Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hamilelikte Yapılan Testler ve Tahliller

Katılım
26 Ara 2016
Mesajlar
1,067
Tepkime puanı
2,264
Puanları
113
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Gebelik sürecinde kadınların daha sağlıklı hamilelik geçirmesi için gebelik başlangıcından sonuna kadar bazı testler ve tahliller yapılır.

stopabortion.jpg

Bazı tahlillerin gebeliğin belirlenen haftalarında yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden gebelik döneminde yapılacak testlerin ve tahlillerin takibinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte uygulanan testlerin bazıları tüm gebelere uygulanırken bazıları ise gerekli görüldüğü takdirde yapılmaktadır. Aslında gebelik başlamadan önce bazı testleri yaptırmak gebelikte oluşabilecek sorunlara karşı önlem alabilmek adına önemlidir. Fakat çiftlerin büyük çoğunluğu gebelik süreci başladıktan sonra doktor muayenesine girmektedir.

Gebeliğin anlaşılmasından itibaren annenin kan sayımını ölçmek için tahlil yapılmaktadır.
arasında kan uyuşmazlığının olup olmadığı da gebelik sürecinde müdahale edebilmek adına büyük önem taşımaktadır. Bunun dışında idrar testleri, HIV, açlık kan şekeri, TSH, , kızamıkçık testleri gibi pek çok test hamileliğin ilk dönemlerinde büyük önem taşımaktadır.

1. Haftadan itibaren bebeğin ense kalınlığının ölçümü yapılmaktadır. Bu testin 14. Haftaya kadar yapılması gerekmektedir. 16. Haftadan itibaren 20. Haftaya kadar üçlü test ya da dörtlü testin yapılması gerekmektedir.

Eğer bu testler sonucunda gerekli olursa amniosentez testi de yapılabilir.

Amniyosentez-testi.jpg


24. Haftadan itibaren şekerli su testi yapılmaktadır. Gebeliğin son haftalarına gelindiğinde gebeliğin üzerinden gün geçmesi durumunda ya da doktor bebeğin sıkıntılı bir durumunun olduğunu düşünüyorsa NST çekilebilmektedir.

nst-nedir.jpg
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular