Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gebelikte Kegel Egzersizleri

Katılım
26 Ara 2016
Mesajlar
1,067
Tepkime puanı
2,264
Puanları
113
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Gebelikte kegel egzersizleri

yorulmuş olan pelvik kaslarının güçlenmesi için yapılan egzersizdir.

Hamileliğin 4. Ayından sonra yapılması önerilen egzersiz etkisini 2 ay da gösterir. Pelvik kaslar idrar kesesi, rahim ve kalın bağırsağın son kısmını saran kas bütünüdür. Anne karnındaki bebeğin gitgide büyümesi ve ağırlaşması pelvik kaslarına baskı uygular ve bir süre sonra pelvik kaslar yorulur. Öksürme, hapşurma, aniden ayağa kalkma ve bunun gibi ani hareketlerde yorulan pelvik kası sebebiyle idrar kaçırma gibi durumlar yaşanır.
86492125-c-490x282.jpg

Gebelikte kegel egzersizleri idrar torbası boşaltıldıktan sonra yapılması gerekir. Anne adaylarının oturarak ya da yatarak da yapabilirler. İdrar torbası boşaltılır ve kasları kasarak 1den 10a kadar sayılır. Daha sonra kaslar gevşetilir. Bu işlem günde 3 kere 10ar kez tekrarlanır. Gebelikte kegel egzersizlerini olması gerektiğinden fazla yapmak o kasları daha çabuk düzeleceği düşüncesine ya da ne kadar çok olursa o kadar çok faydalı olur gibi düşüncelere yol açmaması gerekir. Olması gerektiğinden fazla yapmak o kasları iyice yorup işlevinin kaybetmesine yol açabilir.

Yapılan egzersizlerin anne adayı için birçok olumlu etkisi vardır. Gebelikte kegel egzersizleri binevi ıkınmayı kolaylaştırmak için yapılan bir egzersizdir diyebileceğimizden dolayı doğumda ıkınmayı kolaylaştırır. Doğumda daha az yırtılmalara sebep olur. Ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Basur olmasını engeller. Doğumdan sonra annenin idrar tutamama gibi durumlarını ortadan kaldırır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular