Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hayırlı Dua İstemek

  • Konbuyu başlatan Han
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:12
HAMMALIN DUASI

Rızkını sırtında ağır yük taşıyarak kazanan ham-maluı biri namazlarında dâima :

– Yâ Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ekmek de olsa hayırlısından ihsan eyle, diye dua ediyormuş.

Adamın hep aynı duayı tekrarlaması, yanındakile-rin dikkatini çekmiş. Nihayet biri, bir gün sormadan edememiş:
– Kardeşim, sen her namazdan sonra duada:

“ Yâ Rabbi, bana ne vereceksen hayırlısını ver, bir ekmek de olsa jöne hayırlısından ihsan eyle” diye yalvarıyorsun. Ekmeğin hayırsızı da mı olur ki?

Hammal cevap vermiş:

– Birader, benim başıma geleni bir bilsen sen de aynı duayj tekrarlamaktan kendini alamazsın.
Yanındakiler iyice meraklanmışlar:
– Neymiş başına gelen, anlat da biz de duyalım.

Hammal, bakın, başıma ne geldi, diyerek başlamış anlatmaya:

– Ben ekmeğini sırtındaki ağır yüklerin altında inleyerek kazanan bir insanım. Bir gün yine bir yokuş yukan sırtımda ağır yükle çıkarken fena halde yorulduğumdan sırtımdaki yükü yere indirdim.

Alnımdan damlayan terleri silerken içimden bir feryad koptu, dedim ki: “Hey yâ Rabbi, yediğim ekmeği bana ne kadar da zor veriyorsun. Ne olur, bu bir ekmeği şöyle oturduğum yerden kazanmayı ihsan eylesen de, böyle kan ter içinde kalmasam.

Tam bu dua ağzımdan çıkar çıkmaz, birden karşımda iki kişinin sille tokat dövüştüklerini gördüm. Dayanamadım, aralarına girip ayırırken birinden yediğim bir yumrukla yüzüm kan revan içinde kaldı. İşte o sırada gelen polisler, beni de kavgacılardan biri zannederek doğruca hapse attılar.

Mahkemeye çıkıncaya kadar yattığım hapiste her gün bana ekmek veriliyordu. Sırtüstü yattığım yerde ayağıma gelen bu ekmeği sıkıntı ve üzüntüden yiyemiyordum. Kendi kendime diyordum ki, işte ne sırtında yük taşıyorsun, ne de alnından öyle soğuk terler akıyor.

Sana oturduğun yerde bedavadan gelen ekmek. Zevkle yesen ya.. Ne var ki, dışar-da çalışarak alın teriyle kazandığım o ekmek, hapiste ayağıma gelen bu bedava ekmekten çok daha huzur verici ve lezzetliydi. O zaman anladım ki, ben yanlış dua etmişim.

Oturduğum yerden bir ekmek ver demişim. ama hayırlısından ver dememişim. İşte o günden bu yana dualarımda isteğimi değiştirdim. Rabbimden zahmetli de olsa hayırlısını, huzurlusunu vermesini niyaz ediyorum.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular