Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Eğitim ve Kültür Alanında Yapılan İnkılaplar


EC49Fitim-ve-KC3BCltC3BCr-AlanC4B1nda-YapC4B1lan-C4B0nkC4B1laplar.jpg


Eğitim, öğretim ve kültür alanında yapılan inkılaplar Türk devriminin en zorlarından birisi oldu çünkü yılların ihmali ve özellikle alfabenin anlaşılmazlığı, okur-yazar nüfusun ancak %3 düzeyinde olması nedeniyle iletişim ve dolayısı ile aktarım da ciddi sorunlar yaşandıysa da Türk toplumunın azim ve iradesi ile öncelikle Türk harfleri kabullenildi, devamında çıkarılan kanunlarla eğitim ve öğretim millileştirildi ve ülke dışına talebeler gönderildi.

Osmanlının köhne eğitim kurumları kapatıldı, yerine modern ve çağdaş eğitim veren kurumlar tesis edildi, yabancıların okulları milli eğitim bakanlığı kontrol ve denetimine alındı.

Kültür, sanat, tarih gibi alanlarda çoktandır ihmal edilen konulara yoğunlaşıldı ve ortaya konulan tezlerle tarih ve Türklük bilinci yüceltilirken, toplumun sinema, tiyatro, müze gibi alanlara ilgisi artırıldı, seyyar kampanyalarla kültür hizmetleri toplumun ayağına götürüldü.

-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)