Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gebelik ağrıları: Hamilelikte karın ve kasık ağrısı

Katılım
26 Ara 2016
Mesajlar
1,067
Tepkime puanı
2,264
Puanları
113
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Hamile olan anne adaylarında gebelik ilerledikçe karın bölgesi, bel bölgesi ve kasıklarında ağrılarda başlamaktadır. Bu ağrılardan bazıları önemsiz olsa da bazılarında mutlaka doktora gidilmelidir. Eğer ağrı ile birlikte kanama, akıntı veya parça düşmesi varsa düşük tehlikesi olabilir. Gebeliğin başladığı ilk aylarda adet görme zamanının geçmesinden kaynaklanan ağrılar ortaya çıkmaktadır. Hamileliğin ilerlediği 3. ve 4. aylar ve sonrasında kasık ve karın bölgesine dayanılmaz bir ağrı hissedilebilir. Ani hareketler ile bu ağrının şiddeti artabilir.

136612-283x424-Pregnancy-chest-pain.jpg


Bu ağrı genellikle rahmin genişlemesi ve büyümesinden kaynaklanır. Ağrıların yanı sıra bulantı, kusma, aşırı , idrarı yaparken yanma ve baş ağrısı varsa idrar yolları enfeksiyonu olabilir sebebi. Bunların dışında şişkinlik, , yumurtalıklarda oluşan kis de ağrılarınızı tetikler. Ağrınız karaciğer bölümünde ise ve bu ağrılara; baş ağrısı, kusma, bulanık görme, kusma gibi belirtiler eşlik ediyorsa tansiyonunuz yükselmiş olabilir.
Bu ağrılara neden olarak belirtilen durumları şöyle sıralayabiliriz; yerleşme ağrısı, yumurtalık kistleri, round ligament ağrısı, bebeğin ağırlığına bağlı baskı, braxson hicks kasılmaları,eklemlerde gevşeme, düşük,
, , idrar yolları enfeksiyonu, erken doğum, preeklempsi, plensantanın erken ayrılması, apandist, böbrek taşı, myom, rahim yırtılması ve yumurtalık burkulması. Ağrıları azaltmak için kendiniz ılık bir banyo yapabilir, hamilelik yapabilir, topuksuz ayakkabı giyinebilir, düzenli yapabilirsiniz. Doktorunuza başvurmanız gereken durumlar ise; yürümeyi engelleyen bir kasık ağrısı, veya titreme, kanama, baş dönmesi, sulu yeşilimsi kanlı akıntı, yüz, eller ve ayakta şişme, 2 saat içerisinde 4 ten fazla kasılma olması gibi durumlardır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular