Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Google Görsel Arama Sonuçlarında Yeni Bir Etiket Daha Kullanmaya Başlıyor

Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
45
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Son zamanlarda görsel arama sonuçlarını daha da zenginleştiren ve bilgilendirici hale getiren Google, bu konuda bir yenilik daha yaptı. Şirket, bundan sonra arama sonuçlarında lisanslanabilir görselleri bir etiketle belirtecek.

Günlük hayatımızda ya da yaptığımız çeşitli sunumlarda ve projelerde gerekli olan görselleri bulmak için Google Görseller kısmını kullanıyoruz. Ancak Google görseller sonucunda çıkan tüm görseller, özellikle ticari projelerde kullanılamıyor. Google, bu tür projelerde kullanılabilecek görsellerin bulunabilmesini çok daha kolay hale getiriyor.
Arama devi, eğer ki yayıncısı ya da o görselin üreticisi lisans bilgilerini vermişse görsel aramaları sonucunda "lisanslanabilir" (licensable) etiketini gösterecek. Bir görseli seçtiğinizde eğer ki Creative Commons altındaysa ve ücretsiz olarak kullanılabiliyorsa lisanslama detayları için bir bağlantı bulunacak.
Google Görseller'de lisanslanabilir etiketi gösterilecek
37a185b6aaa3006d22e27860151bc54dd2cc4c62.jpg

Görsel, büyütmek için açıldığında telif hakkı ve görselin yaratıcısı da gösterilecek. Eğer ki görselin yayıncısı, fotoğrafın nasıl satın alınabileceğiyle ilgili Google'a bilgi sunmuşsa görselin satın alınabileceği stok fotoğraf sitesi ya da ödemenin yapılacağı kaynağa yönlendiren bir bağlantı bulunacak.

Google'a bir kelime yazıp çıkan tonlarca görsel arasından lisanslanabilir olanını bulmak bir hayli zor olduğundan şirket, bu konuda işleri kolaylaştıracak bir filtre bulunuyor. Eğer ki sadece lisanslanabilir görselleri aramak istiyorsanız görsel arama sonuçlarında araçlara tıklayıp kullanım hakları kısmına gelerek Creative Commons lisansları filtresini seçebilirsiniz. Ayrıca buradan ticari ve diğer lisanslar filtresi de seçilebilir.
b409c20cb71f4d39c3aff9a94100dcee5e37455d.jpg

Google, lisanslanabilir etiketi özelliği için görsel içeriği üreticileri ve stok fotoğraf tedarikçileriyle iş birliğine gitti. Getty Images & iStock by Getty Images Kıdemli Başkan Yardımcısı Ken Mainardis, Google'ın bu yaklaşımının lisanslı görsellerin kullanım değerlerini daha görülebilir hale getireceğini umut ettiklerini söyledi.
Google, görsel arama sonuçlarını daha zengin ve daha bilgilendirici hale getirmeye devam ediyor. Şirketin görsel arama sonuçlarında görsellere yemek tarifi, ürün ya da video etiketi koyduğunu şubat ayında duyurmuştu. Şimdi bunların arasına lisanslanabilir etiketi de katıldı.
 
Katılım
16 Tem 2020
Mesajlar
188
Tepkime puanı
433
Puanları
63
Yaş
32
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

görsel kopyala yapıştıra yasak gelecek bi nevi ben birazda bunu anladım.. bu şekilde olursa forumlar tex blogundan birşey olmaz google para peşinde.. milyar insanın bağlantısı yetmemiş
 
Katılım
16 Tem 2020
Mesajlar
188
Tepkime puanı
433
Puanları
63
Yaş
32
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

makaleyi resimli koyamıycan ki 2.2 olsa ne olur resimlere telif gelecek tıpkı ikon indirmek isteyipte tıkla indir 1 dolar dediği gibi :D google doymadı bir türlü
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Benzer konular Forum Tarih
Han Google 0 343

Benzer konular