Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

GRÖNLAND'IN BUZU HIZLA ERİYOR!

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Grönland'ın Buzu Hızla Eriyor Bilimciler 2070'e Kadar Beklemiyorlardı

Grönland, buzullarıyla tanınır, ancak geçen ay, adanın buzu buz tuttu ve ateş aldı.
Bilim adamları 50 yıl boyunca Grönland'ın bu oranda erimesini beklemiyorlardı: Temmuz ayının son haftasında erime, iklim modellerinin en kötümser senaryoda 2070 için öngördüğü seviyelere ulaşmıştı .

Washington Post , 1 Ağustos’ta, Grönland’ın buz tabakasının, araştırmacıların 1950’de buz kaybını kaydetmeye başlamasından bu yana herhangi bir günden fazla olmamak üzere 12.5 milyar ton buz kaybettiğini bildirdi .
Dramatik eriyik, Grönland'ın buz tabakasının, tamamen kaybolmaya doğru geri dönüşü olmayan bir seyirde bulunabilecek bir devrilme noktasına yaklaştığını gösteriyor. Bu olursa, feci deniz seviyesindeki yükseliş kıyı kentlerini dünya genelinde yutacaktır.
Buzun erimesi, bilim adamlarının beklentilerini aşmaya devam ederken, düşündüklerinden daha hızlı gerçekleşebilecek bir korku.
5 günde 55 milyar ton su
Kuzey Kutbu'nun erime mevsimi her yıl Haziran ayında başlar ve Temmuz ayında en yüksek erime ile Ağustos ayında sona erer. Ancak, bu yıl Grönland'daki buz kaybı ölçeği olağanüstü idi. 30 Temmuz - 3 Ağustos arasında, kıtanın yüzeyinin yüzde 90'ında erime meydana geldi ve 5 günde 55 milyar ton su attı.
Florida'yı neredeyse 5 inç su ile kaplamak için bu yeterli .
Erime , 2012'de görülen ve Grönland'daki buz tabakasının neredeyse tümünün belgelenen tarihte ilk kez erimeye maruz kaldığı zaman görülen rekor kıran buz kaybını yansıtıyordu . CNN , bu yıl buzun 2012'den daha erken ve ortalamadan üç hafta daha erken erimeye başladığını bildirdi.

Bu aşırı erime, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak ay boyunca geldi , çünkü Avrupa’da yoğun bir sıcaklık dalgası aktı ve ardından Grönland’a süzüldü . Düşük rakımlı buzlar buz tabakasında erimeye ve havuzlar oluşturmaya başladı ve bu havuzların koyu renkleri daha fazla güneş ışığını emdi, bu da buzulları daha fazla eritti ve daha fazla buza sıcak havaya maruz bıraktı.
Benzer şekilde İsviçre'de ortalamanın üzerinde bir erime gözlendi - buzullar , haziran ve temmuz aylarında oluşan sıcak hava dalgalarında 800 milyon ton buz kaybetti . Alaska ayrıca temmuz ayında rekor kıran deniz buzunu gördü .
Bunların hepsi eriterek daha fazla donmaya maruz kalır: Çözüldüğünde güçlü sera gazları salgılayan donmuş toprak Bu , bilim insanlarının öngördüğünden daha hızlı oluyor . Bu gazların serbest bırakılması gezegenin daha fazla ısınmasına neden olur ve bu da daha fazla buz erimesini hızlandırır.
Geçen ay Grönland için bir anomali idi, ancak Belçika'daki Liège Üniversitesi'nde iklim araştırmacısı olan Xavier Fettweis'in simüle ettiği iklim modellerine göre, insanlar sera gazı emisyonlarını engellemiyorsa, 2070 yılına kadar yeni normal olabilir .
"Biz bu seviyeleri eritmek görmem gerektiğini ne zaman yüzyılın sonuna kadar ortalarında ise - şimdi değil," Ruth Mottram, Danimarka Meteoroloji Enstitüsü iklim bilimci, anlattı İçinde İklim News . “[Modeller] açıkça bu önemli işlemlerden bazılarını yakalayamıyorlar.”

Kuzeybatı Grönland buz suyundan 30 Temmuz 2019 tarihinde eriyen su. (NASA / Associated Press)

Kuzeybatı Grönland buz tabakasında erimiş su birikintisi, 30 Temmuz 2019. ( NASA / Associated Press )

Grönland'da buz eritmek deniz seviyesini yükseltir
Grönland'ın buz erimesi 1972'den beri deniz seviyesini zaten 0,5 inç'ten fazla yükseltmiştir. Bunların yarısı, Nisan ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, son sekiz yılda meydana geldi .
Bu oranda, tüm Grönland buz tabakası 1000 yıl içinde erimekte ve bu da 23 feet (7 metre) deniz seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır.

