Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gökbilimciler Derin Uzaydan 8 Yeni Tekrarlayan Sinyaller Tespit Etti

Gökbilimciler Derin Uzaydan 8 Yeni Tekrarlayan Sinyaller Tespit Etti
Evrendeki en büyük gizemlerden biri de cevaplara yaklaşıyor. Hızlı radyo patlamaları (FRB'ler) olarak bilinen şaşırtıcı yeni sekiz tekrar eden radyo sinyalinin derin uzaydan alevlendiği tespit edildi.

2019'un başlangıcında, bu gizemli sinyallerden sadece biri olan FRB 121102'nin tekrar tekrar yanıp söndüğü biliniyordu. Ocak ayında, bilim adamları tekrar eden ikinci bir rapor verdi (FRB 180814).
Ön baskı sunucusu arXiv'inde bulunan ve The Astrophysical Journal Letters'agönderilen bu yeni makale , Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi(CHIME) radyo teleskopu tarafından tespit edilen sekiz yeni tekrar eden sinyali açıklar .
Bu, bilinen toplam tekrarlayan FRB'leri 10'a getirir. Bu, astronomların bu sinyallerin gerçekte ne olduğunu anlamalarına yardımcı olabilecek istatistiksel bir tekrarlayıcı veritabanı oluşturmaya başladığımız anlamına gelir.
Hızlı radyo patlamaları kesinlikle şaşırtıcı. Sadece birkaç milisaniye süren radyo verilerinde ani yükselmeler olarak algılanırlar. Ancak, o zaman, 500 milyon Güneş'ten daha fazla enerji boşaltabilirler .
FRB'lerin çoğu yalnızca bir kez algılanır ve tahmin edilemez, bu nedenle onları kaynaklarına geri götürmek gerçekten zordur ( bu yılın başlarında ilk kez gösterildiği gibi imkansız değildir).
Bu yüzden tekrarlayıcılar çok önemlidir . Ve düşündüğümüz kadar nadir olmadıkları haberleri, kaynak galaksilerinden daha fazla iz bulmanın ve hangi tür ortamlardan geldiklerini tespit etmenin mümkün olabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca FRB'leri tekrarlamak arasındaki benzerlik ve farklılıkları aramaya başlayabiliriz.
McGill Üniversitesi'nden fizikçi Ziggy Pleunis ScienceAlert'e, "Bazıları diğerlerinden daha üretken olmakla birlikte, kaynaklar arasında kesinlikle bir fark var." Dedi.
“Patlamaların çok kümelenebileceğini 121102 FRB'den zaten biliyorduk: bazen kaynak saat ve saatlerce patlamaz ve aniden kısa sürede birden fazla patlama elde edersiniz. Aynı şeyi FRB 180916 için de gözlemledik. J0158 + 65, bunun için bu yazıda on tane patlama rapor ettik. "
Ölçeğin diğer tarafında, raporda bildirilen FRB'lerin altısı yalnızca bir kez tekrarlandı ve sinyaller arasındaki en uzun duraklama 20 saatin üzerindeydi. Sekizinci (FRB 181119) ilk tespitden sonra iki kez tekrarlandı ve toplam üç kez ping atıldı.
Bunun ne anlama geldiğini henüz bilmiyoruz, ancak Harvard-Smithsonian astrofizikçisi Vikram Ravi tarafından geçen ay yayınlanan bir makaledevarsayıldığı gibi - tüm FRB'lerin aslında tekrarlayıcı olduğunu, ancak bazılarının diğerlerinden çok daha aktif olduğunu gösterebilir.
Pleunis, "Bazı volkanların diğerlerinden daha aktif olduğu ve bir volkanın hareketsiz olduğunu düşünebilirsiniz, çünkü uzun zamandır patlamamıştır." Dedi.

Ancak FRB'ler arasında da benzerlikler var. Tekrarlayıcılardan gelen bireysel patlamaların, bir defalık FRB'lerden gelen patlamalardan biraz daha uzun sürdüğü görülmektedir. Bu oldukça ilginç.
Bir de frekans kayması var. İlk iki tekrarlayıcı - FRB 121102 ve FRB 180814 - frekansta aşağı doğru bir kayma gösterdi, her bir patlama art arda azaldı. Hüzünlü bir trombon ses efekti düşünün .
Sekiz yeni tekrarlayıcının çoğu, bu aşağı doğru frekans kaymasını da gösterdi. Bu, sinyalleri neyin ürettiğine dair bir ipucu olabilir.
Pleunis, "Doğanın böyle bir şey üretmesinin çok şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum." Dedi. “Ayrıca, bu yapıda kodlamanın nasıl çözüleceğini çözmemiz gereken çok önemli bir bilgi olduğunu ve bunun tam olarak ne olduğunu bulmaya çalışmanın çok eğlenceli olduğunu düşünüyorum.”
CHIME, FRB'leri de tespit etmiş olan ASKAP veya Avustralya'daki Parkes Gözlemevi gibi radyo teleskoplarından daha düşük bir frekans aralığında gökyüzünün çok geniş bir alanını izlemek için optimize edilmiştir.
Şimdiye kadar, CHIME yaklaşımı tespitinde oldukça etkili olduğunu kanıtladı. Bu tekrarlayıcılara ve Ocak ayında açıklanan tekrarlayıcıya ek olarak, CHIME de bir kereye mahsus patlamaları tespit etti. Yine de, bu tespitleri bir kaynağa kadar izlemek için optimize edilmemiştir.

Daha geniş bilimsel topluluğun girdiği yer burasıdır. Sadece bugün, Ravi de dahil olmak üzere farklı bir araştırma ekibi , sinyallerin geldiği yöne dayanarak sekiz yeni tekrarlayıcıyı bilinen galaksilere yerelleştirmeye yöneldikleriniduyurdu .
Sinyalin ne kadar dağıldığına bağlı olarak patlamaların ne kadar uzağa geldiğini bile kabaca söyleyebiliriz - bu önlemler ne kadar yüksekse, mesafe o kadar uzak olur.
Aslında, merak uyandırdığı yer burasıdır, çünkü sinyallerden biri, FRB 180916, henüz görülmemiş en düşük dağılıma sahiptir ve yakınlarda olabileceğini gösterir.
“En büyük teleskoplarda bile, eğer size daha yakınsa, Avustralya'daki ulusal bilim ajansı CSIRO'dan gökbilimci Keith Bannister, araştırmaya katılmamış olan“ Ulusal bilim ajansı CSIRO'dan daha iyi bir görüş elde edersiniz.
“Bu özel düşük dağılım ölçüsü süper heyecan vericiydi, çünkü yakınlarda olması için iyi bir şans var. Ve bu, gökyüzünün tam olarak nerede olduğunu gerçekten öğrendiğimizde bakmanın daha kolay olacağı anlamına geliyor.”
Polarizasyon sinyallerinin (sinyal kadar bükülmüş), çok açıklayıcıdır. Sinyal gerçekten bükülmüşse, kara deliğin veya nötron yıldızının etrafındaki gibi aşırı manyetik bir ortamdan geldiği anlamına gelir . FRB 121102'den gelen sinyal böyle gibiydi.
Ancak takım yeni sinyallerden birinin, FRB 180916'nın kutuplaşmasını ölçebildi ve çok düşüktü. Bu, tekrar eden FRB'lerin hepsinin aşırı ortamlardan gelmediğini söylüyor.
Bunun henüz ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Bu sinyalleri üreten birkaç farklı nesne sınıfı veya olayı olup olmadığını bilmiyoruz. Hepsi tekrar ediyor mu, yoksa neden tekrar ettiklerini bilmiyoruz. Fakat bu sonuçlar bizi nihayet bazı cevaplar almaya titizlikle yaklaştırıyor.
Pleunis, "Sanırım (ve umarım!) Kağıt, diğer astronomlardan teleskoplarını bu yeni keşfedilen kaynaklara yöneltmelerini isteyecektir." Dedi.
“O zaman, burada model kurucularının birlikte çalışabileceği birçok bilgi var. Sanırım yinelenen FRB'leri neyin ürettiğini anlamalarına yardımcı olacak.
“Ayrıca, bulgularımızın, tekrarlayan FRB'leri keşfetmeye çalışan diğer ekiplerin arama stratejisini etkileyeceğini düşünüyorum.”
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)