Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Güneş Fırtınaları, Gri Balinaların Okyanuslarda Kaybolmalarına Sebep Oluyor

Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
45
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

1578855201024.png

Güneş ve Dünya’daki canlıların arasındaki gizemli ilişki, hayvanların göç döneminde bir kez daha gözler önüne seriliyor. Araştırmacılar, Güneş’in yüzeyindeki lekelerde artış yaşandığı dönemlerde göç eden gri balinaların yön bulma becerilerinin etkilendiğini ve kaybolduklarını tespit ettiler.

Dünya’nın okyanuslarında yaşayan hayvanlarla yıldızımız Güneş arasındaki ilişki, düşündüğümüzden çok daha yakın olabilir. Yeni bir araştırma, yıldızın yüzeyindeki Güneş lekelerinde artış olduğu takdirde normal şartlarda sağlıklı olan gri balinaların yön bulmakta zorluk yaşadığını ortaya çıkardı. Güneş lekelerinde artış olduğu zaman Güneş fırtınalarından yayılan radyo dalgalarının büyüklüğü de artmakta. Bu da balinaların yön bulma becerilerini büyük ölçüde etkiliyor.
University of North Carolina’da bir biyolog olarak görev yapan Kenneth Lohman, “Ortaya çıkarılan bu sonuç oldukça ilgi çekici. Önceden elde edilen veriler de balinaların yön bulma becerilerinin manyetik fırtınalardan etkilendiğine dair bulgular barındırıyordu ancak yürütülen bu son araştırma, derinlemesine ve bütün detaylarıyla incelenmiş görünüyor” açıklamasında bulundu.
Güneş lekelerinde ne zaman artış yaşansa balinaların yön bulmaları zorlaşıyor
Gri balinalar, Mart ayından Haziran ayına kadar uzanan bir süre boyunca Meksika kıyılarından daha soğuk ve besin kaynağı bol olan Alaska’nın kuzeyindeki sulara göç ederler. Fakat bazen bir gri balinanın yolda bir şekilde kaybolduğunu görmek mümkün. Balina her ne kadar sağlıklı olsa da Güneş fırtınaları gibi Dünya’nın manyetik alanını etkileyen doğa olaylarından etkilenip yolunu şaşırabilir. Bu durumu tespit eden araştırmacılar da çalışmalara başladı ve elde ettikleri sonuçlardan; Güneş yüzeyindeki lekelerin artış yaşadığı her dönemde balinaların göç sırasında daha fazla kaybolduğunu tespit ettiler
 

JudeL

La Tahzen innaALLAH'e meane
bayan
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,559
Tepkime puanı
7,391
Puanları
119
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Hayvanların uzayda olup bitenleri bu denli algılayıp tepki vermeleri gerçekten çok ilginç.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Genel Bilim.. 2 385

Benzer konular