Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hamilelik Öncesinde Alınması Gereken Vitaminler

Eqe

Hamilelik sürecinde bilinçli olmak ve davranmak, ilerleyen süreçte hem annenin hem de bebeğinin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamaları için anne adaylarının hamile kalmayı düşündükleri andan itibaren özenli beslenmeye dikkat etmesi gerekmektedir. İşte bu süreçte bazı vitaminler daha çok önem kazanmaktadır.
Hamile kalmayı düşünen anne adaylarına öncelikle önerilen; eğer fazla kiloları varsa bu sürece girmeden önce fazla kilolarından kurtulmaları konusunda olmaktadır. Hamilelik öncesinde düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile vücut hamileliğe daha iyi hazırlanmış olunur. Hamilelik öncesinde alınması gereken vitaminler, hamileliğin daha rahat ve daha sağlıklı geçirilebilmesi adına oldukça büyük öneme sahiptir. Vitaminlerin alınmasına, hamile kalınmadan 3 ay önce başlanması uygun görülmektedir.
Anne adayının vücudu, hamileliğe ne kadar iyi hazırlanırsa; hamilelik sürecide hem anne hem de bebeği açısından o kadar kolay geçer. Doğumdan önce alınan vitamin hapları, bebeğin düşük denebilecek kilolarda doğmasının önüne geçerek bebeğin daha sağlıklı bir şekilde doğmasına imkan tanır. Hamilelik öncesinde vitaminler kadar önemli olan bir diğer konu ise; sigara ve alkol kullanımıdır. Bu yüzden hamile kalmayı düşünen bayanlar, hamile kalmadan önce bu tarz kötü alışkanlıklarından kurtulmalıdır. Ayrıca çay ve kahve tüketimlerini de minimum seviyeye çekmeleri, yerinde bir davranış olacaktır.
Hamilelik Başlamadan Önce Alınması Gereken Vitaminler
Hamilelik süreci başlamadan önce alınması gereken vitaminlerden bir tanesi, Folik Asit’tir. Folik asit vitamini, anne adayının hamile kalmasını kolaylaştırmasının yanı sıra hamilelikte en önemli olan vitamindir. Çünkü hamilelik esnasında bebeğiniz, vücudunuzda bulunan kalsiyumun büyük kısmını kullanacaktır. Ayrıca doğum sonrasında anne adayının, bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirebilmek için önemli miktarda kalsiyuma ihtiyacı bulunmaktadır. Tüm bu faktörler dikkate alındığı zaman; anne adayının süt ve süt ürünlerinin tüketimine özen göstermesi gerekmektedir.
Anne adayında yeterli seviyede kalsiyum minerali yok ise bu eksiğin hap takviyeleri ile karşılanması gerekmektedir. Kalsiyum alımı, hamilelik süresince ve doğum sonrasında hayati önem taşımaktadır.​
Kalsiyum seviyesinin uygun değerler arasında tutulması ile yaşanacak bir çok sıkıntının önüne geçilmiş olunur. Kalsiyumun bebeğiniz açısından en büyük önemi, sağlıklı ve güçlü kemik yapısında temel rolü oynamasıdır.
Kalsiyum sonrasında gelen en önemli vitamin ise demirdir. Demir vitamini, vücudun kan yapımında çok önemli bir yere sahiptir. Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda dolaşmakta olan kan miktarı önemli seviyede artmaktadır. Bu artışı karşılamak adına demir alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Demir, kan yapımının yanı sıra kas hücrelerinin gelişiminde önemli bir role sahiptir. Ayrıca hamilelikte ortaya çıkan bir sorun olan kansızlığa karşıda sizi korumuş olur.​
Genel olarak hamilelik boyunca anne adayının protein ve kalsiyum alımına özen göstermesi gerekmektedir. Bunları sağlayacak olan besinler ise; başta süt ve süt ürünleri olmak üzere taze olan tüm sebze ve meyveler, balık, et ve tavuktur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular