Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dünya'nın En Usta ve Acımasız Avcısı

Katılım
14 Eyl 2018
Mesajlar
2,971
Tepkime puanı
870
Puanları
113
Yaş
42
Konum
istanbuL
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Vahşi doğada yaşam zorlu ve acımasızdır. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için avlanmak zorundadırlar ama ‘’avcı’’ veya ‘’av’’ olmak arasında çok ince bir çizgi vardır.

Avlanma söz konusu olduğunda da, hiçbir hayvan kedigiller familyası kadar başarılı değildir.Avcılık denilince ilk akla gelmesi gereken hayvan ise kedidir. Doğal ortamdaki bir kedi, bir gün içerisinde bile onlarca, hatta yüzlerce hayvanı (böceği) avlayabilir.

Kedi (deyim yerindeyse) belki de hayvanlar içerisinde (avcılığıyla), en usta, en acımasız, (avına karşı) en sadist olan bir seri katildir. Genel avlanma şekilleri avına sessiz ve sürünerek yaklaşma, ani atlayış ve avı ensesinden ısırma şeklindedir.

Kediler evcilleştirildikten sonra dahi, avlanma yeteneklerini kaybetmemişlerdir. Evcil kediler tekrar terk edildiklerinde (sokakta veya doğada) beslenme zorluğu çekmezler.

Bunun en büyük nedenlerinden birisi, doğal avlanma içgüdüleriyken, diğer neden de, kedilerin kendilerinden ufak ve çok saldırgan olmayan tüm hayvanları avlamalarıdır. (Tavşan, sincap,fare,yılan,çekirge, hamam böceği, sinek vb)

Kediler üstün denge ve gece görüş yetenekleriyle, tüm küçük hayvanlar için korkunç bir katildir. Genellikle beslenmek için avlanırlar ama, zevk için avlandıkları, avlarını öldürmeyip oynadıkları (işkence), yakaladığı avını öldürmeyip, sanki ilgilenmiyormuş gibi davranarak bıraktıkları ama ‘’kurtuldum’’ sanan kurbanın kaçmaya çalışırken kedi tarafından (son anda) tekrar yakalandığı sıkça görülür.

Kedi henüz yavruyken anne tarafından getirilen avlarla, avlanma konusunda eğitilir.Kedi bazen de sahibine (canlı veya ölü) avını getirerek, takdir bekler. Böyle durumlarda kedinin yakaladığı av, avlamasını istediğimiz bir canlıysa (fare gibi) kedi sevilmeli takdir edilmeli, eğer avlamasını istemediğimiz (kuş, civciv , akvaryum balığı gibi) av kedinin ağzından alınmalı (yemesine izin verilmemeli) avladığı hayvan kediye koklatılmalı ve kediye (yüksek sesle) kızılmalıdır.(bu hareket birkaç kez tekrarlanmalıdır.) Kedimizin kuş avlamasını istemiyorsak, boynuna takacağımız bir küçük çıngırak, kedimizin avına sessiz yaklaşmasını önleyecektir. Kedimizin çok morali bozulacaktır ama minik bir kuşu öldüreceğine varsın canı sıkılsın.)

Kediniz varsa, balkonunuza kuşlar için yiyecek koymayın.(Ya kedinizin balkondan düşmesine veya kuşların avlanmasına sebep olursunuz.)
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular