Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

George Orwell Kimdir

Gaaa.png


George Orwell 25 Haziran 1903 tarihinde Bihar- Hindistan'da dünyaya geldi.

Eton Koleji'nde burslu olarak okuduktan sonra o yıllarda bir İngiliz sömürgesi olan Burma'da bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu dönemde şahit olduğu acımasız ve sert uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.

Gençlik döneminde Fransa'da bulunan Orwell türlü mesleklerde çalışmış olmasına rağmen gerek yazarlığa başlamadan önce, gerekse ilk yapıtlarını kaleme aldığı yıllarda para sıkıntısı yakasını bırakmamıştır.

Orwell, İspanya'da darbe girişiminde bulunan, Hitler ile Mussoline'nin de desteğini alan Franco ya karşı çarpışacak gönüllülere katılarak İspanya'ya gider ve savaşa katılır. Ölümünün ardından evrakları arasında bulunan bir notta İspanya’ya ilk gidişini şu şekilde anlatır;

POUM milisine 1936 yılı sonunda katıldım. Bir başkasına değil de bu milise katılmamın başlıca nedenleri şunlardı: İspanya’ya gitmeye gazete makalelerim için malzeme toplayabilmek amacıyla niyetlenmiştim. Bunun yanı sıra, eğer çarpışmaya değer gibi görünürse, belki de savaşırım diye muğlâk bir düşünce de vardı kafamda. Ne var ki hastalıklı bünyem ve nispeten az sayılabilecek askeri tecrübem hesaba katıldığında, savaşmak hususunda pek bir kuşkuluydum.

Cephede savaşırken bir keskin nişancı tarafından gırtlağından vurulur ve ölümden son anda kurtulur.

Kısa süre sonra Sovyetler Birliği ile yakın bağları bulunan İspanyol Komünist Partisi bir siyasi temizlik hareketine girişir. POUM (Marxist İşçi Birlik Partisi) yasadışı ilan edilir, yabancı uyruklu birçok asker tutuklanır veya -George Orwell gibi- ülkeyi terk etmek zorunda kalır.

Hayvan Çiftliği isimli eserinden sonra geniş çapta hayran kitlesi kazanan Orwell, hayatının son zamanlarında veremden dolayı hastaneden çıkamamıştır.

21 Ocak 1950 tarihinde Londra'da hayata veda etmiş, ardında on adet kitap ve birçok makale bırakmıştır.

ESERLERİ
Paris ve Londra'da Beş Parasız
Burma Günleri
Papazın Kızı
Zambak Solmasın
Wigan İskelesi Yolu
Katalonya'ya Selam
Daralma
Hayvan Çiftliği
Neden Yazıyorum
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
Faşizm Kehanetleri
 
Katılım
24 Ağu 2019
Mesajlar
21
Tepkime puanı
60
Puanları
13
Yaş
32
Konum
Kayseri
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Tüm eserleri harikadır, en sevdiğim eseri ise Hayvan Çiftliği. Spoiler vermemek adına kitaptan bahsetmek istemiyorum ama sonuna geldiğinizde mesajı almış ve mutlu olacaksınız :)
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Biyografi 0 86

Benzer konular