindistan, Keşmir’in özel statüsünü geri çekmeye ve ikiye bölmeye karar verdi

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

İhtilaflı devlete bölünmek, güvenlik çöküşünü ve politikacıların gözaltına alınmasını takip ediyor

Hindistan, ihtilaflı Keşmir topraklarının özel statüsünü geri çekmeye ve Müslüman çoğunluk devletinde büyük bir direnişle karşı karşıya kalabilecek ve Pakistan ile gerginliği artıracak bir durumda olan devleti ikiye böldü .
Hindu milliyetçileri tarafından onlarca yıldır savunulan teklif, bölgeye 1947'de bağımsızlıktan sonra Hindistan birliğine katılmak için özerklik tanınması nedeniyle herhangi bir hükümetin Keşmir'in statüsü için önerdiği en radikal değişiklik.
Ekstra birliklerin görevlendirildiği ve hafta sonlarında aniden binlerce hacı ve turistin tahliye edildiği Hint idaresindeki Keşmir'de güvenlik çökmesine yol açtı .
Pazartesi gününün erken saatlerinde Keşmir liderleri ev hapsinde tutulduklarını , internet ve Keşmir vadisine telefonla aramanın kesildiğini, halka açık toplantıların yasaklandığını ve okulların kapatıldığını söyledi.
Hükümet, devletin özel statüsünü Pazartesi günü yapılan cumhurbaşkanlığı emriyle, Narendra Modi'nin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata partisi (BJP) tarafından kontrol edilecek olan parlamento alt meclisinin oy kullanmasıyla iptal etmeye çalıştı. Bir hükümet kaynağı, oylamanın teknik olduğunu ve önerilerin bir anlaşma olduğunu söyledi.
Hindistan'ın iktidardaki Hindistan Halk Partisi (BJP) ile ittifak içinde zamanlar Mehbooba Müftüsü, Jammu ve Keşmir eski başkan bakan, tweeted“Hindistan Jammu ve Keşmir'de bir meslek kuvvet yapacak hükümet duyuru ... Bugün Hint demokraside en karanlık gününe denk geliyor o .”

Mehbooba Müftüsü, Keşmir'deki Halk Demokrat partisinin lideridir.


Facebook Twitter Pinterest
Mehbooba Müftüsü, Keşmir'deki Halk Demokrat partisinin lideridir. Fotoğraf: Muhtar Han / AP
BJP, defalarca Keşmir’in özel statüsünü çiğneme sözü verdi, ancak bu ilk kez somut bir teklif ortaya çıktı.
reklâm

Duyuru Narendra Modi'nin mirasını başbakan olarak tanımlayabilir. Ancak, bölgeyi talep eden Pakistan’ın da öfkeli bir tepkiye yol açması muhtemel. Hindistan ve Pakistan’ın İngiliz yönetiminden bağımsızlığı Keşmir’in üzerinde olduğundan beri savaşan üç savaştan ikisi
Anayasanın, devlet yasama meclisinin Keşmir'in statüsünü iptal etmek için onayının gerekli olduğunu söylediği gibi harekete geçmesinin yasal dayanağı net değil.
Hindistan parlamentosunda Pazartesi günü yapılan bağırışın ortasında, içişleri bakanı Amit Shah, dışişleri ve savunma gibi alanlar dışındaki tüm meselelere devlete kendi anayasasını ve özerkliğini veren 370. Maddenin kaldırılmasını önerdi.
Sonuç olarak, insanların bölge dışından toprak satın almalarını engelleyen başka bir hükümün de ortadan kalkabileceği endişesi var. Pek çok Keşmirli, bu kuralın devletin demografisini korumak için çok önemli olduğuna inanıyor.
Halen, Jammu ve Keşmir eyaleti üç bölgeden oluşmaktadır: Hindu çoğunluk Jammu, Müslüman çoğunluk Keşmir ve Budist çoğunluk Ladakh.
Şah, hükümetin devleti iki sendika bölgesine bölmeye karar verdiğini söyledi: Mecmurat olacak Jammu ve Keşmir; ve merkezi bir hükümetin kendi yasama organı olmadan doğrudan yöneteceği Ladakh.
Keşmir, Hindistan ve Pakistan tarafından tam olarak talep edilip, kısmen de iktidarda kaldı. Hindistan tarafından yönetilen taraftaki bir isyan, on binlerce insanın öldürüldüğü otuz yıldır devam ediyor.
Pazartesi günkü açıklamanın ardından Hint basınında çıkan haberlere göre, askeri ağır askeri varlığını güçlendiren Keşmir'e 8.000 asker daha görevlendirildi.
Hafta sonu boyunca, çoğu gelecek hafta bayram kutlayacak olan Keşmir'de panikleyen insanlar, benzin istasyonları ve bankamatikler dışında saatlerce sıraya girdi.
Pazartesi gününün erken saatlerinde, Halkın Konferansı partisinin başkanı Mufti ve Sajad Lone, ev hapsine alındıklarını bildiren birkaç politikacı arasındaydı. Keşmir'de öne çıkan siyasi bir ailenin ve devletin eski başbakanı olan Ömer Abdullah, Pazar akşamı ev hapsinde tutulacağına inandığını söyledi.


Burada olduğundan beri ...
… Sormamız gereken küçük bir iyilik var. Guardian'ın bağımsız, araştırmacı gazeteciliğini her zamankinden daha fazla insan okuyor ve destekliyor. Ve birçok haber kuruluşundan farklı olarak, nerede yaşadıklarına ya da ne kadar para kazanabileceklerine bakılmaksızın, gazeteciliğimizi herkese açık tutmamızı sağlayan bir yaklaşım seçtik. Ama bizim de çalışmaya devam edebilmek için sürekli desteğinize ihtiyacımız var.
Koruyucu, artan iklim felaketinden geniş çaplı eşitsizliğe, büyük teknolojinin hayatımızdaki etkisine kadar zamanımızın en kritik meselelerine katılacak. Gerçek bilginin bir zorunluluk olduğu bir zamanda, dünyanın her yerinde, hepimizin tam anlamıyla doğrulukla doğru raporlamaya erişimi hak ettiğine inanıyoruz.
Yazı işleri bağımsızlığımız, kendi gündemimizi belirlediğimiz ve kendi düşüncelerimizi dile getirdiğimiz anlamına gelir. Koruyucu gazetecilik ticari ve politik önyargılardan arınmış ve milyarder sahiplerinden ya da hissedarlarından etkilenmemiş. Bu, daha az duyulanlara bir ses verebileceğimiz, başkalarının nereye döndüğünü keşfedebileceğimiz ve iktidarda olanlara şiddetle meydan okuyabileceğimiz anlamına gelir.
Kaliteli gazetecilik sunmaya devam etmek, açıklığımızı korumak ve değerli bağımsızlığımızı korumak için desteğinize ihtiyacımız var. Büyük veya küçük her okuyucu katkısı çok değerlidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)