Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Fransa Ülke Tanıtımı

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 8:06

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

F R A N S A


Batı Avrupa ve dünyanın sayılı önemli devletlerinden biridir. Coğrafi konum itibarıyla bir altıgen biçiminde olup 3 tarafı denizlerle çevrilidir. Kuzeybatıda Manş Denizi, Batıda Atlas Okyanusu ve Vizkaya Körfezi ve Güneybatıda ise Akdeniz bulunur. Komşuları olarak Kuzeydoğuda Belçika ve Lüksemburg, Doğuda Almanya, İsviçre ve İtalya, Güneyde İspanya ve Andorra vardır. Altıgenin her köşesinden karşı köşeye uzunluğu1000 kilometre kadardır.

Eskiçağlarda Galya adı altında Kelt topraklarının bir bölümünü oluşturan Fransa'nın günümüzdeki adı Franklar ülkesi anlamında Latince Francia sözcüğünden gelmektedir. Bir German halkı olan Frankların, Batı Roma İmparatorluğunun çöküş dönemi olan 5. yüzyılda ele geçirdikleri bölge 9. yüzyılda ayrı bir devlete dönüşmüştür.


FRANSA'NIN KİMLİK KARTI


Yüzölçümü : 543965 Km 2
Başkent ve en büyük kenti : Paris ( 12 000 000 civarında )
Fransa nüfusu : 60 000 000 civarındadır.
Nüfus yoğunluğu : Km 2 ye 110 kişi civarındadır.
Nüfus dağılımı : Kentlerde % 74, kırsal kesimde % 26.
Yıllık nüfus artış hızı : % 0,5.
Resmi dili : Fransızca.
Başlıca din : Hırıstiyanlık Katolik Mezhebi.
Okuma yazma oranı : % 99.
Üniversite sayısı : 72.
Hastane yatak sayısı : 686854.
Hekim sayısı : 177746.
Ortalama ömür süresi : 77.
Bebek ölüm oranı : Binde 7.5.
GSMH : 1 191 Milyar dolar
Kişi başına ulusal gelir : 21080 dolar.
Yönetimi : Cumhuriyet
Yasama gücü : Parlamento (Millet Meclisi ve Senato)

P A R İ S : Fransa ' nın başkenti olan Paris Fransa ' nın kuzey kesiminde; Sen nehrinin her iki kenarında nehrin Manş denizine döküldüğü noktadan 145 kilometre içeride yer alır. Nüfusu 12 milyon civarındadır. Fransa ' nın ve dünyanın en önemli iş, kültür, eğitim, sanat, moda ve turizm merkezlerinden biri olan bu kentte ocak ayı sıcaklık ortalaması 3, temmuz ayı sıcaklık ortalaması 19 derece olup, yıllık yağış ortalaması 585 mm. dir. Milattan önce 250 - 200 yılları arasında Galyalılardan Parisli halkının Sen nehri üzerindeki bir adaya (Ile de la Cite) kurulan balıkçı köyünün çekirdeğini oluşturduğu Paris milattan önce 52 de Jül Sezar komutasındaki Romalılar tarafından alınıp Romalılar döneminde ve Orta Çağın başlangıcında bölgesel bir merkeze dönüştü. 987 yılında Hugues Capet ' in fransa kralı olmasından sonra, Paris kenti Capet sülalesi döneminde yavaş yavaş başkent özelliklerini kazanmaya başladı. Sık sık ayaklanan, 1355 - 1358 yılları arasında Etienne Marcel ' in önderliğinde bağımsız bir komün olmayı başaran kent halkı, 1789 yılında ünlü Bastille kalesini yerle bir ederek Fransız Devrimini başlattı. 1830 ve 1848 devrimleri sırasında da önemli bir rol oynayan kent, 1870 Fransız Alman Savaşi onuruna 1871 yılında kuşatılıp 4 ay süreyle Fransa ' nın yenilmeyi kabul etmesine kadar kuşatmaya direnmeyi başardı. Alman birliklerinin çıkarılmasından sonra kısa bir süre için Paris Komününün kurulduğu şehir 1. Dünya Savaşında Alman işgalinden kurtuılmayı başardı ise de 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgalinde kaldı. 1968 yılında şehirde çok şiddetli öğrenci ayaklanmaları oldu.

