Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Günün Yazısı - Amerikalı danışman ve Meksikalı Balıkçı - 26.05.2021

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
mod
Katılım
4 Ara 2020
Mesajlar
2,331
Tepkime puanı
4,622
Puanları
113
Konum
...
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Başarılı Bir Amerikan Şirketin danışmanı iskelede manzarayı seyrederken küçük bir Meksikalı balıkçı teknesi iskeleye demirledi. Teknenin içinde bir balıkçı ve bu balıkçının tuttuğu anlaşılan birkaç büyük sarı yüzgeçli orkinos vardı. Amerikalı danışman Meksikalı balıkçıya tuttuğu balıklarının kalitesi için övgü dolu şeyler söyledi ve onları yakalamanın ne kadar sürdüğünü sordu. Meksikalı balıkçı “Çok az bir süre…” diye cevap verdi.

Amerikalı, “Neden denizde biraz daha uzun kalmıyor ve daha fazla balık yakalamıyorsun?” diye sordu.

Aileme bakmam için bu yeterli. Mutluyum” dedi balıkçı.

Amerikalı, “Peki, geri kalan zamanda ne yapıyorsun?” diye sordu.

Meksikalı balıkçı “Sabahları biraz geç kalkıyorum. Sonra biraz balık tutuyorum, çocuklarımla oynuyorum ve karım Maria’yla biraz siesta alıyorum. Her akşam köye gidiyorum, şarabımı yudumluyorum ve amigolarla gitar çalıyorum. Çok dolu ve meşgul bir hayatım var, senyor” diye cevap verdi.

Amerikalı danışman, “Ben bir Harvard MBA mezunuyum ve size yardımcı olabilirim. Balık avı için denizde daha fazla zaman harcamalısınız ve elde ettiğiniz gelirlerle daha büyük bir tekne satın almalısın. Böylece daha fazla balık yakalayabilir ve birkaç tekne daha satın alabilirsin. Sonunda bir balıkçı tekneleri filosuna sahip olursun. Avladığın balıkları aracıya satmak yerine doğrudan son müşteriye satar, sonunda kendi işlenmiş gıda ürün tesisini açarsınız, ürünü kontrol eder, işler ve dağıtırsınız. İşi büyütünce daha da büyümek için bu küçük kıyı balıkçı köyünü terk edip Mexico City’ye taşınman gerekir. Böylece Mexico City’den Los Angeles ve sonunda New York’a genişleyen girişiminizi yönetebilirsin” diye devam etti.

Meksikalı balıkçı, “Ama bayım, bu ne kadar sürecek?

15-20 yıl.

Sonra ne olacak, bayım?

Amerikalı güldü ve dedi ki, “En iyi bölüm bu. Doğru zaman olduğunda şirketini halka açacaksın ve şirketinizin hisselerini halka satarak çok zengin olacaksın. Milyonlarca dolar gelirin olacak.

Demek Milyonlarca dolar kazanacağım bayım, peki sonra ne olacak?

Amerikalı, “O zaman emekli olabilir ve geç saatlere kadar uyuyacağın bir balıkçı köyüne gider, gün içinde biraz balık tutar, torunlarınızla oynayabilir, karınızla siesta çekebilir ve her akşam şaraplarını yudumlayabileceğiniz köye gider ve amigolarla gitar çalarsın.

Peki ama senyor, ben zaten şu anda bunları yapıyorum!
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)