Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geçici Dövme Nasıl Çıkar?

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:45

Eqe

Geçici Dövme Nasıl Çıkar?


MJqAN6.jpg


Vücudun bir tuval gibi kullanılarak üzerine çeşitli resimler ve figürler çizilmesi eski çağlardan beri insanların ilgisini çekmiştir. Dövme olarak adlandırılan bu uygulamalar günümüzde de oldukça yaygındır. Kalıcı ve geçici olmak üzere temel olarak iki farklı şekilde yapılır.

Kalıcı dövme deri altına özel iğneler yardımıyla boyar madde enjekte edilmesi ile yapılırken, geçici dövmeler ise hint kınasının çeşitli fırçalar yardımıyla deriye sürülmesi ya da dövme spreyinin bir şekil kalıbı üzerinden cilde püskürtülmesi şeklinde uygulanır. Kalıcı dövmeler deri altına uygulandıkları için çıkartılmaları çok zordur ve özel işlemler gerektirir.

Geçici dövmeler ise deri üzerine uygulandıkları için çevre şartlarından etkilenirler ve 1-7 gün arasında ciltten tamamen çıkarlar. Genellikle kısa süreli kullanımlar için yaptırılan geçici dövme, silinmeye başladığında hoş olmayan bir görüntü oluşur. Bu durumda ya dövme tazelenmelidir ya da dövmenin tamamen kaybolması sağlanmalıdır.

Geçici Dövme Nasıl Çıkar?

Geçici dövmenin kısa sürede çıkması için dövme yaptırılan yer sık sık yıkanmalıdır. Yıkama işleminde sabun kullanılması ise dövmenin çıkmasını kolaylaştırır. Cildi tahriş etmemeye dikkat ederek gün içerisinde dövmeli bölgenin sık yıkanması sonucunda dövme birkaç gün içerisinde tamamen çıkmış olur.

Sıcak banyoda, kese ya da banyo lifi ile dövmeli bölgenin ovularak yıkanması da dövmenin silinmesine ve kısa sürede çıkmasına yardımcı olur. Ölü derinin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bu uygulamada cildin tahriş olmaması için fazla baskı uygulanmamasına dikkat edilmelidir.

Zeytinyağı da geçici dövmenin daha kısa sürede çıkması için kullanılabilir. Bunun için geçici dövme yapılmış olan bölgenin, saf zeytinyağına bandırılmış bir pamuk ile bir miktar ovalanarak silinmesi yeterlidir. Cildin bu şekilde zeytinyağı ile silinmesi hem geçici dövmenin çıkmasını kolaylaştırır hem de dövmeli bölgenin sık yıkanmasından dolayı ciltte meydana gelen nem kaybını da dengeleyerek cildin kurumasını ve tahriş olmasını engeller. Zeytinyağı haricinde cilt tarafından emilen diğer bakım yağlar ve bakım kremleri de benzer etkiye sahiptir.

Boya çözme özelliğine sahip olan asetonla dövmeli bölgenin silinmesi de geçici dövmelerin çıkartılmasında etkilidir. Ancak kimyasal bir madde olduğu için ve tahrişe sebep olabileceği için asetonun ciltle uzun süre teması uygun değildir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)