Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Evcil Dostlarınızın Başına Gelebilecek Acil Durumlar

  • Konbuyu başlatan Muzik
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 5:34

Muzik

fft16_mf7487302.Jpeg


Topallamak, yumuşak doku travmasının bir numaralı işaretidir. Topallamanın nedeni, eklemde burkulma, kas kasılması gibi hafif bir durum olabilir. Bunların nedeni kaza, bir yerden atlamak ya da bir yerden düşmek olabilir. Bu yaralanma meydana gelirken evcil dostunuz ağlama sesi çıkartabilir, diğer semptomlar ise sık sık nefes alma ya da şişmedir.


Ne yapmalı?


Evcil dostunuz topallıyorsa ilk yapmanız gereken şey onu bir check-up’tan geçirmektir. Böylece yaralanmanın çatlak, bağ yırtılması ya da romatizma gibi daha ciddi bir sebebi olup olmadığından emin olabilirsiniz. Bu tip hafif yaralanmaların en genel tedavisi dinlenmek ve az hareket etmektir.


Tek parça kesikler


Sert geçen bir oyundan sonra, bir kavgadan sonra ya da bir kazadan sonra ortaya çıkan kesikler genellikle büyük bir tedavi gerektirmezler. Fakat evcil dostunuzu gözünüzün önünde tutmak iyi bir fikir olacaktır çünkü yaralar kolayca enfeksiyon kapabilirler.


Ne yapmalı?


Eğer kesik kulağın ya da gözün yakınındaysa ya da derin, geniş ya da enfeksiyonluysa yarayı hemen tedavi edin. Tedavi, bu yaranın büyüklüğüne göre dikiş, yara temizliği veya pansumanla yapılır.


Ev tipi kimyasalın yutulması


Evcil dostunuz, yememesi gereken şeyleri, merak ederek kolayca ağzına alabilir, hatta midesine indirebilir. Bunu önlemenin ilk yolu onun için zehirli olabilecek maddeleri, ulaşamayacağı bir yerde tutmaktır. Fakat tüm çabalarınıza rağmen evcil dostunuz kimyasal özellikli bir şeyi midesine indirdiyse yapmanız gereken ilk şey yuttuğu kimyasalın bir örneğini ve dostunuzu acilen veterinerinize götürmenizdir.


Ne yapmalı?


Yutulan zehirli maddeye göre semptomlar değişiklik gösterebilirler ama genellikle kusma, titreme ve ishal zehirlenmenin en çok rastlanan semptomlarıdır. Zehirlenmenin tedavisi, zehirlenme çeşidine göre farklılık gösterir. Bu konuda veterinerinize güvenin.


Çok sayıda kesikler


Kediler ve köpekler daima hareket ederler. Bunun sonucunda da kendilerini bir veya birden fazla defa yaralayabilirler.


Ne yapmalı?


Eğer evcil dostunuzda birden fazla kesik, durmayan kanaması, enfeksiyonu, göz ya da önemli organlarının yakınlarında kesikleri varsa derhal bir veterinere götürün. Tedavi olarak, yara temizlenmesi, antibakteriyel krem kullanımı, antibiyotik ya da dikiş uygulanacaktır.


Böcek ilacı zehirlenmesi


Bu, ev ve ev dışında meydana gelebilecek bir zehirlenme çeşididir. Zehirlenmiş kedi ya da köpek kusabilir, ateşi çıkabilir, ishal olabilir, kilo kaybı yaşayabilir, iştahı kapanabilir, nöbet geçirebilir, depresyona girebilir, sarsıntı yaşayabilir ya da nefes almakta güçlük çekebilir.


Ne yapmalı?


Yukarıdaki belirtilerden biriyle karşı karşıyaysanız ya da evcil dostunuzun böcek ilacına maruz kaldığını düşünüyorsanız, onu hemen bir veterinere götürün. Eğer mümkünse, zehirlenmeye neden olan ilacın da bir örneğini yanınıza alın.


Anti-freeze zehirlenmesi


Anti-freezelerin aroması kedi ve köpeklerin dikkatini çeker ama bu, evcil dostunuz için ölümcül bir kimyasaldır ve küçük bir oranı bile onun ölümüne neden olabilir. Evcil dostunuzda kusma, aşırı susama, kriz ya da sarhoşluğa benzer davranışlar görürseniz onu hemen bir veterinere götürün.


Ne yapmalı?


Veterineriniz, ona bol bol sıvı verebilir ve midesini yıkayabilir. Zehirli maddenin evcil dostunuzun kan dolaşımına daha fazla nüfus etmemesi için elinden geleni yapacaktır.


Yabancı madde yutmak


Köpekler, uzaktan kumandadan en sevdiğiniz ayakkabıya kadar her şeyi yerlerken, kediler bu konuda daha seçici davranırlar. Onlar genellikle kurdele, boncuk, ip gibi şeyleri yutmayı tercih ederler. Bütün bu yutulan nesneler, bağırsakta düğümlenmelere neden olabilirler ve sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açarlar.


Ne yapmalı?


Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız yutulan nesneyi çıkartmak için ameliyat gerekecektir. Kusma, ateş, şok ya da yemek yemeyi reddetme gibi durumlar yabancı madde yutumunun semptomlarıdırlar.


Mide burulması (şişkinlik)


Gazın sıkışması sonucunda karında oluşan balon gibi şişlik bunun belirtisidir. Gaz, normalde doğal yollarla vücudu terk eder ama ani karın şişmelerine karşı uyanık olun. 6 saat boyunca var olan bir mide burulması kan dolaşımının durmasına neden olacağı için evcil dostunuzun ölümüne bile neden olabilir.


Mide burulması, köpeklerde kedilerden daha sık rastlanan bir durumdur. Özellikle de geniş göğüslü, Danua ve Alman Kurdu gibi ırklarda. Bu durumun semptomları; davul görünümlü bir karın, yemek yemede güçlük, aşırı salya ve kusma denemesinde başarısızlıktır.


Ne yapmalı?


Böyle bir durumda evcil dostunuzu en kısa zamanda en yakın veteriner kliniğine götürün, ameliyata ihtiyacı olabilir.


Kırık


Kırığın pek çok çeşidi vardır. Bir kırık ince de olabilir, kemiğin dağılmasına da neden olabilir.


Kırıkların en belirgin semptomu topallamak, görüntü bozuklukları ya da deriden dışarı çıkan kemik görüntüsüdür.


Ne yapmalı?


Tedavi, kırığın şekline göre değişiklik gösterir ama genellikle basit bir alçılama, sabitleyici ya da daha ciddi durumlarda ameliyatla kemiği eski şekline getirmek yeterli olacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)