Günümüzde hergün 1 milyon kişi çevre banliyölerden hergün Paris'e gidip gelmektedır.Ülkedeki bankaların % 65 inin merkezi Paris'tedir. Merkez kesimdeki sanayi tesisleri genellikle ailelerin yönetimindeki küçük sanayi tesisleridir : Parfüm, kürk, hazır giyim, mücevher, Dünya ölçeğindeki ünlü modaevleri; v.b. gibi. Ayrıca, merkez kesimde basımcılık ve yayıncılık da önemli ölçüde gelişmiştir.Ağır sanayilerse, banliyölerde toplanmıştır:Otomotiv sanayisi, takım tezgahları yapımı, demiryolu araç gereçleri yapımı, elektrikli ve elektronik gereçler yapımı, yapı sanayisi, v.b. Bununla birlikte, başlıca gelir kaynağını turizm oluşturur. Kentin simgesi haline gelmiş başlıca anıtların arasında 1889 Dünya Fuarı için yapılmış olan Eyfel kulesi, Zafer Takı, Louis !4. döneminden kalma Invalides, 1150 de kurulmuş olan Sorbonne Üniversitesinin bulunduğu Quartier Latin, 20. yüzyıl başında, öncü sanatçıların toplandıkları Montparnasse semtindeki eski yapılar Ile de la Cite adasındaki Notre Dame de Paris Katedrali, Louvre Sarayı, Tuillerie Sarayı ve Bahçeleri, Sanatçılar semti Montmartre ' daki Sacre Coeur Bazilikası, Napolyon'un zaferleri anısına Vendome meydanına dikilmiş sütun, v.b. sayılabilir.

PARİS VE CİVARINDA GÖRÜLEBİLECEK BELLİBAŞLI YERLER

CHAMPS ELYSEES BULVARI : Paris'in en önemli bulvarlarından biri olup Etoile ve CorcordeMeydanlarını birbirine bağlar. Rond Point adlı bir çeşme ile ikiye ayrılır. 80 metre genişliğindeolan bu cadde üzeride Paris'in en şık butik, pasaj ve Cafeleri bulunmasının yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı ikametgahı olan Elysee Sarayı ve Grand ile Petit Palais müzeleri bulunmaktadır.

EIFFEL KULESİ : 1887 - 1889 yıllarında kurulduğundan bu yana Eiffel (Eyfel) Kulesi her zaman Paris'in sembolü olmuştur. 320 metre yüksekliğinde olan bu kule Fransız mimarı Gustave Eiffel tarafından Paris fuarı için inşa edilmiştir.

SAINT - MICHEL MEYDANI VE QUARTIER LATIN : Paris'in en tanınmış meydanlarından olan Saint -Michel Meydanı çeşmesiyle ünlü olup Paris'in öğrenci semti olan Quartier Latin'de bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölge değişik ülkelerin mutfaklarının restoranlarıyla da ünlüdür.

NOTRE - DAME KİLİSESİ : Notre - Dame 'ın Kambur'u öyküsü ve filmi ile de tanınmış olan bu kilise hristiyan dünyasının baş yapıtlarından biri olup 1163 yılında inşa edilip 1841 -1864 yılları arasında bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Bu kilise Gotik mimarinin en önemli ve ilk eserlerinden biridir.

OPERA MEYDANI VE BİNASI : Paris Operası 1861 yılında Charles Garnier tarafından yapılmıştır. Paris'in bu ilk Operası, sahnesinde aynı anda 450 oyuncu bulundurabilme kapasitesi ile en büyül lirik tiyatro olma özelliğine sahip bulunmaktadır. muhteşem zengin bir dekorasyon ve mimariye sahip olan, aynı zamanda müzik ve dans akademisi de olan bu bina, hayata ve sanata dair tüm tutkuların ve güzelliklerin müzik ve dansla dile getirildiği sihirli mitolojik bir sanat abidesidir.

BASTILLE MEYDANI : 15. Louis tarafından önemli kişileri cezalandırmak amacıyla bir hapishane olarak kullanılan Bastille, o dönemlerde monarşinin sembolü idi. 14 Temmuz 1789 yılında Fransız Devrimi sırasında bu kale hapishane Paris'liler tarafından işgal edilerek yıkılmıştır. 200 yıl sonra Mimar Corlos Ott tarafından yeniden inşa edilen bina, Paris Operası olarak hizmete girmiştir.

LE LOUVRE MÜZESİ : Dünyanın en zengin ve büyük 3 müzesinden biri olan Louvre, bahçeleri ve binası ile 40 hektarlık bir alana yayılmaktadır. 1204 yılında Philippe Auguste tarafından kraliyet şatosu olarak yapılmış, 1. François'dan itibaren 19. yüzyıla kadar sürekli yenilenmiştir. Böylece 4 yüzyılın değişik mimari özelliklerini taşıyan bu muhteşem binada milattan önce 3. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yapılmış en önemli sanat eserlerini görmek mümkündür.

ORSAY MÜZESİ : 1900 yılında Victor Laloux tarafında demiryollarının Orleans hattında kullanılmak üzere yapılan bu gar 1939 yılında bölgeye elektrik getirilmesi sırasında Sen nehrinin bu kıyısının yeterli ölçülere sahip olmaması nedeniyle kapatılmıştır. 1977 yılında garın müze olarak kullanılmasına karar verilerek yeniden restore edilip 1987 yılında da hizmete girmiştir. Bu bina 50 000 metre karelik bir alana yayılmaktadır.

VERSAILLES SARAYI : 14. Louis, ayaklanan Paris'lilerden uzakta kalarak soylu kesim üzerindeki kontrolünü sağlamak amacıyla ikamet ve hükümeti buraya taşımak suretiyle yeni bir site oldu.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular