Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Facebook, 650 Milyon Dolar Tazminat Cezası Aldı

Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
45
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Facebook'a 650 Milyon Dolar Ceza

Facebook, ABD'nin Illinois eyaletinde 2015 yılında açılan bir davada suçlu bulundu. Yüz tanıma teknolojilerinin kullanımının yasalara uygun olmadığı belirlenen davada, Facebook 650 milyon dolar ödeme yapmak zorunda bırakıldı.

Platforma eklediği yeni özellikler kadar hakkında açılan davalarla da sık sık gündeme gelen Facebook, yine bir dava ve tazminat cezası ile gündemde. Hakkında 2015 yılında açılan bir dava sonuçlanan Facebook, 650 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum bırakıldı.
Facebook'un yüz tanıma teknolojisini merkezine alan davaya göre şirket, kullanıcıların verilerini toplamadan önce herhangi bir bilgilendirme yapmıyor ve kullanıcının rızasını sormuyor. Bu durum, ABD'nin Illinois eyaletindeki gizlilik yasalarına aykırı bulundu ve Facebook, para cezasına çarptırıldı.

Facebook, geçtiğimiz yıl itibarıyla kullanımdan kaldırılan "Etiket Önerme" adlı özellik ile kullanıcılar bir fotoğraf yüklediklerinde arkadaşlarını yüzlerinden tanıyıp kullanıcılara arkadaşlarını etiketlemek isteyip istemediğini soruyordu. Özellik, etiket için kullanıcıların fikrini sorsa da fotoğraftaki yüzleri taramak için kimsenin fikrini sormuyordu.

Edinilen bilgilere göre Facebook, Illinois eyaletindeki 2011 yılı itibarıyla Facebook'a fotoğraf yükleyen tüm kullanıcılarına 400 dolar kadar ödeme yapacak. Şirket, ilk etapta ceza için mahkeme ile 550 milyon dolar değerinde bir anlaşma yapmış olsa da ceza sonradan 100 milyon dolar daha yükselmiş ve 650 milyon dolar olarak resmiyet kazanmış.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)