Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Edebiyatta Sosyolojik Eleştiri

• Sosyolojik Eleştiri Nedir? Sen temelt sosyolojisi ve edebiyat sosyolojisinin ortaya çıkmasına imkân veren sosyolojik eleştiri, edebiyat ile toplumsal alan arasındaki ilişkileri inceleyerek, edebiyat-toplum ilişkisinin değişik yönlerini, yansımalarını ortaya koymaya çalışır.

• 19. Yüzyılda Batı’da gelişen bu yeni çalışma alanı 20. Yüzyılda belli bir yöntem ve sistem haline gelmiştir. Georg Lukacs’ın düşüncelerinden doğan edebiyat sosyolojisinin ilk tutarlı sistemini, Lucien Goldmann II. Dünya Savaşı’ndan sonra sistemleştirmiştir. Türkiye’de ise edebiyat sosyolojisi akademik bir disiplin çerçevesinde ancak yirminci yüzyılın ikinci yarısından sonra yaygınlık kazanmıştır.

Edebiyatta_soslolojik_elestiri• Edebiyata sosyolojik açıdan yaklaşan XIX. Yüzyılın önemli düşünürleri, bütün toplumsal kurumlan iklim, coğrafya, ulusal özellikler, gelenekler ve siyasi yapıyla bağlantılı bir şekilde açıklamaya çalışırlar. Bu yaklaşımların odağında daha çok Fransız düşünürleri bulunur. Onlara göre edebiyat yaşen temeln çağa tutulan bir aynadır. Herhangi bir ülkenin ulusal edebiyatının dikkatli bir şekilde okunması, o ülke insanlarının daha öncesinden nasıl olduklarının bilinmesini kolaylaştıracaktır.

• “Edebiyat toplumumuzun ifadesidir” diyen ve sosyolojik eleştirinin temellerini atan Madam de Steal’e göre de edebiyat; toplumla dolayısı ile toplumumuzun oluşumunu, yaşayışını, sosyo-kültürel ve sosyo-politik konumunu inceleyen sosyoloji ile ortak bir paydada buluşmaktadır.

• Edebiyat ve sosyolojinin bir arada bulunmasına meydan veren en önemli husus bu iki disiplini oluşturan materyallerin bir olmasıdır. Bunlar dil, yazar, okuyucu, yayıncı ve toplumdur.

• Edebiyat-toplum ilişkisinde temel unsur dildir. Sosyo-kültürel ortam içinde oluşan, toplumumuzun temel eksenini belirleyen dil, edebiyatın da en temel malzemesidir.

• Edebiyat ve sosyolojinin bir araya gelmesinde diğer önemli bir ortak malzeme de yazar’dır. Yazar, sosyal bir varlık olarak toplumdan ve sosyal ortamdan ayrılamamaktadır.

• Edebi eserlerin toplumu yansıttığını söyleyenlerin başında Rene Wellek ve Austin Warren gelmektedir. Onlara göre edebiyatla toplum arasındaki ilişkileri incelemede en çok kullanılacak olan metot edebî eserlerin, sosyal olayların ifadesi ve vesikaları olarak incelenmesidir. Hatta edebiyat sosyal bir belge olarak kullanıldığı zaman sosyal tarihin en temel hatlarını ortaya koyabilecek kadar gerçekçidir.

• Edebiyat sosyolojisi yalnız eseri değil eserin üreticisini, yayıncısını, okuyucusunu ve içinde oluştuğu toplumu, yani eserin arka planını da ele alarak esere farklı açılımlar kazandırır.

• Diğer bir sosyolojik yaklaşım ise “iç okuma ve dış okuma” metodudur. İç okuma, çoğu zaman edebî metinlerin içeriklerinin sosyolojik veriler gözetilerek çözümlenmesidir. Dış okuma ise edebiyat eserleri ile bunları üretenlerin arasındaki ilişkiyi merkeze alarak yapılan okuma biçimidir.-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)