Ancak Mottram öngörülen zaman çizelgesinden o kadar da emin değil.
Inside Climate News’a verdiği demeçte, "1,5 ila 2 derece arasında bir yerde, bundan sonra Grönland Buz Tabakasını korumak artık mümkün olmayacak bir devrilme noktası var" dedi .
“Bizim elimizde tutamayacağımız şey Grönland Buz Levhası'nın ne kadar çabuk kaybolacağı.”
Grönland'ın buzu, Mayıs ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, zaten bu devrilme noktasına yaklaşıyor .
Soğuk çevrimler sırasında yeni buz oluşumu ile dengelenmek için kullanılan ılık çevrimler sırasında erime halindeyken, ılık dönemler artık önemli erime ve soğuk dönemler onu basitçe duraklatır.
Bu buz tabakasının kaybettiği şeyi yenilemesini zorlaştırır.
Kuzey Kutbu boyunca görülmemiş yangınlar da yandı
Sisimiut, Grönland yakınlarında orman yangını, 10 Temmuz 2019. (Joshua Stevens / NASA Dünya Gözlemevi)


Sisimiut, Grönland yakınlarında orman yangını, 10 Temmuz 2019. (Joshua Stevens / NASA Dünya Gözlemevi)
Buzun erimesine neden olan ılık ve kuru hava da Grönland'daki orman yangınlarına zemin hazırladı.
Uydular ilk olarak 10 Temmuz'da Sisimiut bölgesi yakınında bir orman yangını tespit ettiler. Bölgedeki sıcaklıklar o sırada 68 derece Fahrenheit (20 santigrat derece); normal günlük yüksek 50 derecedir (10 santigrat derece).

Yangınlar, dış mekan fırın kullanan bir yürüyüşçü tarafından başlatılmışolabilir .
Bu, aynı bölgedeki bir başka büyük olanın Ağustos 2017'de bilim adamlarını şaşırtmasından ötürü ilk yangınıydı . Bu ateş iki hafta boyunca parladı.
Bu yaz, benzeri görülmemiş orman yangınları da Arctic'te, Haziran ayında atmosfere 50 megaton karbondioksit salınıyor. Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) 'ye göre , İsveç’in yıllık emisyonlarının eşdeğeri ve Temmuz’un 2010’dan 2018’e kadar her ay yayımlanan Arctic yangınlarından daha fazla karbonu bu .
CAMS, Arctic Circle'da altı hafta boyunca Haziran ve Temmuz aylarında 100'ün üzerinde "yoğun ve uzun ömürlü" orman yangını izlemiştir. Bu yangınlar daha da yayıldı, daha yoğun yandı ve normalden daha uzun sürdü.
Alaska ve Sibirya’daki yangınlar , Grönland’ın buz tabakasına da kurumlar koydu , bu da yüzeyi kararttı ve daha fazla ısı emmesine neden oldu, bu da daha hızlı erimeye yol açtı.
"Bu Haziran ayında böyle yüksek enlemlerde bu ölçek ve süresi yangınları görmek alışılmadık," Mark Parrington, bir CAMS orman yangını uzmanı, söz konusu açıklamasında .
"Ancak Kuzey Kutbu'ndaki sıcaklıklar, küresel ortalamanın çok daha hızlı bir şekilde artmakta ve sıcak koşullar, ateşlendikten sonra yangınların büyümesini ve devam etmesini teşvik ediyor."
Kuzey Kutup Bölgesi iklim değişikliğine karşı özellikle hassastır
Kuzey Kutbu küresel ortalamanın neredeyse iki katı hızla ısınıyor .
Dünyanın diğer ucunda, Antarktika'nın erimesi de hızlanıyor. Kıta, son on yılda yılda 252 milyar ton buz kaybetti. Bu , yılda ortalama 286 milyar ton kaybedilen Grönland'ın arkasındaki saç .
Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezine göre , Grönland ve Antarktika, dünyanın buzlu suyunun yüzde 99'undan fazlasını buz tabakalarında tutuyor . Her ikisi de tamamen erimiş olsaydı , Florida eyaleti ortadan kaybolurdu .
National Geographic'ten bir haritaya göre , Amsterdam, Hollanda gibi şehirler; Stockholm, İsveç; Buenos Aires, Arjantin; Dakar, Senegal; ve Cancun, Meksika (sadece birkaç isim) de ortadan kalkacaktı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular