Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdi

Aniden ölen Sacha Guiborg’un Facebook hesabı silindi. Bunun üzerine ablası sanal miras mücadelesi başlattı.


Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdi


Silinmesini vasiyet etmişti

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan Fransız asıllı Sacha Guibourg, henüz 17 yaşında trafik kazasında ölmüştü. Ailesi cenaze töreni için Sacha’nın Facebook sayfasında fotoğraf bakarken, sayfa bir anda silindi. Ailesi bunun nedenini öğrenmek için başvurduğu Facebook’tan, “Sacha öyle istedi” yanıtını aldı.


Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdi

Onlar biricik hatıralarımız

Gerçekten de Sacha, hesabını oluştururken “Öldükten sonra sayfam silinsin” seçeneğini işaretlemişti. Sacha’nın ablası Eloise Guiborg (23) “Paylaşımları bizim biricik hatıralarımızdı” diyerek hesabı açtırmak için bir mücadele başlattı. Eloise, 1 yıl süren çabalarıyla kardeşinin sayfasını ‘anıt’ sayfasına dönüştürmeyi başardı.
3
Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdi


Elle yazılması şart değil

Yani, Sacha’nın sayfası vasiyet ettiği gibi yok olmadı ve artık bir ölüye ait hatıra hesabı oldu. Eloise, “Mektup gibi elle yazılmadığı için Facebook mesajlaşmalarımız daha değersiz sayılmamalı. Üstelik o yazışmaları, fotoğrafları ve videolarını nereye gidersek yanımızda götürebilir, o hatıralarla avunabiliriz” dedi.

Kararı yakınlarınıza söyleyin

“Sanal hesaplarımızla ilgili kararlarımızı, tıpkı organ bağışı gibi yakınlarımızla paylaşmalıyız” diyen Eloise’un bu mücadelesi, sanal miras tartışmasını alevlendirdi. Siz Facebook sözleşmesinde neyi işaretlediğinizi ve hesabınıza ne olacağını biliyor musunuz? İşte sanal vasiyetle ilgili yol haritası...
5
Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdi

3 farklı seçenek var

Eğer Facebook’u açarken hesabınızın geleceğiyle ilgili neyi işaretlediğinizi bilmiyorsanız, tercihinizi değiştirebilirsiniz:

✔Sitenin sağ üst köşesindeki aşağı bakan ok şeklindeki butondan ‘Ayarlar’ menüsünü açın. ‘Hesabı Yönet’ seçeneğinden ‘Ölümden Sonra Sil’ seçeneğini seçebilirsiniz.

✔Bunu işaretlemediyseniz, öldüğünüz anlaşılınca Facebook hesabı otomatik olarak anıtlaştırıyor.

✔Ölmeden önce bir ‘hesap varisi’ tanımladıysanız, anıtlaştırılmış sayfayı artık o yönetir. Varis yoksa, hesap son haliyle donup kalır.

Kullanıcıların yüzde 92’si hesaplarının kaderine hala karar vermedi...

Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdi


Her gün 8 bin kişi

Kullanıcı sayısı 2.3 milyar olan Facebook’ta her gün 8 bin kullanıcı ölüyor. Oxford Üniversitesi’nin hesaplamalarına göre; 2069’da ölü kullanıcı sayısı, yaşayanları geçecek.

Alman annenin hukuk savaşı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir anne henüz 15 yaşında ölen kızlarının Facebook hesabına erişim izni alamıyordu. Facebook sayfayı anıt hesaba çevirmişti. Ancak aile, 2012’de ölen kızlarının gerçek ölüm nedeni için yazışmalarını öğrenmek istiyordu. 5.5 yıl süren davada emsal bir karar çıktı ve aileye erişim izni tanındı.


Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdi


Kıbrıslı Deniz de arkadaşını ölümsüzleştirdi

İngiltere’de yaşayan Kıbrıs asıllı Öz Deniz Varol’un (27) arkadaşı Çiğdem Demirtaş ölmüştü. Ama 9 yıl boyunca Çiğdem’in Facebook sayfasından bildirim gelmeye devam etti. Varol, özellikle doğum günlerinde gelen hatırlatmaları çok acı buluyordu. Geçen aylarda Demirtaş’ın ölümünü bildirerek sayfanın anıtlaştırılmasını sağladı. Varol, “Bence en doğrusu, kullanıcı ölünce sayfası otomatik olarak anıtlaşmalı. İstediğimizde anılarımızla teselli bulabilmeliyiz” diyor.
8
Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdi


Hepsinin kuralı ayrı

TWİTTER: Hesabın kapatılması için ölenin yakınının ölüm belgesini elektronik posta ile Twitter’a ulaştırması gerekiyor. Herhangi bir bildirim olmazsa, hesap hack’lenmediği takdirde kapanmıyor.

PİNTEREST: Ölen için kullanıcılar Twitter ile aynı süreç geçerli.

Facebook'taki bu işarete dikkat! Hayatlarını değiştirdihttps://forum.mevsim.org/javascript:;
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)