Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Duraklama Dönemi Osmanlı - Lehistan İlişkileri KPSS

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:05

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Duraklama Dönemi Osmanlı - Lehistan İlişkileri KPSS

Duraklama Dönemi Osmanlı Lehistan Ilişkileri Kpss, Duraklama Dönemi Osmanlı Lehistan Ilişkileri Özet, Duraklama Dönemi Osmanlı Lehistan, Osmanlı Lehistan Ilişkileri Kpss, Osmanlı Lehistan

(1620-1676)

Sokullu Mehmet Paşa döneminde Osmanlılara bağlı bir krallık durumuna getirilen Lehistan, 1587'de bağımsızlığını ilan etti. Osmanlılar ile sınır komşusu olan Lehistan, giderek güçlendi. Boğdan'ın iç işlerine karıştı. Bu durum Osmanlı - Leh savaşlarının nedeni oldu.

a)1621 Hotin Savaşı

Bu savaş, Hotin Antlaşması (1621) ile sonuçlandı. Antlaşmaya göre Lehistan Osmanlı iç işlerine karışmayacak, Lehistan Kırım hanına yıllık vergi verecekti.

Önemi: Lehistan ile ilk resmi antlaşmadır.

b)1672-1676 Osmanlı - Lehistan Savaşı

Savaş sonunda imzalanan Bucaş Antlaşması (1672) ile Lehistan, Osmanlılara vergi verecek ve Podolya'yı bırakacaktır. Vergi maddesini Lehistan'ın reddetmesi üzerine savaş yeniden başladı. 1676'da Bucaş Antlaşması vergi maddesi kaldırılarak yeniden imzalandı ve Podolya Osmanlı Devleti'ne bırakıldı.

Önemi: Bucaş Antlaşması Osmanlı Devleti'nin topraklarına toprak kattığı en son antlaşmadır.​
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular