Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dünyayı Değiştirme Cesaretine Sahip 16 Kadın

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,453
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Yapılan tüm araştırmalar -araştırmaya gerek olmadığını düşünsek de- kadınların güçlü bir cinsiyet olduğunu göstermektedir. Rahimde daha hızlı olgunlaşan kadınlar, kötü hayat şartlarında (salgın hastalıklar, açlık) erkeklerden daha uzun yaşayabilirler. IQ testlerinde de erkeklerden üstün oldukları görülür. Tüm bunlar sadece istatistiksel verilerle kalmayıp ilham alabileceğimiz düzinelerce yaşam örneği ve hikayesi var.

Şimdi bu yaşam öykülerinden birkaçına misafir olacak ve kanıtlarımızı sunacağız.

Başlayalım!

1. Kathrine Switzer, Boston Maratonu’nu koşan resmi kayıtlı ilk kadındı.
1-21.jpg


Organizatör temsilcilerinden biri onu durdurmaya çalıştı. Ama o, durmadı!2. Irina Rodnina, art arda 3 Olimpiyat Oyunları şampiyonluğu ve 10 Dünya Şampiyonası şampiyonluğu ile en başarılı buz pateni sporcusudur. Çocukluğunda 11 kez zatürre olmuştur.
Irina-Rodnina.jpg


3. Lella Lombardi, “Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda puan alan tek kadın” unvanına sahiptir.
Lella-Lombardi.jpg


4. Kay D’Arcy, tüm hayatı boyunca hemşirelik yapmıştı. 69 yaşında, Hollywood’a gidip hayalini gerçekleştirmeye karar verdi. 10 yıl sonra Agent 88 serisinde başrol teklifi aldı.
Kay-DArcy-1.jpg
5. Smaranda Brăescu, bir havacılıkta ve paraşütle atlamada öncüdür. Dünyada, paraşütle atlama ehliyetine sahip ilk kadınlardan biriydi.
Smaranda-Br%C4%83escu.jpg


6. Laura Bassi, üniversitedeki ilk kadın profesördü ve kendisine resmi olarak öğretme izni verilmişti.
Laura-Bassi.jpg


7. Julie Creffield’e koşu sporu için çok şişman olduğu söylenmişti. Şimdi bir maraton koşucusu, yazar ve motivasyon konuşmacısı.
Julie-Creffield.jpg


8. Matematik alanında öncü isimlerden biri olan Sofia Kovalevskaya, yurt dışına çıkmak ve bir üniversitede okumak için sahte bir evlilik yapmak zorunda kalmıştı.
Sofia-Kovalevskaya.jpg
9. Boşanmış, 3 çocuk annesi Joy Mangano’nun 100’den fazla icatta imzası vardır. Bunların en ünlüsü Mucize Paspas’tır. Yaşamı, kendisini Jennifer Lawrence’ın canlandırdığı Joy filmiyle beyaz perdeye aktarıldı.
Joy-Mangano.jpg


Hayat hikayesinin dolayısıyla filmin ilham verici olduğunu söylememiz gerekiyor. Jennifer Lawrence’ın da ayrıca iyi bir iş çıkardığını söylemeliyiz.

10. Ruby Bridges, sadece beyazların gittiği bir okulda okuyan ilk Afrika kökenli Amerikalı çocuk oldu. Başkan Dwight Eisenhower’ın kurduğu ABD Marshals tarafından korunuyordu.
Ruby-Bridges.jpg


11. Sophia Amoruso, online moda satış sitesi Nasty Gal’i kurdu ve 2016’da dünyanın en zengin, kendi çabasıyla başarıya ulaşan kadınlarından biri oldu.
Sophia-Amoruso.jpg


Amoruso’nun otobiyografisine dayanan bir TV dizisi çekildi. Çocukluğunda kendisine DEHB ve depresyon tanısı konmuştu.

12. Elizabeth Blackwell, ABD’de tıp diploması alan ilk kadındı. Kadınların tıp eğitimine teşvik etti ve tıbba katkıları, her yıl verilen Elizabeth Blackwell Nişanı ile taçlandırıldı.
Elizabeth-Blackwell.jpg
13. Amerikan Alp Kulübü’nün kurucu üyesi Annie Smith Peck, 82 yaşında dahi dağa tırmanan bir dağcıydı.
Annie-Smith-Peck.jpg


Tırmanma giysisi, 1895’te kadınların kamusal alanlarda pantolon giyememesi nedeniyle basında tartışmaya sebep oldu.

14. Spanx’ın kurucusu Sara Blakely, bir tedarik şirketi ile birlikte aynı ofiste çalıştı. Külotlu çorap üretimi ile ilgili deneyimleri ve azmi, Forbes’in 2014 yılı en güçlü kadınlar listesinde 93. sırada yer almasını sağladı.
Sara-Blakely.jpg


15. Nellie Bly, deli numarası yaparak bir kadın akıl hastanesine girdi.
Nellie-Bly.jpg


Bly, akıl hastanesinde 10 gün geçirdi ve akıl hastalarının insanlık dışı tedavileri ile ilgili bir makale yayınladı. Bunun yanında Jules Verne’in Seksen Günde Devr-i Alem kitabının başkahramanını alt etmek için dünya etrafında yolculuğa çıkmış, yolculuğunu 72 gün 6 saat 11 dakikada tamamlamıştır.

16. Rosa Parks, Amerika’daki sivil haklar hareketinde bir aktivistti. Otobüsün yalnızca beyazların seyahat ettiği, renkli kısmında yer alan yolcu koltuğundan kalkmadığı için tutuklandı.
Rosa-Parks.jpg


“Kadın isterse” diyebileceğimiz birçok yaşama tanık olmuş gibi görünüyoruz. Kadınlar bugünkü konumlarına çok da kolay gelmediler, en basitinden pantolon giymeleri basında tartışmaya neden oluyordu. Bugünün kadınları olarak mücadelemizi sürdürüyor ve bizlere bugünü hediye eden kadınlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Peki, size en çok ilham veren cesur kadın hangisi? Ya da listede yer almayıp sizin eklemek istediğiniz cesur kadınlar var mı?
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)