Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Eğik Yörünge

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:15

Eqe

Eğik Yörünge Nedir - Eğik Yörünge Konu Anlatım - Eğik Yörünge HakkındaEğik yörünge, Ekvatoryal düzleme göre eğiklik açısı 0 olmayan yörüngelerdir. Ekvatoryal düzleme göre oluşan bu açıya yörünge eğikliği denir. Eğer bir gezegenin ekliptik düzleme sıfırdan farklı bir açı yapıyorsa, Güneşin etrafında eğik yörüngesi vardır.

Igso3063.jpg
  • Yer eşzamanlı eğik yörüngenin oluşturduğu analemma hareketiÖzel durum: Yer eşzamanlı eğik yörünge

Yer eşzamanlı yörünge karekteristlik özelliklerinden dolayı, Dünya ekvatorundan 37,000km (22,300 mil) yüksekteki bir nesneyi (uyduyu)hareketsiz asılı gibi göstermektedir. Bü irtifadaki yörünge (jeostatik yörünge) yer alan uydu ekvatorun oluşturduğu yataya bir açı kazandığı vakit Yer eşzamanlı eğik yörünge oluşur ve cisim daha fazla jeostatik yörünge de bulunmaz. Dünya üzerindeki sabit bir gözlem noktasından, diğer yıldız cisimlerin (Güneş, Ay) çekim etkileri ile, dışarıya doğru küçük bir eliptik hareket yaptığı gözlenir. Çekim etkisi biriktikçe kuzey-güney yönelimli bir analemma oluşturur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Fizik & Kimya 0 309
Fizik & Kimya 0 217

Benzer konular