Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Edebiyat-Vietnam

Katılım
31 May 2017
Mesajlar
280
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

[h=2]Edebiyat-Vietnam[/h]​

Vietnam literatürde birçok yüzyıllar boyunca evrim geçirdi yazılı bir vücut anl***** gelir ve tarih, kültür, ve Vietnam halkının dili ile bağlantılıdır. M.Ö. ikinci yüzyılda onuncu yüzyılda CE yaklaşık bin yıl için uzatılmış Çin yönetimine, Vietnam tarihinin, yabancı güçler tarafından tahakküm uzun süre ile işaretlenir. Vietnam birlik, mücadele etmek için ideal bir toprak bütünlüğünü yeniden kazanmak için Vietnam krallar ve lordlar tarafından çabaları, onuncu yüzyılda kısmen gerçekleşmiştir. Modern dönemde, Vietnam, sadece yirminci yüzyılın ortalarında çekildi Fransızlar tarafından kolonize edildi. Daha yakın zamanlarda, Vietnam Savaşı, Vietnam halkı için uzun süreli acı tarihsel tecrübe yeniledi. Anlaşılabilir, Vietnam şairler, bilim adamları ve yazarlar, ulusal bilinç, bu sorunlu mirası etkilerini kaydetmek için çalışmışlardır. Vietnam edebiyatı, kesintiler ve işgaller karşısında ortak bir kader bu anlamda yaratıcı dürtü ve devam eden canlılık borçludur. Vietnam kültürü menşeli Yazıları, acımasızlığına rağmen, yaş***** katılma insan gerek iletişim, gerçekçi. Vietnam, Vietnam halkının hayali kaynakların yeterli kanıt sağlayarak, masallar, atasözleri, şarkılar, ve efsaneler zengin bir depo halk edebiyatının da benzer bir ruh açıktır.

Geleneksel Edebiyat
Geleneksel Vietnam edebiyatı, antik döneme (on beşinci-onuncu yüzyıllar), başlangıçlar ve on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda kadar sürecek dedi. Bu edebiyat, şiir tercih edebi tür edildiğinde başında, Vietnam, Çin işgali bağlıydı. Rahipler, krallar, bilim adamları ve memurlar, Vietnam ilk şairler ve Han adında bir edebiyat dili yazdı. Konu ve bakış açısı, komut dosyası ve stil belirgin Çince iken şiirler Vietnam. Başlangıçta, temalar, dini ve felsefi Chan (Zen) Budizm ve Konfüçyüsçülük etkisi altında yazılmış. Yavaş yavaş, ancak, şiir, insan deneyiminin yanı sıra laik ve estetik yönleriyle yansıtacak şekilde geldi. Bu erken dönem şiirlerinin çoğu yabancı istilası ve yeni yöneticiler tarafından imha (1407-1427 Ming işgali sonrası gibi bazı durumlarda,) bilinçli bir politika nedeniyle kayboldu. Ancak, günümüze kadar gelen şiirler, hayatın geçiciliği ifade ve yaşlanma doğum temaları, hastalık ve ölüm tasvir. Bir iplikçik mahkeme yaşam yönlerinin yanı sıra doğanın basit sevinçleri tasvir ilk şiirleri de vardı. Ly (1010-1225), Tran (1225-1400), Le (1427-1791) hanedanları yöneticiler tarafından Vietnamlı bir kimlik iddiasını, Vietnam toplum hayatına gösterildiği gibi, şiirsel bir keşif için başlıca tema oldu Nguyen Öğ yaşam ve başarı (1380-1442). Ilk şiirlerinin formu çoğunlukla Çinli modeller tarafından belirlenen sıkı ölçülüydü desen takip ve edebi sanat pratiği için gerekli görülen edep kavramlarına ile sınırlı idi. Ilginç bir sonraki gelişme nom karakterleri yazıyordu, Çinli Han ideogramların demotik sürümü Vietnamlı bir deyişle yazıya kullandı. Bu tür yazıların yeni bir ifade biçimi olarak popüler oldu ve Çince yazılmış elitist, taklit edebiyat koptu canlı bir argo edebiyatı için yolu açtı. Zaman içinde büyüyen bir korpus içine Vietnam toplumun farklı katmanları arasında dağıtıldığı nom edebiyat, klasik eserleri tercüme edilmiştir. Nesir formları kolay iletişim için devreye sokuldu. Ayet anlatılar, tipik bir Vietnam form, Nguyen Du (1765-1820), Vietnam ulusal epik şiir olarak kabul 3,254 satırlık bir şiir Kieu The Tale of sonuçlanan, popüler oldu. Kieu The Tale of Vietnam literatürde eşsiz bir yer kaplar . Ailesine bağlılığı dışında ve aşk için her şeyi kurban asil karakteri genç bir kadının hikayesi. Onun acılarını ve direncini her Vietnam kalbinde bir yankı bulabilirsiniz. Ayette uzun anlatıların yanı sıra, eklektik formları ile kısa şiirler, farklı geçmişlerden gelen şairler tarafından bestelenmiştir. Buna iyi bir örnek, güç ve güzellik hatları geleneksel kuruluşlarını protesto kadın şair Ho Xuan Huong (1768-1839) eseridir.

Modern Edebiyat
Modern Vietnam edebiyat, Vietnam, Batı ile temas sonrasında yazılmıştır. Bu kişi, on dokuzuncu yüzyılın sonuna doğru Fransız resmi Vietnam işgali başladıktan sonra arttı. Fransız idari nedenlerden dolayı, okuma-yazma ve kültür yayılmasında etkili oldu Quoc NGU (şapkalı Vietnam script) kullanımı tercih. Gazete ve dergi artış Vietnam kültürel hayatına yeni bir yön verdi ve edebiyat uygulama öğrendim artık sınırlı değildi. Serileştirilir roman gibi yenilikçi formlar dolaşımı, eğitimli bir Vietnamlı kamu büyüme ile hızla artmıştır. Sömürgeci rejimin milliyetçi direniş belirgin bir Vietnam kimlik dövme hedefine daha Quoc NGU script ve yazılarında kullandı. Nesir, politik ve estetik ifade çok yönlü bir orta oldu ve başka kültürlerden gelen fikirler ana fikri iklim uyarılır. Quoc NGU edebiyat geleneği olan bir mola işaretini ve yenilik ve deneysellik doğurdu. 1917 yılında sömürge yönetimi tarafından teşvik edildi 1913 yılında Dong Duong dokunun Chi (Çinhindi Review) ve Nam Phong (Güney Rüzgar) gibi yeni dergiler, milliyetçi ve ilerici aydınlar tarafından prefigured yayınlar. Geleneksel şiir, 1930'ların Yeni Şiir Hareketi sonuçlandı şiir reformu için bir hareket popüler Nguyen Khac Hieu (1888-1939) gibi şairler bireyci çabaları meydan oldu. Roman ve kısa öykü ortaya çıkan düzyazı ortamı kullandı. Ho Bieu Chanh güney ve kuzey Hoang Ngoc Phach (1896-1973) (1884-1958) yeni bir düzyazı hayali formları okuyucularına tanıttı. Phach Tam (Saf Kalp, 1925) için tek romanı ilk Vietnam romanı olarak kabul edilir.

1975 yılından bu yana, edebi uygulama yeniden tanımlama çabası olarak Vietnam halkının travmatik deneyimler tasvir çabalarını yazarların görünümünü tanımlamak için kullanılan "sosyal" ve "sosyalist" ile ilgili metodolojik sorununu gündeme getirmiştir. Dönemin etkili yazarlar Duong Thu Huong (d. 1947), Bao Ninh (d. 1952), Nguyen Huy Thiep (1950 d.) ve Pham Thi Hoai (d. 1960) idi. Tu Luc Van Doan (Bağımsız Edebiyat Grubu) 1930 ve 1935 yılları arasında yazarlar yenilikçi çabaları ile başlayarak, modern zamanların diasporik yazarların yaratıcı arabuluculuk kadar, Vietnam edebiyatı kendine özgü kimliğini şekillendirmede uzun bir yol geldi.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)