Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Einstein’ın dilini çıkardığı meşhur fotoğrafın hikayesi!

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,415
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Albert Einstein denildiğinde aklınıza ilk olarak ne gelir? İzafiyet teorisi mi, E=mc2 mi, Nobel Ödülü’nü almasını sağlayan “foto elektrik etkisi” mi yoksa dilini çıkardığı fotoğrafı mı? Çoğumuzun aklına Einstein denildiğinde bu fotoğraf geliyor. Evren hakkında müthiş keşifler yapan büyük bilim insanının neden böyle bir poz verdiğini merak ettiniz mi?

1596097427330.png


Guardian gazetesine göre, 14 Mart 1951 yılına çekilen bu fotoğraf karesi 20. yüzyılın tartışmasız en iyi bilinen fotoğrafıdır. Fotoğraf, Princeton Üniversitesi’nde kutlanan Einstein’ın 72. doğum günü partisinin çıkışında çekilmiştir.


Anlatıldığına göre; parti çıkışında kalabalık bir muhabirler topluluğu Einstein’ı beklemektedir. Gece boyunca gülümsemekten yorgun düşmüş dâhi, partiden çıktığı sırada pek havasında değildir. Eisntein bir an önce arabaya binmek ister ancak kalabalık buna pek müsaade edecek gibi görünmüyordur. Albert Einstein yüksek sesle “Yeter!” diye bağırarak kendisini arabanın arka koltuğuna atar. Arka koltukta Princeton universitesi gelişim endüstrisi eski başkanı Dr. Frank Aydelotte ile Aydelotte’nin karısı Marie Jeanette arasına oturmuştur. İşte tam o anda belki de nispet yapmak için bir an için gazetecilere doğru dilini çıkarır ve hemen arkasına döner. Birkaç saliseden daha uzun sürmeyen görüntüyü yakalayacak kadar şanslı olan gazeteci UPI’dan Arthur Sasse olur.


Einstein Sasse’nin yakaladığı pozu çok beğenir. UPI’dan kişisel tebrik kartı olarak kullanmak için 9 kopya ister. Fotoğrafların birçoğunda sadece yüzü görünmektedir. Bu poz bugün büyük dâhinin ikonik imajı haline gelmiştir.
Albert Einstein bu fotoğraflarından birini gazeteci için imzalar. Bu imzalı fotoğraf 2017 yılında açık artırmada 125.000 USD’ye alıcı bulur.
Kaynaklar:
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)