Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Emmanuele Antonio Cicogna

Emmanuele Antonio Cicogna

Emmanuele Antonio Cicogna (17 Ocak 1789, Venedik - 22 Şubat 1868), İtalyan bibliyograf, rahip, hukukçu. Yaşamı boyunca topladığı kitapları Venedik şehrine bağışlamıştır.

Aslen Girit'teki Kandiye şehrinde yaşayan bir ailenin soyuna mensuptur. Babası Giovanantonio Cicogna, annesi ise Elisabetta Bortolucci'dir. 1799-1807 yılları arasında Venedik'in kuzeydoğusunda yer alan Udine'deki Barbanit tarikatına mensup Venedikli bir papazdan dil bilgisi ve felsefe dersleri almıştır. İtalyan ve Latin klasiklerini okumuştur. Bir süre Aurava'da kaldıktan sonra 1808'de Venedik'e dönmüştür. Hukukta diploması olmadığı için 1811'de tekrar Udine'ye dönmüş ve Kraliyet Savcılığı adına katiplik yapmıştır. 1813'te Temyiz Mahkemesi'nde rahip olarak atanmış ve hayatının geri kalanını Venedik'te geçirmiştir. Cicogna, Venedik'e döndükten sonra kendisini tarih araştırmalarına adamıştır.

1797'de Venedik Cumhuriyeti'nin tarihe karışmasıyla şehir 69 yıllık bir işgal dönemi geçirmiştir. Önce Napolyon Bonapart önderliğindeki Fransa'nın kısa süreli hakimiyeti, kalan sürede Avusturya'nın idaresi şehirde önemli bir kırılma noktası oluşturmuştur. Eser kaçakçılığının revaçta olduğu bir dönemde Cicogna şehirdeki kitâbelerden el yazmalarına kadar var olan tüm tarihî envanteri kataloglamış ve kayıt altına almıştır. 1848-49 yılları arasında Avusturyalılara karşı başlatılan isyan sonrası Daniele Manin önderliğinde Venedik Cumhuriyeti tekrar kurulmuş ancak uzun süre varlığını koruyamamıştır. 1866'da İtalya'ya bağlanmasıyla şehir yeniden toparlanmaya başlamıştır.

Cicogna'nın en çok bilinen eseri 1824-1853 yılları arasında yayınlanan altı ciltlik Delle iscrizioni veneziane isimli eseridir. 1847'de yayınladığı Saggio di Bibliografia Veneziana isimli eseri Venedik tarih araştırmaları için bir başvuru kaynağıdır. Eserde çeşitli alanlarda 5942 adet bibliyografik kaynak yer alır.

Cicogna'nın topladığı tüm kitaplar kendisi tarafından Venedik'e bağışlanmış ve bugün Museo Correr'de araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)