Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ELON MUSK ASLINDA KİM?

Elon Reeve Musk 28 Haziran 1971 doğumlu teknoloji girişimcisi, yatırımcı ve mühendis. Güney Afrika, Kanada ve ABD vatandaşlığına sahiptir ve SpaceX'in kurucusu, CEO'su ve baş tasarımcısıdır; Tesla, Inc.'in kurucu ortağı, CEO'su ve ürün mimarı; Neuralink; The Boring Company'nin kurucusu, OpenAI'nin kurucu ortağı ve eş başkanı, ve PayPal'ın kurucu ortağıdır. Aralık 2016'da, Dünyanın En Güçlü İnsanları Forbes listesinde 21. sırada yer aldı. Net değeri 22,3 milyar dolar ve Forbes tarafından dünyadaki en zengin 40. kişi olarak listeleniyor.Güney Afrika'nın Pretoria kentinde doğup büyüyen Musk, 17 yaşında Kraliçenin Üniversitesine katılmak için Kanada'ya taşındı. İki yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi'ne transfer oldu, burada Wharton Okulu'ndan ekonomi derecesi ve Fen Edebiyat Fakültesi'nden fizik derecesi aldı. Doktora başladı. 1995 yılında Stanford Üniversitesi'nde uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri alanında, ancak girişimci bir kariyer yapmak için iki gün sonra bırakıldı. Ardından, 1999 yılında Compaq tarafından 340 milyon $ karşılığında satın alınan bir web yazılım şirketi olan Zip2'yi kurdu. Musk daha sonra çevrimiçi bir banka olan X.com'u kurdu. 2000 yılında Confinity ile birleşti ve o yıl eBay tarafından Ekim 2002'de 1.5 milyar dolara satın alınan PayPal oldu.
6139

Mayıs 2002'de Musk, CEO ve lider tasarımcı olduğu bir uzay üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olan SpaceX'i kurdu. 2003 yılında bir elektrikli araç ve güneş paneli üreticisi olan Tesla, Inc.'e fon sağladı ve CEO'su ve ürün mimarı oldu. 2006 yılında, şimdi Tesla'nın bir iştiraki olan ve başkan olarak çalışan bir güneş enerjisi hizmetleri şirketi olan SolarCity'nin yaratılmasına ilham verdi. Musk, 2015 yılında, dostane yapay zekayı teşvik etmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI'yi kurdu. Temmuz 2016'da, beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmeye odaklanan bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink'i kurdu. Aralık 2016'da Musk, bir altyapı ve tünel inşaat şirketi olan Boring Company'yi kurdu.

Öncelikli faaliyetlerine ek olarak, Musk, Hyperloop olarak bilinen yüksek hızlı bir ulaşım sistemi öngördü ve Musk elektrikli jeti olarak bilinen, elektrikli vantilatör tahrikine sahip dikey bir kalkış ve iniş süpersonik jet elektrikli uçak önerdi. Musk, SpaceX, Tesla ve SolarCity'nin hedeflerinin dünyayı ve insanlığı değiştirme vizyonunun etrafında döndüğünü belirtti. Hedefleri arasında sürdürülebilir enerji üretimi ve tüketimi yoluyla küresel ısınmanın azaltılması ve Mars'ta bir insan kolonisi kurarak insanın tükenme riskinin azaltılması yer alıyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)