Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Epidermis Hücrelerinin Farklılaşması ile Oluşan Yapılar

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:51

Eqe

Epidermis biktilerin kökünü, yapraklarını ve genç dallarını saran koruyu bir dokudur. Epirdermis mersitem (bölünür) doku tabakasından oluşan bir dokudur. Epidermsi hücreleri canlı olmalarına karşın kloroplastları olmadığı için fotosentez yapmamaktadırlar. Epidermisler büyük kofullara sahip ve hücreleri arasındaki boşluklar bulunmamaktadır. Epidermis üzerinde kutikula adı verilen bir tabaka bulunmaktadır.
EPİDERMİS HÜCRELERİNİN FARKLILAŞMASI İLE OLUŞAN YAPILAR

TÜY

Epidermis hücrelerin yüzeyinde çıkıntılar bulunmaktadır. Bu çıkıntılar yüzeyden dışarıya doğru oluşmaktadır. Bu yapılara tüy denilmektedir.
[FONT=&quot]

t%C3%BCy.jpg
Bitkilerin köklerinde bulunan emici tüyler ve yaprakların yüzeyinde bulunan tüyler bu yapılardan oluşmaktadır.
EMERGENS

Epidermis hücrelerinde meydana gelen çıkıntıların altında bulunan dokularla birlikte meydana gelenn kalın ve sivri yapılara emergensdenilmektedir. Buna en güzel örnek; gülün dikenidir.

emergens.jpg
HİDATOT

Bitkilerin yapraklarının yüzeyinde epirdermis hücrelerinin sarılmayıp boş bırakıldığı alanlara hidatot denilmektedir. Bitkilerde bulunan bu hidatotlar suyu sıvı halde dışarıya bırakmakla görevlidir. Bu olaya gutasyon denilmektedir.

hidatot.jpg
[/FONT]
STOMA

Bitkilerde üzerinde bitkinin gaz alış verişini sağlayan özel yapılardır.
stoma.jpg
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)